Направа на каишка за часовник. За любители.

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от atanweb » 10 юли 2017 18:25

Здравейте,
Е не е както исках да стане, но така ще ми остане стимул да направя още опити в показване.
Ще се опитам малко телеграфично да опиша хронологията.
Разбира се не претендирам да съм майстор в работата с кожа или каишки. Напротив, аз се уча и уча, пробвам всеки път различни неща. Гледам съфорумците как работят, вдъхновявам се вземам идеи, смесвам с моите и така напред. Правя предимно такива каквито се търсят за продажба. С времето материалите и инструментите ми се увеличават като бройка и количество. Надявам се скоро да се добера до най-важното - Хубава кожа, точно каквато искам аз.

Първо подбирам с каква кожа искам да правя следващата каишка.
Днес изборът е мека и удобна.
От вътрешната страна ще бъде с естествен тъмен велур (кожа де, кожа, ама мека и не поти толкова колкото гладката кожа)
После редя инструментите колкото да се покажа с какво ще работя. Инструментите не са нищо особено. Някой от тях поръчани от АлиЕкспрес, други от китайския залив. Става въпрос за цени по няколко долара максимум.
Изображение

Изрязваме едната страна на парчето кожа, така, че винаги да почваме от права линия.
След това с шублер/линия маркираме и изрязваме парчета кожа:
За лицевите части например:
Дълга страна.
22мм широчина и 140-145мм дължина от които 20-25мм ще се подвият към вътрешната страна .т.е. дължината на каишката ще бъде някъде около 120-125мм.
Къса страна.
Целим дължина около 80мм без катарамата. т.е. слагаме по 20мм от двете страни за подгъване + 5мм общо аванс, да не окъсиме нещата. и става 22мм широчина на 120-125мм дължина.
За вътрешните части слагаме размерите дето искаме без да се налага да добавяме за подгънки.
Дълга част 22мм широчина и 120мм (т.е. ще се добавят още 2-3мм от мястото където ще бъде патента) дължина.
Къса част 22 мм широчина и 76мм дължина (тук ще се добавят два пъти тези 2-3 мм от тунелчетата на патентите и ще стане около 80мм общо.
Режем и една лентичка от която ще направим "кайките" за каишката. В случая те са с еднаква широчина - по ваш избор можете да промените размера.
Скосяваме крайщата на парчетата там където ще се подлепват, така, че да не пречат на китката и да не седи грубо.
След като отрежем всички парчета проверяваме дали си пасват и дали са готови за мазане с лепило.
Точно преди да мажем с лепило ако използваме мека кожа с "пухкав гръб" можем със запалка да обгорим меките "косъчета" които стърат навън. така ще предотвратим последваща работа за тяхното премахване която работа може да доведе до неудобство при носене и т.н. Парчетата които ще са от вътрешната страна на каишката т.е. откъм китката не ги третираме никога с топлина тъй като те се втвърдяват и после драскат. Ако се наложи се шкури или полира в зависимост от твърдостта на кожата.
Мазане с лепило.
Лепилото трябва да е хубаво - здраво - по възможност по течно. С шило или друг инструмент с кръгъл профил намазваме кожата там където ще се лепи като изтегляме количеството лепило по цялата дължина.
пазете лепилото си да не съхне и не го дръжте отворено. Аз с една кутия лепило правя около 100 каишки, като винаги накрая ми остава количество което не мога да ползвам поради прекалено засъхналата консистенция. Старая се всички детайли да са ми готови за мазане и тогава да отварям кутията или бурканчето в което съм пресипал някакво количество.
След като намажем навсякъде където трябва, първо лепим парчетата на дългата част на каишката после подлепваме едното крайче на "гайката" която ще е фиксирана т.е. тази до катарамата. Избираме мястото и залепваме от вътрешната страна на лицевата част на късата каишка. После подлагаме вече залепената дълга част така, че да вземем точният размер на "тунелчето" на гайката там където ще влиза дългата част след закопчаване. (опитал съм се да го покажа на снимките)
След като сме готови с фиксираната "гайка" дозалепваме и вътрешната страна на късата част на каишката.
Все още не сме подгънали крайщата, така, че да направим "тунелчета" за патентите. ОК преди това да довършим втората гайка която ще е подвижна. Т.е. тя трябва да бъде залепена около четирите парчета кожа който вече са подлепени две по две.
След това намазваме крайчетата където ще подгъваме и правим тунелчетата. разбира се винаги мажем и двете страни на кожата там където ще лепим. Хубаво е да се изчаква малко преди да лепим. Това прави двете намазани страни още по "хищни" една към друга. Трябва да знаете, че след едно такова залепване, няма отлепване. Кожата може да се скъса на друго място, но не и там където е лепена. Това здраво лепене е благодарение на хубаво лепило което трябва да се използва. След като сме изчакали достатъчно време (5-8 мин. например (в зависимост от течната фаза на лепилото) подлагаме телчета или шило с дебелина колкото патентите точно там където ще стоят патентите. Подгъваме и залепваме! Все още е рано да извадим телчетата от тунелчетата. Хубаво е тези прясно залепени парчета да бъдат поставени между страниците на дебела книга, каталог или стар телефонен указател. И да бъдат притиснати с нещо тежко. Аз си взех хубави яки щипки за тази работа. Ако имате търпение изчакайте няколко часа или продължете работа на следващият ден, ако нямате търпение действайте след един час. Мисля, че шиенето към което ще преминем няма да навреди на залепените парчета, а напротив ще ги спои още повече.
Преминаваме към оформяне на края на дългата част на каишката. В началото ползвах, лъжица за шаблон или друго кръгло твърдо тяло около което мога да режа с ножа и се стремях да направя огледален срез както на тези от магазините, но с времето установих, че харесвам по друг тип край на каишката. По натурален и не толкова заострен.
Относно шиенето.
Първо правим дупки в редица с помощта на вилици които се продават за тази цел. Не са скъпи. Ако не се лъжа комплект от 3 вилици ( 6 върха + 4 върха+2 върха) беше около 5 долара с безплатна доставка от Китай.
В началото шиех с вилици със ситна стъпка т.е. 3мм, но установих, че за големите каишки с широчина над 20мм тази стъпка не стой добре с конец който е дебел 0,8 или 1мм. някак се сбутва всички и е много трудно самото шиене. Затова почнах да шия с вилици със стъпка от 4мм и 5мм. Вилиците са доста закалени, така, че ги пазете да не падат на пода, тъй като се чупят лесно. Аз вече унищожих няколко вилици и сега пазя тези които имам. на снимките се вижда как една 6 върхова вилица е окуцяла с един връх и това е падане от 40 см върху ламиниран паркет.
Няма значение как ще завъртите вилицата, тя винаги дупчи правилно. Създава ромбовидни отвори в които се подрежда конеца когато почнем да шием. Мой съвет е никога да не дупчите каишката напречно тъй като това отслабва здравината на каишката. Вилиците правят продълговати ромбовидни отвори и срязват голям процент от каишката. така, че дупчете само по дължина, така няма опасност за здравината.
Има различни методи на шиене с двустранно превъртане, едностранно както аз съм избрал в този случай или други още по сложни увъртания на конците при шиене което предизвиква различни ефекти на шева.
Опитах се да направя два клипа които да покажат, ама нещо не ми се получиха добре. Все пак погледнете ги. Може пък и да видите по нещо. За ваше успокоение в интернет има много подобни клипчета , много по качествени и хората там обясняват как го правят. Според мен е важно да опитате, а не само да гледате.
Ако кожата която ще шиете е по-твърда има един инструмент който прави канал на точно определено избрано разстояние от края на каишката (борда) В този случай обаче кожата е мека и такъв инструмент не е необходим тъй като конеца ще потъне в кожата и няма да стърчи.
Вземаме около 80см синтетичен конец с дебелина 0,8 или 1мм. (нека конеца е за тази цел т.е. не е подходящ памучен или друг нездрав конец) Можете да ползвате промазан или непромазан с восък конец. Това не е от значение в този случай.
Прокарваме в двата му края по една игла и със запалка прогаряме крайчетата така, че да се получи мини тапа която ще ни помага много при шиенето да не се изхлузва конеца от ухото на иглата.
Започваме шиенето като първата дупка се пада точно по средата на конеца, а от двете страни на дупката висят иглите с конец с еднаква дължина. Започва добре познатото преплитане на двете игли - една срещу друга във форма на осмици. И така, чак докато не обиколим каишката или не завършим където сме преценили преди това.

Поста става дълъг, сега го пускам, пък после ще дописвам каквото не съм се сетил. Като искам пак да вметна, че различните кожи имат маалко по различен подход на работа. Първо започнах с тази, по нататък с други.
Ще се радвам опитните в това да добавят своя опит, тъй като аз се титуловам с титлата любител в това, а има ехеее къде, къде по големи майстори, от моя милост любителя.

https://youtu.be/7wY02rGIq34" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/Wk_RLbQoflg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://youtu.be/EqJJdcJEzIY" onclick="window.open(this.href);return false;


:D
:redface
Поздрави!
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от ivan_p_uzunov » 10 юли 2017 18:43

Аааа -Супер! много се изкефих? Браво !

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от roca » 10 юли 2017 19:16

Супер! Много Благодаря, така дори и аз мога да опитам след време :)

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от the collector » 10 юли 2017 20:39

:clap: :clap: :clap:
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от stepona555 » 11 юли 2017 12:50

преди да прочета този учебник мислех да пробвам , струваше ми се лесно режеш лепиш дупчиш , а и смених няколко кожени дивана и имам няколко квадрата материал за проби.
Сега обаче като ми се поразшири кръгчето на познание за кожарството се поразколебах .
Това което си започнал да правиш е изкуство , поздравления
Изображение

Потребителски аватар
Vesire
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 13 мар 2013 13:35

Re: Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от Vesire » 11 юли 2017 15:32

Браво за положения труд, наистина звучи лесно, ама като се почнеш и не е баш така. Пък и всяка грешка по всяко време на изпълнението може да ти коства целият труд по дяволите.
Аз също съм аматьор и любител и с всяка каишка научавам нещо ново.
Интересно е и забавно хоби.
Изображение

Потребителски аватар
Vesire
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 13 мар 2013 13:35

Re: Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от Vesire » 11 юли 2017 15:36

Burnisha- става ли ,че не мога добре да видя, по принцип става само на растително дъбена кожа, хром дъбената не става. Аз последно време ползвам парцалче от типа за очила, имам и дървени шайби ама с парцалчето на-добре става.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от atanweb » 11 юли 2017 17:06

Burnisha става и на растително дъбена и на хром дъбена. (ще направя едно клипче скоро)
При по твърдите кожи е супер даже. Полира се и става гладко и заоблено в зависимост в кой канал ще сложа каишката. Специално си купих махагонов инструмент за дремела, че с него се получавало най добре.
За тази която съм показал по горе, не е точно бърниш, а по скоро втриване на восъка и едновременно с това изпичането му, но поради меката структора на тази кожа, не може да се нарече Burnish.
При по твърдите кожи задължително трябва да се обработят ръбовете, Иначе ще е неудобна и ще изглежда недовършена.
Първо минавам за секудни с махагона на високи обороти да подгрее кожата после намазвам с твърдия восък. Кожата сама си "яде" колкото трябва восък. После пак минавам с махагона на високи обороти и веднага восъка потъмнява и се втрива навътре. Така е и защитата от влага е готова. За по меки кожи както тази горе от началото на темата ползвам японска течна гума. Много съм доволен, Ще покажа другия път как става. Но за съжаление имам само кафява течна гума.. която понякога при нужда оцветявам в черно с акрилна боя. Но ако искам да е светла, трябва да си поръчам друга бройка. Много е пестеливо. С една кутийка за 15-20 долара може да намажеш поне 150-200 каишки. Малко мърлява работа, но с времето се научава човек как да нанася гумата по ръбовете. Може и на няколко слоя. Тя попива навътре в кожата. Една от първите каишки които направих с тази гума я нося често и до сега повече от половин година, гумата пази кожата и въобще не е мръднала. Мокря си и ръцете понякога заедно с каишката. няма проблеми за сега.
Но ако целим милитари визия, тази гума не е подходяща. Спомням си, че на Андро каишката я бях мазал с такава течна гума., но тя е в друга категория (стил).
За сега това....
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от stepona555 » 11 юли 2017 17:09

само един въпрос , защо ги лепиш и шиеш прави , след като те трябва да са огънати по ръката, на снимка изглеждат сигурно по ефектно изпънати една до друга , ама в експлоатация трябва да се свият на окръжност от 16 до 22 и няма ли да се получи нагъване отвътре което , да дразни?
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от omegaqq » 11 юли 2017 17:21

Я каква чудесна тема. Определено мисля, че ще е от полза за форума.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от atanweb » 11 юли 2017 18:24

Интересен въпрос за лепенето.
Има различни методи.
Прави ги правя, защото ако ги направя огънати (щ поясня по долу как) при продажба на снимките заблуждава неопитните потребители, че това е използвана каишка, особено както ги правя и да са състарени....
Затова прави ги правя повечето. Отделно, че когато кожата е мека и в готово състояние хвана каишката за крайчето (каишка като показаната горе) тя увисва свободно надолу. Това показва, че няма да е дискомфортна и няма да има нужда от време за отпускане.
Как се прави заоблена, така, че в нормално състояние парчетата да са дъговидни.
Когато се залепват двата пласта например, лицевият поставям на масата както обикновено, а отгоре започвам да лепя меката вътрешна част, като е важно след началото на залепването например при патентите да се продължи залепването като се издърпва парчето мека кожа винаги да изпреварва лицевата която е на масата.
Т.е. през цялото време има едно състезание между двете парчета. това което изпреварва другото започва да дърпа изоставащото в посока към него. т.е. започва да придобива дъговидна форма.
Много е трудно когато се прави каишка с възглавнички, тъй като възглавничките трябва да се залепят предварително на гърба на лицевата кожа, защото ако е обратното и се тръгне откъм хастара тогава каишката ще завие в обратна посока и отива в коша.
Когато хастара (вътрешният пласт е много мек и по тънък от основният лицев, тогава не се получава нагъване от вътрешната страна или поне не се забелязва такова, но то пък да е дискомфортно. Ако хастара е от велур, по мои наблюдения най-добре. Велура може да поеме сбиване в себе си, може и да се поразтегне тъй като при него липсва повърхностна обработка тип боядисване с гланциране и т.н. (не ги знам тези производствени тайни).
Ако парчетата лице и хастар са еднакви тогава може да се очаква проблем какъвто описва Тодор по-горе.
Радвам се, че темата ви харесва, но се надявам да може да я развиваме и допълваме.
Изображение

Потребителски аватар
Vesire
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 13 мар 2013 13:35

Re: Направа на каишка за часовник. За любители.

Мнение от Vesire » 21 юли 2017 21:21

едно интересно видео сравнение на хром и растително дъбена кожа, и по-точно финиша на ръбовете.

https://www.youtube.com/watch?v=aBGVQcuMHZQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Хром дъбената не може да се докара бърниш финиша, затова има бои - edgе cote, гумиращи , придават вида, примерно ако е няколко слойна каишка - лице екзотична кожа, подложка крава и вътрешна част някакв мека кожа.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”