Стругарски нож

Отговори
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Стругарски нож

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 окт 2016 18:51

Мисля че това е тема засягаща много от нас . Между другото ,отдавна го умувам да го направя ама все не ми оставаше време. Днес след поредно прехвърляне на изхабени дискове от ръчен циркуляр-реших да направя нож /стругарски/.За целта ми трябваше стар пирон и парченце от диск за циркуляр.
Изображение
диска е дебел около 2 мм. парчето което отцепих с помоща на ъглошлайвче е с ширина не повече от 4-5 мм.Пирона го разцепих по дължина с тънък диск и след монтажа ги прикапах с електрожен .
Изображение

Изображение Ми да ви кажа ,след оформяне на рапидата от пред/защото бе доста захабена /-го пробвах на струга .Ножа се придържа с ръка .Според мен се получи доста добре .

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Стругарски нож

Мнение от nevenbekriev » 08 окт 2016 20:59

Четеш ли на руски?
Виж тази тема, съобщение 100, 108, 110 и до 120
http://forum.watch.ru/showthread.php?t=234410&page=10" onclick="window.open(this.href);return false;

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Стругарски нож

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 окт 2016 21:43

Невене , благодаря ти ! Наистина не мисля че съм открил топлата вода ,но това си го мислех отдавна да го направя -поне от 4 -5 месеца-да си направя такъв нож ,само защото е лесно направим ! .Един мой приятел ,че баща му де -все казваше -"Момчета ,всичко вече е открито -просто трябва да се сетите как да го направите ". Да си играя с часовници и да ги ремонтирам най-вече ,ми е много приятно и отпускащо занимание .Много се радвам че има и хора като теб , да отварят очите на нас начинаещите .Вярвай повечето от часовникарството го уча от грешките си .Дано сме били полезни на някой с тази тема, че иначе е лошо.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Стругарски нож

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 окт 2016 21:47

А и да не забравя ,Половината от проблемите в струговането -поне при мен -идват и от слаб ремък .Просто започне ли да ви буксува ремъка нищо не излиза .

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Стругарски нож

Мнение от nevenbekriev » 08 окт 2016 22:48

ivan_p_uzunov написа:А и да не забравя ,Половината от проблемите в струговането -поне при мен -идват и от слаб ремък .Просто започне ли да ви буксува ремъка нищо не излиза .
Да ти кажа, при дребни детайли, като ос за баланс, би трябвало да се работи почти без усилие, не си представям как ремъкът ще преплъзва. Също оборотите не трябва да са високи, иначе повърхността на детайла прегрява и се самозакалява, а ножът се изтъпява... Стружките трябва да се къдрят, в никакъв случай да не са с прегрят вид - примерно да посиняват... В никакъв случай не става с груба сила, по-скоро с нежно докосване. Ножът трябва да е супер остър, а режещите му ръбове да са полирани до огледало. Ножът се точи често и освен това се ползват няколко различни по форма ножове. На добре наточеният нож може много лесно да му се строши върха, трябва да се работи внимателно, че иначе пада голямо точене...

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”