Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от ivan_p_uzunov » 10 дек 2016 20:01

Приятелю, не зная какво си чел за маслата но това масло е за ръчни часовници .За да ме разбереш ще ти го кажа така: какво ще стане ако не намажеш даден механизъм след профилактика -да би трябвало да върви според българските закони по физика ама според часовникарските местата в лагерите трябва да са смазани и то с правилното масло за да се намали до нищожност триенето в тях и да може механизмът да изпълнява правилно ролята си по предназначение -при правилна центровка да продължава да работи .Опитай да го смажеш с по гъсто масло -направо двигателно за кола .......Часовника не е първа младост, има си вече и големи хлабини в лагерите. Ако си слагал това тънко масло -възможно е да не е достатъчна гъстотата му.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от omegaqq » 10 дек 2016 22:02

Хайде и аз за напиша нещо по въпроса. Макар и да не се разглобява целия часовник е хубаво поне минутерията да се разглоби, демек да се свали часовото и делителното колело, както и минутния пиньон. Следва хубаво почистване и смазване. На снимката на която е снимам механизма се вижда и част от веригата. Личи, че халките са разтегнати, което значи само едно - прилагана е сила по-голяма от необходимата за работа на механизма. Щом механизма тръгва да работи с по-голяма сила значи триенето в него е по-голямо от допустимото и трябва да се вземат мерки за намаляването му. В противен случай механизма ще се износи много бързо.
Иначе казано - почистване по устав с преглед на лагерите и осите и при необходимост свиване на разбитите лагери и полиране на захабените оси. Мазане и часовника ще тръгне със света. Явно е, че арменска профилактика в случая работа не върши.

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 11 дек 2016 09:38

Привет,

Благодаря за съвета, за жалост не мисля, че имам нужните знания/умения за да продължа с понантатъчние интервенции и може би ще е добра идея да потърся помощ от приятел/професионалист :) Ако някой може да ми помогне с това, моля да сподели.

omegaqq написа:Хайде и аз за напиша нещо по въпроса. Макар и да не се разглобява целия часовник е хубаво поне минутерията да се разглоби, демек да се свали часовото и делителното колело, както и минутния пиньон. Следва хубаво почистване и смазване. На снимката на която е снимам механизма се вижда и част от веригата. Личи, че халките са разтегнати, което значи само едно - прилагана е сила по-голяма от необходимата за работа на механизма. Щом механизма тръгва да работи с по-голяма сила значи триенето в него е по-голямо от допустимото и трябва да се вземат мерки за намаляването му. В противен случай механизма ще се износи много бързо.
Иначе казано - почистване по устав с преглед на лагерите и осите и при необходимост свиване на разбитите лагери и полиране на захабените оси. Мазане и часовника ще тръгне със света. Явно е, че арменска профилактика в случая работа не върши.

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 13 дек 2016 10:47

Привет,

Реших да пиша по темата и във др форум:
http://mb.nawcc.org/showthread.php?1387 ... ation-Help" onclick="window.open(this.href);return false;
Писах за помощ с дентификацията на часовника + съвет за тежестите.
Ако на няко йму е интересно може да погледне, като след всичко което проччтох стигнах до извода, че тежестите са нещо супер важно, и с риска да убидя някого коментари, като "трябва да върви и с тези тежести" не мисле че са релевантни.

Поздрави,

П.С
Смятам да закарам механизма на "истинска" профилактика, ако някой може да ми предпожи място ще съм благодарен.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от nevenbekriev » 13 дек 2016 23:04

Погледнах аз какво са ти отговорили, но имай пред вид, че този, дето ти е казал 1.2 кг, не е взел пред вид, че твоят часовник е еднодневен, а не седмичен. За да ти каже някой колко точно са тежали оригиналните тежести, трябва да има часовник със същия механизъм.
Тежестта, задвижваща боя, е важна. Може да се определи опитно - трябва да може да повдигне меховете, и освен това боят трябва да работи с нормална скорост. Обаче за целта меховете трябва да са изправни. Значи да не оказват повече съпротивление при надигането им, отколкото тежестта на горната им част. Да не е сложена допълнителна тежест върху тях, кожата да е мека и да не препятства изобщо надигането. Освен това, не трябва да се надигат повече, отколкото е достатъчно. А когато има проблем със "звукоизвличането", първата мисъл на пишман-майстора е или да добави тежест на меха, или да опита да го накара да се вдига повече... Мисля, че при теб проблемът може да не е в тежестите, а именно в меховете.
Тежестта, задвижваща хода, не е толкова важна, ходът би трябвало да може да работи и с наполовина по-малка тежест. Щом не работи, трябва да се обърне внимание на загубите в махалото и на равновесното положение.
Друго важно нещо са веригите. Те подходящи ли са? Трябва да имат правилна стъпка - брой звена за 10 см. примерно. Идеята е да се зацепват точно със зъбите в макарата през която минават - това е изключително важно. А изобщо не е сигурно, че са оригиналните, както и тежестите.
Маслото е подходящо, но и да не беше, това би се отразило след повече време.
Ако искаш да разбереш точната маса на гирите, потърси в ибей часовник с такъв механизъм и помоли любезно продавача да измери тежестта на гирите. С английския се справяш даже по-добре отколкото с българския, поздравления.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от ivan_p_uzunov » 14 дек 2016 08:43

Признавам, виновен съм! не зная защо е станало объркването ми но съм сметнал че става дума за масло 8020 -с което разполагам .Дано да не съм навредил на никого.За напред ще си взема забележка!

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 14 дек 2016 10:07

Здравей,

За мен няма проблем, аз не се засягам от такива неща, аматьор съм в областа и всичко е добро дошло за мен :)

Поздрави,
ivan_p_uzunov написа:Признавам, виновен съм! не зная защо е станало объркването ми но съм сметнал че става дума за масло 8020 -с което разполагам .Дано да не съм навредил на никого.За напред ще си взема забележка!

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 14 дек 2016 10:17

Здравей,

Благодаря, че си писал по темата.
Много внимателно разгледах/проверих състоянието на така наречените "bellows/мехове" Няма скъсано, няма повреди по тях и ги зачистих. Макар и да нямам реална база за сравнение, разгледах няколко видеа , където се демонстрира този зву,к, на часовници подбни на този, и смея да твърдя, че звука, който успях чуя в моя случаи е добър и не мисля, че имам проблем с това.
КОлкото до тежестите и вяеригите... смятам, че не са от този часовник. Честно казано не обърнах внимание на веригите в началото, но сега като ги глдам .. мисля, че по-скоро са част от тежестите, отколкото от часовника.
За жалост всичко това усложнява положението ми...
Едно от първите неща, който се опитах да направя, бе да намеря същия/м,н одобен на моя часоник и да разпитам за това. Разгледах доста в убей, може би не е било достатъчно, но поне визуално не намерих подобен на моя. Това бе и една от причинте да пиша във форума на " National Association of Watch and Clock Collectors", надявах се някой да ми отговори, че има същия чесовник и да сподели информация.
Може би е добра идея, да отделя още време и да разгледам в ибей, някой и друг форум и т.н.т

Поздрави,
nevenbekriev написа:Погледнах аз какво са ти отговорили, но имай пред вид, че този, дето ти е казал 1.2 кг, не е взел пред вид, че твоят часовник е еднодневен, а не седмичен. За да ти каже някой колко точно са тежали оригиналните тежести, трябва да има часовник със същия механизъм.
Тежестта, задвижваща боя, е важна. Може да се определи опитно - трябва да може да повдигне меховете, и освен това боят трябва да работи с нормална скорост. Обаче за целта меховете трябва да са изправни. Значи да не оказват повече съпротивление при надигането им, отколкото тежестта на горната им част. Да не е сложена допълнителна тежест върху тях, кожата да е мека и да не препятства изобщо надигането. Освен това, не трябва да се надигат повече, отколкото е достатъчно. А когато има проблем със "звукоизвличането", първата мисъл на пишман-майстора е или да добави тежест на меха, или да опита да го накара да се вдига повече... Мисля, че при теб проблемът може да не е в тежестите, а именно в меховете.
Тежестта, задвижваща хода, не е толкова важна, ходът би трябвало да може да работи и с наполовина по-малка тежест. Щом не работи, трябва да се обърне внимание на загубите в махалото и на равновесното положение.
Друго важно нещо са веригите. Те подходящи ли са? Трябва да имат правилна стъпка - брой звена за 10 см. примерно. Идеята е да се зацепват точно със зъбите в макарата през която минават - това е изключително важно. А изобщо не е сигурно, че са оригиналните, както и тежестите.
Маслото е подходящо, но и да не беше, това би се отразило след повече време.
Ако искаш да разбереш точната маса на гирите, потърси в ибей часовник с такъв механизъм и помоли любезно продавача да измери тежестта на гирите. С английския се справяш даже по-добре отколкото с българския, поздравления.

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 14 дек 2016 12:02

Привет,

След поредния сърч попаднах на това:
http://www.sellingantiques.co.uk/438898 ... koo-clock/" onclick="window.open(this.href);return false;
За жалост няма снимки на механиката, кутията доста прилича на моята, поне визуално. Пратих на продавача за тежестите, надявам се да бъде така добър да ми отговори.

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 15 дек 2016 10:14

Привет,

Докато се боря с тежестите, мисля да закарам, механизма на "истинска" профилактика.
АКо някой може да ме насочи за правилното място/човек , моля да сподели.

Поздрави,
Миро

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от stepona555 » 15 дек 2016 20:42

АКо напишеш град може би ще е по лесно да се ориентираме за часовникар или колега
Изображение

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 15 дек 2016 21:27

Ууупс, доста грубо от моя страна, че не съмнаписал, извинявам се за което.
Намирам се в София.

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 16 дек 2016 20:38

Привет, реших да споделя няколко неща по темата - ъпдейт.
Добрата новина е че намерих няколко подбни часовници , като единият почти идентичен на моя, на няколко места, нй-вече eBay. Лошата новина е, че почти никой не отговаря, има малка надежда в антикварн магазин в Англия, но да видим.
Решх да разгледам какво има и у нас, не само по света :)
Попаднах на това :
https://auction.bg/Auction/1411222" onclick="window.open(this.href);return false;
Писах на продавача, със същия въпрос - тежести/синджири
Човека ми писа почти веднага, бе супер отзивчив и много приятно ме изненада :)
За мой късмет е часовникар и колекционира тези часовници
Ето и какво ме посъветва/написа той:

""Оригиналния топуз на тези Шварцвалдски кукувици тежи 770 гр-чогун или стомана.
На мен обаче ми ляха такива от бронз в Шумен за една много рядка кукувица 4/4-ти с три топуза,която не вървеше с 770гр.
Малко по-тежки ги направих 850 гр. И така тръгна.За твоята 770 гр. и задължително синджири от Бронз( Месинг).Руските нямат нищо общо!
Като на руските кукувици са но са бронзови,а руските са от цам и с времето се разтягат и се променя стъпката,това е проблем.
Дължината е по 1,60 на всеки от двата и по-дълъг да е не пречи,защото ще работи по-дълго часовника.Трябва ти синджир точно от немска кукувица,те са винаги от бронз."

Разбира съм благодарих за инофото, като ако гледа и този форум ... Благодаря и тук !

Поздрави,

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 24 дек 2016 10:05

Здравейте,

Механизма мина "истинска" профилактика, добрите новини са, че не е износен, с оглед на годините му - около 100, всичко е наред. За жалост трябва да търсся тежести и синджири.
като цяло синджири се намират, но тежестите са проблем.
Трябват ми 770 - 790 грама, който не са мн разпространени.
Моля, ако някой се досеща къде да търся да сподели.

Поздрави и Всели Празници!

radotin
Reactions:
Мнения: 12
Регистриран: 15 ное 2016 16:44

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от radotin » 24 дек 2016 18:53

Здравейте, Лично аз бих занесъл наличните леки тежести на стругар да им направи отвор отдолу по дължина и после бих го запълнил постепенно с олово докато получа желаното тегло.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”