Полиране на Casio Edifice EF-109

Отговори
Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от Liani » 02 мар 2016 18:01

Здравейте

Тук ще представя първият си опит за полиране на часовник.

Използвам часовник на братовчед, който взех за да сменя батерията. Когато ми докара часовника, направо се замислих, защо изобщо се занимава да му сменява батерията.
Положението както ще видите от снимките (въпреки, че на живо е още по-зле) е като все едно е търкан умишлено в бордюр за да се направи по-едър бръш.

Извинявам се за някои снимки, защото са правени с телефон и не са толкова ясни. Снимах го защото ми стана интересно колко е издран, за стъклото няма смисъл да коментирам, то се вижда от снимките.
Когато го снимах в началото не мислех да го полирам, идеята се зароди когато ми пристигна комплек от дискове и пасти за полиране. Прекаленото желание да изпробвам как полира новата придобивка,
не ми даде време да се сетя да снимам с по-качествена техника, за което съжалявам сега. :(




Това е комплекта за полиране:

Изображение




Основната причина за този комплект бяха металните адаптери които се монтират на оста на шмиргела. В последствие останах много доволен от дисковете и пастите, не съм ползвал други модели (марки) и не знам, може да са още по-добре.

Това ми е приспособената шмиргело-полиращата машина.

Изображение




Ето и часовника в "прекрасното" си състояние:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение




От тук започна полирането.
Монтирах най-финия диск от страх да не изям метала по-дълбоко от нужното. Бях чел за подобни случаи. Да, ама не, нищо не ставаше, освен един гланц, дълбоките резки си стояха нахално там и не трепваха.
Честно казано си мислех, тая работа няма да я бъде, защо ли се занимавам с глупости. После се реших да сложа следващия по-груб диск, пък каквото стане. И тогава не дойде кой знае каква промяна, но вече знаех,
че метала не се яде чак толкова лесно и преминах към най-грубия диск, като за всеки диск използвах съответно предназначената паста. С касата подхождах много внимателно, за да не заобля ръбовете и.
Нещата започнаха да се случват и удоволствието вече беше изразено върху лицето ми. :) Имаше доста дълбоки черти, които започваха да се заличават. После започнах както си му е реда. След най-грубия диск, полирах със следващия по-фин.
Часовника започна да придобива вид. Накрая дойде ред и на най-фината полировка... голям кеф... метала заблестя невероятно. Имаше много фини косъмчета по касата, които се виждаха само с лупа и то под определен ъгъл.
Продължих да полирам докато всичко стана идеално, вече нямаше никакви следи от драскотини. Оставаше полиране на коронката. Е сега я закъсах, това ми мина през ума, тук липсва парче. Имаше в единият край вдлъбнато,
не знам дали беше здраво набито или липсваше парче метал, но положението беше неприятно. Както и да е, започнах бавно и внимателно да я полирам, стараех се да свалям равномерно метала като въртях в кръг коронката. С много търпение нещата се получиха.
Когато започнах да полирам, не вярвах, че подобен мъртвец може да се съживи, та и да се носи чак. Горкото Casio, ми стана си часовник отвсякъде. Жалко, че не е мой, щях да си го запазя за спомен от първото ми полиране.

Изображение

Изображение

Изображение




Доволен от резултата се замислих, може още да си поиграя по-верижката и да се опитам да направя някакво матиране. Чудех се дали да матирам външните елементи или средните. Принципно външните на мен са ми по-лесни
и затова реших да опитам с вътрешните. И да не успеех, вече полирането не представляваше трудност, особено на веригата.
Намерих една клечка от сладолед и залепих в единия и край велкро, това което се слага за основа, по-твърдото. Така ще мога да залепя скочбрайт към клечката.
Знам, че има готови четки за полиране, но хем са скъпи, хем така си сменявам скочбрайта с какъвто ми трябва.

Изображение




Взех едно парче метал и започнах да правя проби. Трябваше да преценя с кой номер скочбрайт да полирам верижката на Casio-то.
Използвах скочбрайт на Smirdex. Само такъв имаше в магазина за бои.

Изображение




Най-много ми допадна Smirdex 600 - тъмно сив. Тук снимките са доста увеличени и не изглежда толкова фино, но на живо стои много нежно, като сатен.

Изображение




Ето и снимките на почти полирания часовник. Казвам почти, защото капака на касата ми стоеше като часовник от друга марка, но не и Casio. Блестящ капак не е присъщо за Casio.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение




Имах голямото желание да матирам капака в кръг, но колкото и да мислих, не успях да намеря решение на какво да го закача за да се върти и да си свършва работата както исках да бъде.
За съжаление нямам струг, иначе щеше да стане перфектно. Мисля, че и така стои добре.

Изображение

Изображение

Изображение









Дойде ред и на кадрите със сглобеният часовник.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение





Клип на Casio Edifice EF-109

https://www.youtube.com/watch?v=HMfz7YG ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;



Това е от мен. Надявам се да съм се справил до някаква степен и в следващите опити да подобрявам нещата. За някой това може да е елементарна процедура, но аз сега откривам топлата вода. :)
Дано не ме набие собственика, като му върна часовника.
Последна промяна 2 на Liani, променена общо 13 пъти

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от the collector » 02 мар 2016 18:27

Страхотен е станал! :clap: Поздравления за прекрасно свършената работа! :muslim:
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от clockwiser » 02 мар 2016 20:59

Ти не си човек! Страхотна работа!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от varban » 02 мар 2016 21:39

Човек е ;)

Ама да, работата е много-много-много яка.

Това е истински резултат!

Истински - в смисъл красиво!
Чак после е добрата техническа работа.

Много ми хареса. До такава степен, че хич няма да ходя да търся, как е оригиналния финиш. Сигурен съм, че Лиани го е направил по-добре. Не щото полира по-добре от Касио, а щото го е правил с мерак и вкус!

Абе кво пиша още ;) Айде да видим другите. Лиани дигна високо летвата, давайте ;)

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 мар 2016 09:12

Направо -страшна работа !Що се отнася за капака , моите стъкла ги полирам на винтоверт. пробиваш в коркова тапа дупка и стягаш корковата тапа с дълго болче ,-предварително режеш тапата и иползваш само сантиметър от нея.Опашката на болта стягаш във винтоверта -така полирам стъклата за не повече от 3-4 минути . Мисля че точно това ти трябва.

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от sharky1973 » 03 мар 2016 12:46

Прекрасен резултат - направо за мен си е професионално постижение. Чак ме запали да оборудвам и аз нещо подобно и да ги подхващам. Поздравления от мен и Честит Празник на всички!!!
ivan_p_uzunov написа:Направо -страшна работа !Що се отнася за капака , моите стъкла ги полирам на винтоверт. пробиваш в коркова тапа дупка и стягаш корковата тапа с дълго болче ,-предварително режеш тапата и иползваш само сантиметър от нея.Опашката на болта стягаш във винтоверта -така полирам стъклата за не повече от 3-4 минути . Мисля че точно това ти трябва.
Може ли пак за стъклото и корковата тапа, че не можах да разбера. С корковата тапа ли търкаш стъклото?

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от Seikosha » 03 мар 2016 20:18

Резултатът наистина е блестящ. Поздравления n_thumbsup
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 мар 2016 20:23

Взима коркова тапа режеш 1/3 от нея и я пробиваш през средата .Болче + шайба, пъхаш през пробития отвор -шайба+ гайка и стягаш-докато отпред главата на болта потъне в корка /за да не драска стъклото от вътрешната страна.
Изображение Поставяш изрезка -двойно самозалепващо тиксо и лепиш стъклото към корковата тапа с цел да не приплъзва .Малкия размер стъкла се полират лесно и без самозалепващо ,но за големите си трябва! Косумативи - Шкурка 800-1200-2000.Стара паста за парчето вълнен плат и полираща паста- моята е зелена .Всяка една операция се извършва в дланта ти като притискаш стъклото към нея посредством винтоверта.

Изображение
Наистина е много лесно за направа и дава страхотен резултат .По същия начин се полира и от вътрешната страна на стъклото .Само че на корковата тапа се залепя кръгче от парчето вълнен плат гарнирано с шлайф паста и зъбна едновремено.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 мар 2016 20:30

Може би за матирането да трябва и вертикална стойка за винтоверта или болмашинката . И като се захване капака на часовника за корка ,първо трябва да се провери дали на око поне е правилна ротацията му.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от Liani » 03 мар 2016 21:31

Благодаря на всички!!! :) :b :b :b

Иване, идеята ти е добра. Следващия ще го направя така, имам желание да си стане оригинал.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от varban » 04 мар 2016 00:55

Разгледах джама. Този е кофти. Има части, излизащи над него. Ако джамът е плосък и излиза малко над корпусните детайли, го полирам без да го свалям. Предпочитам да не се вкарвам във филми с херметизацията на нов.
Не умея да постигам заводска херметичност на джам-стъкло. И часовникарите в Казанлък не умеят :(

Ама тук няма начин, трябва да се сваля :(

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от Seikosha » 12 мар 2016 02:25

Лиани, можеш ли да дадеш инфо за някои неща от процеса на полирането на Касиото? Например материалте на дисковете,големина, работен ръб. Нещо снимки от самият работен процес евентуално, може и с по-изцапани пръстчета да си,не е фатално,не е и унизително. Въобще,наши млади мераклии,да получат представа за работният процес и как се постигат такива върхови резултати. Сигурно няма да си против.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Полиране на Casio Edifice EF-109

Мнение от Liani » 13 мар 2016 19:29

Сейкоша, комплекта е този:
http://www.metalpolishingsupplies.co.uk ... teel-10pc/" onclick="window.open(this.href);return false;

Другото колкото успях го описах, то няма нищо сложно. Трябва мерак и търпение. :)

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”