Може ли да се смени ос на баланса в "домашни" условия

Отговори
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Може ли да се смени ос на баланса в "домашни" условия

Мнение от miroman » 21 окт 2012 08:43

Здравейте,

какви инструмнти са необходими за да мога да сменя ос на баланса на Молния? Може ли с някакви "подръчни"? Или трябва да се ходи при часовникар - ако да, можете ли да ме ориентирате колко би струвало (имам стар баланс, имам и нова ос)?

Поздрави, Миро.
Изображение

lusti
Reactions:
Мнения: 98
Регистриран: 25 фев 2012 23:29

Re: Може ли да се смени ос на баланса в "домашни" условия

Мнение от lusti » 21 окт 2012 08:58

Най добре е да занесеш частите на часовникар да ти подмени оста.По руските форуми има доста литература(на руски)от там ще разбереш какви инструменти са ти нужни :wink:

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Може ли да се смени ос на баланса в "домашни" условия

Мнение от Pavlin » 21 окт 2012 09:10

Трябва ти часовникарски замбалък. Ама как става не знам, аз никога не съм пробвал. ако имаш повече оси, може да пробваш разни варианти.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Може ли да се смени ос на баланса в "домашни" условия

Мнение от omegaqq » 21 окт 2012 11:43

Процеса го има описан в книгата "Механически часовници". Имаше я качена в един друг форум, но я махнаха. При положение, че "3017" има възможност ще я дам да се качи и тук. За сега качвам само страниците с процедурата по смяна на ос на баланс.

Изображение

Изображение

Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Може ли да се смени ос на баланса в "домашни" условия

Мнение от nevenbekriev » 21 окт 2012 22:23

От една страна - нужни са приспособления, които не си струва да купуваш или правиш само заради една ос за Молния, от друга - тръпката да се справиш сам е велико нещо.
Аз си направих сам струг и всички нужни инструменти и нагоди когато бях в 7ми клас, значи всичко е възможно.

1. Как да махнеш старата ос без да повредиш баланса и платото. Оста е занитена, а балансът на Молнията е от бронз и ако просто я избиеш, може таблата на баланса да се изкриви или даже да се счупи. Редно е занитената част на оста да се отнеме на струг, но ти нямаш такъв. Затова след като махнеш спиралата (с тънка часовникарска отвертка се надига цепнатата втулка спрямо таблата на баланса), пусни баланса в силно разредена 18:1 сярна киселина, за един ден стоманената ос ще изчезне и ще останат само таблата на баланса и платото и то без никакви поражения.

2. Трябва ти наковалня с отвор в който влиза частта на оста където стои платото и инструмент с който да занитиш оста. Може да си купиш комплект шестограни - торкс, които имат отвор и да използваш двата най-малки, като единия го хванеш в менгеме и той ще е за наковалня, а на другия може да се отреже с ъглошлайф закривената част и да се ползва за поансон. Важно е отворите да са достатъчно дълбоки, ако не са ще счупят върховете на оста. Оста се занитва с леки удари с малко чукче. Със същите приспособления се насажда и платото.

3. Проверява се баланса за "биене". Може да извадиш анкера и да сложиш баланса без спиралта за да провериш нормално ли се върти. Биенето се поправя с кривене на спиците на таблата. Балансът трябва да се върти дълго и да спира много бавно във всички положения. Таблата не трябва да се допира до нищо. Ако видиш че има превес, може да изпилиш малко някой от винтовете на баланса, но това не е съвсем професионално. Прецизното балансиране ще е задача за по-следващ етап на овладяване на занаята.

4. Поставяш спиралата така, че импулсният щифт да сочи към оста на анкера. Монтираш колонката на моста. Поставяш готовия баланс в часовника (без анкер). Идеята е да провериш дали всичко е наред. Отклоняваш баланса на 180 градуса и проверяваш колко свободни колебания ще направи. В легнало положение трябва поне 100, а в право - поне 50. (камъните трябва да са почистени и смазани). Проверява се във всички положения. Ако затихва бързо, най-вероятно спиралата опира в спиците, моста или колонката.

5. При проблеми винаги можеш да попиташ.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”