Полиране на Seiko 5606 5060

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6220
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Полиране на Seiko 5606 5060

Мнение от atanweb » 04 мар 2016 16:48

Привет, ще ви представя полиране на стоманен часовник Seiko 5606 5060 изцяло ръчна обработка.
Никакви машини и полирпасти!
Необходими са само 4 парчета шкурка и лист скотчбрайт за бръшване.
Представяне на часовника преди процедурата:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Разглобяваме часовника:
Изображение

Ръчно шлайване в шкурка 1000.

Изображение

С премерени дъговидни движения имитиращи формата която обработваме премахваме драскотините в тази повърхнина. Важно е на всеки 2-3 движения в началото да поглеждаме да не правим грешка в ъгъла на плъзгане. Има вероятност да увредим повърхността и да отнемем от някой ъгъл. Тук главната цел е да запазим геометричните форми на корпуса.

Изображение

След като обработим корпуса във всичките му повърхнини, започваме процедурата отначало с по-фина шкурка например 1500.
За корпуси от този вид с много различни повърхнини отнема време и търпение, но резултатът си заслужава.
С машинна обработка не може да сме прецизни и внимателни в работата.
Някой части от корпуса са фабрично бръшнати и трябва да се спази дизайнерското решение на производителя.
За целта вече обработените повърхности до ниво шкурка 2000 можем да облепим с здрава лепенка или изолирбанд както в показания случай.

Изображение

Изображение
С кече (~300) за бръшване започваме отсечени движения със силен натиск към повърхнината. Следваме посоката на оригиналното заводско бръшване.

Изображение
макар и малка част от корпуса точно това бръшване прави дизайна завършен и непретрупан от блестящи повърхности.

Лицевата повърхност от която излиза стъклото можем да полираме направо като притъскаме цялата каса в лист шкурка поставена на твърда повърхност например направо върху масата. С кръгови движения в началото за обиране на всички драскотини а накрая само в една посока например 12ч. 6ч.

Финалното полиране е обратно на началното.
Сега листа или парченцето шкурка 2000 държим на върха на пръста и следваме повърхнината която полираме.
Линк към клипче от тема - viewtopic.php?f=104&t=5535&p=50938#p50938" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако е необходимо облепете бръшнатите повърхности за да ги предпазите от полиране. Или използвайте пръстите си за да ограничите допира на шкурката към повърхността която не трябва да обработвате.
Правим същите процедури с шкурка 2500 и 3000

Обработка на верижката.
Тъй като съм правил много верижки до огледален блясък след това съжалявам защото всяко едно докосване с пръст оставя отпечатък върху повърхността и не се маха лесно. Все едно се просмуква вътре.

За целта започвам обработка направо с грубото кече за да премахна всички плитки и дълбоки драскотини.
Изображение

Проверка за драскотини.
Изображение
тук се вижда, че вече сме на финала.

След това леко матирам бръшнатата повърхност с по фино кече например жълто (~1000)
Така верижката има невероятен блясък, но в същото време е защитена от поява на косъмчета и отпечатъци.
След полиране на дълбоките драскотини на плексигласа всичко е готово и часовникът копнее за фотосесия.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Полиране на Seiko 5606 5060

Мнение от Liani » 04 мар 2016 23:08

Страхотна работа си свършил!!! Поздравления!
Каса която наистина е трудна за работа, а и първоначалното и състояние не е никак добро.
Браво за идеята, браво и за часовника, страхотен е!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Полиране на Seiko 5606 5060

Мнение от varban » 04 мар 2016 23:35

Мога само да се уча от двама ви :)

Работата на Сашо е много различна от твойта и си приличат само по едно - по крайния резултат.

Браво, Сашо!

Torro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 363
Регистриран: 07 окт 2012 16:06
Местоположение: гр. София

Re: Полиране на Seiko 5606 5060

Мнение от Torro » 05 мар 2016 18:53

Страхотен часовник, а и майстора си го бива!
Браво на такива хора, аз съм с две леви ръце, ха, ха, дори едно "стъкло" не смея да полирам!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6220
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Полиране на Seiko 5606 5060

Мнение от atanweb » 05 мар 2016 19:07

Благодаря за хубавите ви думи!
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Полиране на Seiko 5606 5060

Мнение от Seikosha » 05 мар 2016 19:20

Това е класиката в жанра,така се правят нещата и бях сигурен ,че Сашо точно това ще покаже :)
Миналата седмица направих нещо подобно,ма докато се начудя дали си заслужава показването,хората действат.
Браво маестро icon_clap
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Полиране на Seiko 5606 5060

Мнение от varban » 06 мар 2016 12:04

Показвай, показвай!

Засега имам едно такова мнение - ще вземам техниката от двамата.
Ще пробвам да полирам корпус като Сашо.
А верига - като Лиани.
Засега - щото съм само теоретик. Полирането за мен е тера инкогнита :(

Много добре стана, че се появиха два такива подхода в чист вид!

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”