Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 03 дек 2016 08:42

Здравйте,

Може би няои от вас вече са видяли темата ми другаде, но реших да я пусн аи тук :)

Наскоро се сдобих с този прекрасен часовник, което ме доведе и до форума.


Изображение


Изображение


Казаха ми, че не е пускан от години и ми се иска да му направя някаква профилактика, преди да се опитам да го пусна.
За жалост до сега не съм се занимавал с нещо такова и нямам никакъв опит, но имам огромното желание да се справя сам!

След доста четене по въпроса, не смятам, че е толквоа сложно да се изчисти и сложи малко масълце.
За такъв тип мейтенънс говоря, не смятам да разглобявам каквото и да е било.
Доста четох как се чистят такъв тип часовници , гледах доста видеа с такива часовници, къде се капва масло, колко масло се слага, какво масло, как не трябва да се прекалява и още доста за почистването/смазване.Собствениците на такива часовници предимно чистят от прах и капват маслце, това смятам да направя и аз. Смятам, че вече имам достатъчно инфо по въпроса, остава да си намеря масълце :) Ако някой може да помогне с това ще бъда благодарен. Препоръчаха ми 100 % синтетично масло, за жалост няма голям избор, на
няколко места видях Moebius 8040 ...
В няколко форума предимно немски/австииски мн често използват wall nut (орехово масло)
което е доста интересно, поне за мен :)
Както писах по-горе ще съм безкрайно благодарен, ако някой може да ми помогне с това.

Пиша във форума с надеждата да получа съвети, добри практики и всякаква подбна информация, която би ми помогнала в това начинение, от всички вас.


Поздрави,
Последна промяна 1 на Utgard, променена общо 10 пъти

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от stepona555 » 03 дек 2016 12:25

Добре дошъл,
Ако си беше запазил странния ник от другия форум сигурно щяхме да свикнем с него , сега трябва да помним два ...
Видяхме кукъвичката в другия форум сега очакваме снимки на предприетите действия и конкретен въпрос за първия проблем със който си се сблъскал .
Ако няма да ремонтираш часовници според мен е необосновано да купуваш специални масла.
Мисля че първо трябва да отделиш механизма от кутията и да махнеш стрелките и циферблата за да имаш достъп отвсякъде .
Ако нещо запъне , макро снимки със стрелка и обяснение .
Снимай и надписвай кое от къде сваляш , едва ли нещо миже да се сложи на друго място но е по лесно.
Успех и по смело , 5 зъбни колелета са , не е ракета
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 дек 2016 12:54

Първо и най важно е да извадиш механизма .това става като измъкнеш синджирчетата внимателно и същевременно запомняш как са били сложени и от къде минават-леко разтегляш едната бръмка и после се стяга "бръмката " след монтажа им на място. Най -важното в твоя случай е да откачиш внимателно телчетата свързващи механизма с мехчетата когато и това е готово махаш и стрелките като развиеш гайката пред тях -те трябва да са на шлици .Не на последно място е рисунката ти с дължината на телчетата за да можеш после да ги натаманиш на точното им място.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 дек 2016 13:06

Този часовник е малко по сложен от обикновените кукувички.Трябва да видиш как да откачиш механизма за кукувицата и вратата от цялостния механизъм.направиш ли и това -имаш четири гайки или четири винта за свалянето на механиката от кутията . Взимаш я"механиката не кутията" и почваш да я пръскаш с пулвилизатора с обезмаслител , като я почистваш с малка четка за рисуване или подобна.С обезмаслителя ще постигнеш истинско почистване -такова че и на теб ще ти хареса трябва да достигнеш истинския блясък на бронза .После следва подсушаване и миене в кофичка с чист бензин.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 дек 2016 13:22

После със леко подърпване на металните шини отиващи към мехчетата се убеди че от мехчетата излиза добър звук на кукувица ,не на ранен тигър.Ако не е така значи те са се разлепили на места и ще трябва да ги презалепиш с подходящо лепило .Също трябва да се убедиш че и осите на вратичката и кукувицата се движат без проблем -това ще улесни движението на механиката .Възможно е и това че след цялото почистване да ти се появят и големи луфтове в отворите където лагеруват осите на зъбните колелета ,това също може да го отстраниш но в последсвие .Ще го забележиш чак след миенето на механиката.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 дек 2016 13:31

В твоя случай няма да ти трябва толкова тънко и най вече скъпо масло , тези големи неща могат да се смазват и с по гъсто масло "например двигателно " но без да се оливаш -капва се по една малка капчица но след като си почистил механизма .ПРекомерното и безразборно мазане най - вече по зъбите на зъбните колела води до натрупване на всевъзможен прахоляк по тях.Смазването става само в отворите на двете планки служещи за лагери на осите .

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 дек 2016 13:40

Можеш да смажеш и всички места по металните мотовилки "движещи мехчетата и окачването на махалото, вратичката и кукувицата " подложени на триене .Това се прави с цел да не корозира метала ,но пак без да се оливаш.Ако видиш ръжда някъде, може да я свалиш с малко водна шкурка.

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 03 дек 2016 15:07

Здравейте на всички и благодарности за съветите!

Ще взема под внимание всичко :)
Успях да намеря малко масълце Moebius 8040 и ще сложа от него.
Следва снимане, отделяне на механизма, снимане, почистване и смазване (без да се оливам).
Ще пиша за резултатите, като се надявам да са добри :)

Поздрави,
Миро
Последна промяна 1 на Utgard, променена общо 10 пъти

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от atanweb » 03 дек 2016 15:34

Добре дошъл и от мен.
Забавлявай се с новото предизвикателство което си приел.
Хобито е много увлекателно, започвай да се оглеждаш за инструменти и части.
Все от някъде ще ти изпадне някой стар настолен руски будилник.
След това някой джобен и така към ръчните. Голямо удоволствие е да поправиш някой ръчен и да го носиш през деня поглеждайки го непрекъснато за да се наслаждаваш на своята работа.
Хобито върви с чаша бира понякога две.
Следвай указанията и се справяй според ситуацията! Важното е ,че имаш желание.
Успех!
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 дек 2016 18:31

Нарочно не ти казах как да проведеш една арменска профилактика ,точно заради нея имам това хоби сега! В тая свера -добрия положителен резултат ти действа направо опияняващо.Това е часовник с който може да постигнеш завидни резултати .Единия от който е да върви много точно -поради равномерното натоварване на механизма от тежестите му. :b :lol:

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от stepona555 » 04 дек 2016 00:07

Utgard написа:Здравейте на всички и благодарности за съветите!

Ще взема под внимание всичко :)
Успях да намеря малко масълце Moebius 9020 и ще сложа от него.
Следва снимане, отделяне на механизма, снимане, почистване и смазване (без да се оливам).
Ще пиша за резултатите, като се надявам да са добри :)

Поздрави,
Миро
Това че питаш е хубаво , това че не обръщаш внимание на отговорите е смело.
За начало преди да смазваш с това сигурно хубаво олио , което обаче сигурно е за ръчни часовници,провери да нямаш някой изяден отвор на осите на зъбните колела , т.е голяма хлабина.
там по добре с грес за начало , а на другите с масло от колата или шевна машина .
Ако сложиш тънко масло на разбит плъзгащ лагер с голям луфт , то бързо ще изтече и край.
Размисли на човек който само разглобява будилници , още не съм почнал да сглобявам , ако нещо бъркам нека ме коригират колегите които сглобяват и настройват.
Поздави
:b
Изображение

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 04 дек 2016 10:21

Здравей,

"Олиото" , за което съм писал по-горе е "standard general purpose clock oil", пълна синтетика.
Има добра вискозитетност/температура (-29 to +70 °C).
На пръв поглед не забелязвам поблеми по колелата, няма луфтове, само замърсяване,
така, че мисля, да мина само с масло.
stepona555 написа:
Utgard написа:Здравейте на всички и благодарности за съветите!

Ще взема под внимание всичко :)
Успях да намеря малко масълце Moebius 8040 и ще сложа от него.
Следва снимане, отделяне на механизма, снимане, почистване и смазване (без да се оливам).
Ще пиша за резултатите, като се надявам да са добри :)

Поздрави,
Миро
Това че питаш е хубаво , това че не обръщаш внимание на отговорите е смело.
За начало преди да смазваш с това сигурно хубаво олио , което обаче сигурно е за ръчни часовници,провери да нямаш някой изяден отвор на осите на зъбните колела , т.е голяма хлабина.
там по добре с грес за начало , а на другите с масло от колата или шевна машина .
Ако сложиш тънко масло на разбит плъзгащ лагер с голям луфт , то бързо ще изтече и край.
Размисли на човек който само разглобява будилници , още не съм почнал да сглобявам , ако нещо бъркам нека ме коригират колегите които сглобяват и настройват.
Поздави
:b
Последна промяна 1 на Utgard, променена общо 10 пъти

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 10 дек 2016 16:42

Привет на всички,

почистването/смазването премина успешно.
Но миля, че имам проблем с тежесите. След като закача всичко и пусна часовника след около минута махалото спира. Когато го сложа на час за да излезе кукувицата, вратичката се отваря и кукувицата се подава наполовина, без да издава звук. Отворих за да видя какво става и забелязах, че палчето, което е на зъбното колело, което се грижи за кукувицата не се премества изцяло и съответно кукувицата спира по средата и тежеста не се отпуска. За да се случи всичко както трябва се наложи да дръпна леко тежеста, като идеята ми беше да дам допълнителна тежест и всичко заработи нормално. С леко дърпане на веригата (като допълнителна тежест) махалото не спира и механизма работи много по-отчетливо. Всичко това ме довежда до мисълта, че тежестите, които имам не са правилните, дори мисля, че не са за този часовник. Въпросните тежести са 515 грама едната.
За жалост имам затруднения с идентифицирането на модела за да намеря правините тежести.

Всички съвети са добре дошли.
Прилагам няколко снимки на тежести/механизъм/часовник.

Поздрави,
Миро
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от ivan_p_uzunov » 10 дек 2016 18:27

Как го намаза и с какво масло -Да не би да си разместил плочката в която лагерува котвата на махалото .Ако си я мърдал или някой друг я е местил то работата е ясна .Мисля че и с тези тежести трябва да си върви .

Utgard
Reactions:
Мнения: 18
Регистриран: 02 дек 2016 22:06

Re: Шварцвалдски стенен часовник - профилактика

Мнение от Utgard » 10 дек 2016 19:01

Привет,

За маслото писах по-горе - Moebius 8040 - "standard general purpose clock oil", пълна синтетика.
Смятам, че това масло е ОК, доста четох преди да го сложа. Колкото до смазването, слагал съм само в определените за това места, използвайки клечка за зъби, без да прекалявам Колкото до "плочката в която лагерува котвата на махалото" не съм я местил и ми изглежда наред, както написах, давайки допълнителна тежест, махало не спира.
ivan_p_uzunov написа:Как го намаза и с какво масло -Да не би да си разместил плочката в която лагерува котвата на махалото .Ако си я мърдал или някой друг я е местил то работата е ясна .Мисля че и с тези тежести трябва да си върви .
Последна промяна 2 на Utgard, променена общо 10 пъти

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”