Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Дек 2016 17:00 

Здравейте,

купих си използван стар, но запазен джобен часовник Молния, но явно при превоза е станал някакъв гаф и като го отворих ме изненада неприятно (откачена стрелка за минутите). Тъй като имам само най-общи представи на теория за механизма, ще съм ви благодарен, ако ми кажете какъв е проблемът и как мога да го реша. Прилагам снимки

Благодаря и весели празници,
Кирил
Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Дек 2016 18:17 
Moderator
Аватар

Привет и добре дошъл във форума и на правилното място където ще получиш информация и ще прочетеш интересни неща за часовниците които са нашето хоби.
По въпроса за Молнията.
Първо чудесен избор си направил, това е една много сериозна марка с дълга история и производство в многомилионен тираж доказала качествата си през поколения.
Не се притеснявай за стрелката тя не е проблем.
Важното е часовникът да работи.
Най-важното в този случай е да се опиташ да бъдеш внимателен с циферблата след като отвориш капачето над него.
Вземи обикновенно ножче с удобна дръжка. С острието в основата там където е дръжката пъхни между основния корпус (каса както ние му казваме) и пръстена който държи стъклото. леко завърти ножчето, така че да се отхлупи капачето. Сега имаш достъп до циферблата и стрелките. Внимавай да не изгубиш стрелката която се е откачила.
Издърпай коронката (врътката за сверяване) и нагласи часовата стрелка на 12 часа. С пинсетка каквато имаш за предпочитане по финна постави минутната (по дългата) стрелка точно върху часовата която показва 12 часа. С другата ръка с клечка тип от сладолед или за шишчета натисни втулката на стрелката към пиньона който излиза в центъра на циферблата. Придържай стрелката в хоризонтално положение докато фиксираш стрелката за да може после да се върти в едно ниво спрямо циферблата. След това леко притисни стрелката към центъра и вътрешността на механизма. Ще се усети леко плъзване навътре и това е.
Погледни върха на стрелката да не е много далеч от циферблата например 1мм и да не е прекалено близко например да опира. С превъртане на коронката за сверяване извърти всичките 12 часа по циферблата за да провериш да не се допират стрелките една в друга или да не допират циферблата или да отиват много нагоре където ще е плексигласовото стъкло.
След като всичко е нагласено постави пръстена със стъклото така, че жлебчето което е прорязано отдолу да не е към пантичките на капака, а обратно към коронката. Това за да е по-лесно последващо отваряне на часовника.
Ако не си разбрал нещо ще помагаме.
Успех и не се притеснявай. Уверено и внимателно. не бързай!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Дек 2016 18:21 
Moderator
Аватар

А да не забравя и една полезна тема за подобни въпроси:
viewtopic.php?p=6690#p6690

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Дек 2016 12:58 

Благодаря за съветите! Тези дни ще го погледна, като съм в нас. Поздрави и Весела Коледа! ( :

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016 18:21 

Нямах толкова малка пинсета и ме беше страх да не изкривя стрелката и го занесох на часовникар, който я сложи за 30 сек. Обаче сега нещо друго.. Като ми го даде изобщо не го проверих и го пъхнах в чантата. В нас като се опитах да го отворя, натискам копчето, но капака заяжда и не се отваря. Какво е станало? Мина ми през ума, че може би е заради позицията на пръстена със стъклото.

Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016 21:10 
Moderator
Аватар

Мммм да, часовникаря те е абонирал за ателието му. Така няма да забравиш къде да отидеш.
Шегата настрана. Има пластинка която освобождава капака при натискане на коронката. Просто трябва да се погледне каква е причината. Може и замърсяване да е.
Часовникаря ще каже. Гледай да не му изчезне баланса при следващото посещение.
Поздрави и успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016 18:00 

хаха, просто е трябвало по-силно да натисна. Имам си го този страх да вкарвам сила, за да не счупя нещата. Всичко е наред ( :

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]