Точност при механичните часовници??

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Точност при механичните часовници??

Мнение от mulniq » 03 мар 2017 00:40

Здравейте колеги, имам въпрос. Задължително ли е да имаме виброграф за да определим до каква степен е точен нашият часовник или има и някакви хитри машинки които заемат 2 пъти по-малко място?

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от roca » 03 мар 2017 01:57

Не е задължително, но пък е добре, ако имаш възможност.
Аз ползвам заместител (изобщо не е толкова прецизен, ама за аматьорска работа е подходящ). Има 2 програми (всъщност има повече от 2, аз ползвам 2) в андроид маркет, който може да сложиш на телефон, таблет и т.н. андроид устройство и ти е нужен микрофона на устройството
1) Clock Tuner от нея съм по доволен. Има безплатна версия, и по-добра платена
2) Tickoprint - има платена и безплатна.
Като цяло са на един принцип, отчитат звука от движението на баланса, подобно на микрофон. Влият се много от страничен шум, т.е. като пускаш, абсолютно тихо и не мърдай много много, така или иначе за минутки си готов.
Забелязал съм и че има известни отклонения но не драстични. т.е. ако ти даде права кардиограма (шегичка), може да изостане или напредне минута за ден, но пък ти това може да го дорегулираш от лостчето на баланса.
Успех!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от mulniq » 03 мар 2017 09:30

Изтеглих си първата програма колега! Как точно се работи с нея и каква би следвало да е графиката ми ако часовника ми бърза, изосгава или е приблизително точен?

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от roca » 03 мар 2017 13:43

https://www.youtube.com/watch?v=S7JjXryj4y4" onclick="window.open(this.href);return false;

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от mulniq » 03 мар 2017 15:09

Не съм свикнал с програмата още и не знам това какво значи! Може ли да го видиш колега и да кажеш добре ли е това като точност!
Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от roca » 03 мар 2017 16:31

Изглежда добре...след известно време в ауто, трябва да те пренасочи към реалната стойност на честотата. Там ще виждаш по голяма графика.
Можеш да сменяш честотата и горе където е ауто сега и да му зададеш тази която е на калибъра. Аз винаги го правя с ауто, тъкмо проверявам дали всичко е наред и по самия баланс.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от mulniq » 03 мар 2017 16:36

Не разбрах нищо от това видео на руснака...така че ми трябва малко акъл от някой който действа с програмата.А какво ще стане ако изостава и съответно какво ще стане като избързва?

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от roca » 03 мар 2017 17:02

Странно, ама ако там не си го разбрал едва ли ще мога да ти го обясня...нагледно е 100 пъти по-лесно.
Ако избързва тази линия би следвало да надолу (ако не бъркам) и ако изостава пък ще е нагоре. Ако има супер много колебания, значи си за почиставане и смазване. Ако пък дори в крайно положение на лостчето на баланса си в стремглаво надолу или стремглаво нагоре, почти перпендикулярно, значи имаш проблеми в баланса (дали е изкривена спирала, слепване на спирала или нещо друго, вече гледаш)

Програмата е доста проста и не би следвало да имаш проблеми с разбирането...просто я поразцъкай. В нета също има инфо :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от nevenbekriev » 03 мар 2017 17:12

Всъщност графиката е точно както на виброграф, но интересното е, че наклонът й е обратен. Това значи,че ако наклонът е нарастващ - изостава, а ако е спадащ - избързва. Графиката е двойна когато ходът куца (има beat error или неточно нагласено равновесно положение).
Моят съвет е да въведеш предварително правилната честота и да не ползваш автоматичния режим. Особено когато подбираш спирала например. Голям плюс при тази програма е, че можеш да зададеш произволна честота, много е полезно при стенни часовници и други с нестандартна честота.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от mulniq » 03 мар 2017 19:36

Нещо не вога да се справя с тия програми...и двете пробвах...не изглежда графиката така както би следвало!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от mulniq » 03 мар 2017 19:42

Това е графиката от една молния по това което разбрах от колегата Невен е че би трябвало да бърза!
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от mulniq » 03 мар 2017 19:54

След малко реглаж стана това
Изображение

А след още малко и желаният ефект( така си мисля де)
Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от roca » 03 мар 2017 19:55

да последното е ОК, като моят съвет е по-добре графиката да е леко надолу отколкото нагоре..
След като го нагласиш, затвори и го засечи...може да има малко отклонение :)

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от mulniq » 03 мар 2017 20:08

Голям проблем имах с едно сейко 5, 21 камъка което наистина много бърза но ще си играя с него утре, че сядам на масата вече!! Наздраве на всички!!!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Точност при механичните часовници??

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 мар 2017 20:11

Ми то- май остана да покажеш и две диаграми с променена позиция на импулсния камък на дадената мълния .-Една с леко отклонен от правата при покой и една с центрован точно по правата -ос на баланс,импулсен камък и ос на анкерна котва .
Изображение За да видим дали се раздалечават или приближават тези две линии .Мисля че ако леко вървят нагоре от хоризонталата -избързва .А ако са леко на долу от хоризонталата -изостава .май така ми го обясняваха .

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”