Самоделен интрумент

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Самоделен интрумент

Мнение от Liani » 28 мар 2016 22:17

Чудех се къде да поставя снимка на това което си направих тази вечер, не се сетих и отворих нова тема.

Неудобно и пипкаво е свалянето и поставянето на пружинките от снимката и затова си направих от една клечка инструмент.

Изображение


Може някой да има нещо подобно. Пускам за тези които не знаят.
Изключително удобно и без никакъв шанс да хвръкне пущината.
С лек натиск се завърта, докато едното краче попадне в прореза и пружинката излиза с лекота.
Свалянето и поставянето става за нула време.
Диаметъра на клечката трябва да е малко по-малък от диаметъра на основата, за да може да притисне крачетата на пружинката.

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Самоделен интрумент

Мнение от Lyubo_sr » 29 мар 2016 20:09

Чудесно! А с какво/как проби клечката?
Offtopic: Докато четях се сетих за един виц:
Решили германците да покажат на света що е то нация техническа. Направили болтче, тънко като косъм, и го изпратили на един от най-технологичните народи – японския.
След около седмица азиатците върнали елемента, разпробит по височина.
Германците се засуетили. Събрали екип от видни инженери, които взели решение да нарежат вътрешна резба на отвора. Пратили го пак към Страната на изгряващото слънце.
За да се отсрамят, „самураите” изработили винт по вътрешната резба, навили го и го върнали на немците.
Зачесали се германците по главите и си казали:
– Японците явно ни се подиграват! Я, дайте да го пратим на българите, да ги видим – те и връзки за обувки не могат да направят като хората …
След седмица, до германските специалисти пристигнала пратка с голяма бележка, която гласяла:
– Установихме, че между винта и резбата има хлабина – навили сме кълчища!
:lol: :D
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Самоделен интрумент

Мнение от ivan_p_uzunov » 29 мар 2016 20:36

Точно заради тези трилъчеви пружинки намразих Славите ! Е после им хванах чалъма ама какво прахосмучене ставаше из цялата стая .... ще пробия една клечка и ще пробвам , като гледам май си я и полирал с дремел на по високи обороти -нали?

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Самоделен интрумент

Мнение от Liani » 29 мар 2016 20:40

Вдлъбнатината на клечката направих с бургия на ръка. Конуса с острилка за молив и после дооформих с шкурка.

Ванка, край на прахосмученето с това. :)

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Самоделен интрумент

Мнение от ivan_p_uzunov » 29 мар 2016 20:55

Ще го пробвам а между другото наистина е възможно при някой от съфорумниците да се намира и чисто нов механизъм за восток-само че друго е важното- дали му се дава . На тези ракети ,който бяха при мен -карамфилите така бяха стегнати че като връщаш стрелките назад и секундната се връщаше назад .Може би от завода ги правят толкова стегнати -а може и да е просто оръждавяване по оста от липса на смазка.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Самоделен интрумент

Мнение от Seikosha » 29 мар 2016 22:09

Иване, нямаш работа да връщаш стрелките назад,това е противоуставно. Може и да не е от карамфила. Пробвай да намажеш малко и ремонтуарният отсек,много често от там идват мъките.

П.П. Любчо,вицът ти е n_thumbsup и е точно на място.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Самоделен интрумент

Мнение от ivan_p_uzunov » 29 мар 2016 22:43

Добре де ,съгласен съм че при някой механизми -по стари -това е противопоказно ,ама как на един индиянец ще му се обясниш как да върти ремонтоара така че да върти стрелките само напред . За мен лично моите часовници така ги регулирам ,че като върна назад да не спира работата на баланса.Разбира се че прекомерният луфт на карамфила води до нежелателни ефекти -Ба я си блъсках главата с един немски джобен умф.-върви си часовника а стрелките не!

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Самоделен интрумент

Мнение от stepona555 » 30 мар 2016 22:45

Liani написа:Вдлъбнатината на клечката направих с бургия на ръка. Конуса с острилка за молив и после дооформих с шкурка.

Ванка, край на прахосмученето с това. :)
Довърши моля те доброто си дело и дай размери на инструмента, в краен случай поне диаметъра на бургията.
От какво е материала.
Благодаря предварително

Поздрави и :b
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Самоделен интрумент

Мнение от varban » 30 мар 2016 23:05

Вах! Тая тема съм я прппуснал.

Такъв инструмент често ползвам. Ама Лиани го е направил хубаво!

Размер - подбира се. Аз го пробивам със зъболекарско борче :) Имам някъде едно-две конусни. А като ме мързи да ги търся, вземам тънка китайска отвертка и я точа като пересто свредло.Пробиване - на ръка.

Снимката на клечката на Лиани е много добра. Трябва да намеря някъде в хаоса друг вариант на този инструмент - от празен химикал, изтеглен в пламък. И от термосвиваена шлауха :)

Абе идеята е еднаква - да може с триене да се завърти пружинката, катп има освобождение за кръгчето и камъка под него.

Още един инструмент - буренце от нещо дребно. Май е от малка Зорка, ама може и Слава 1600 да е. Там пък има зъбчета :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Самоделен интрумент

Мнение от varban » 30 мар 2016 23:29

Ей го инструмента:


Изображение

Изображение

Изображение

Свалянето - без проблем. Ама за слагане за първи път го ползвам. Гадно е, пружинката хруска под него.
Така че трябва или дърво, или пластмаса. Иначе може да се счупи пружинката.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Самоделен интрумент

Мнение от varban » 30 мар 2016 23:35

Още нещо - такава клечка е още по-полезна за пружинките на 7009 с три едновременно влизащи перца в три гнезда и на 7S26 с две в две :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Самоделен интрумент

Мнение от rosen_er » 31 мар 2016 07:48

"Клечки" бол ,различни размери -за различни операции .Че и "маркови" :wink: :
Изображение
(стара снимка)

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Самоделен интрумент

Мнение от Liani » 04 апр 2016 15:44

С дърво е най-безопасно. Метални части не са за препоръчване, може да наранят пластините.

Lyubo_sr, хубав е вица, но понякога и кълчищата вършат работа!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Самоделен интрумент

Мнение от varban » 05 апр 2016 11:21

Лиани, и аз мислех, че с дърво е най-добре, докато в къщи не се появи микроскоп :) Играчна, само едно увеличение, 20х. Но - ШОК И УЖАС! Като си погледна часовник в него, и ми иде да го разглобя веднага :D :D :D

Ама ще развия темата по-късно, като опитам различни начини за миене.
Не смятам, че всеки ще си вземе микроскоп, ама методика за миене и сглобяване, проверена с микроскоп - защо не?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Самоделен интрумент

Мнение от rosen_er » 05 апр 2016 11:28

varban написа: Не смятам, че всеки ще си вземе микроскоп, ама методика за миене и сглобяване, проверена с микроскоп - защо не?
Защото има тема в чужди форуми ( май и в Стрелките беше разгледана) ,в която имаше снимки под микроскоп на чисто нови часовници от най-реномирани и скъпи марки и модели.Картината ,която се разкрива може да се изрази с една дума – УЖАС ! Без изключение ,при всички.Е за това не е необходимо да се проверява с микроскоп. :mrgreen:

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”