ремонт на верига на Шпиндел

Отговори
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от ivan_p_uzunov » 12 юли 2017 16:47

Здравейте ,надявам се някой от вас да е правил този не лек ремонт и да иска да го сподели .
Изображение

Изображение
Както се вижда едната от куките се е откъснала -била е запоена .Смятам да направя нова и не да я споявам а да я занитя на мястото и.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от ivan_p_uzunov » 12 юли 2017 22:37

реших да се пробвам -за целта трябваше да избия нита -стана лесно
Изображение

Изображение
Върху подходяща наковалня с леко почукване и нита падна .
Изображение-тези свредла не стават -по простата причина че най- малкото от тях е 0.3 от милиметъра .

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от ivan_p_uzunov » 12 юли 2017 22:48

Реших първо да се пробвам да направя куката от месинг -нещо като тренировка за големия мач .
Изображение
оказа се че свредло 0.25 от милиметъра е нашето свредло.после замерих дебелината на извадената пластината -
Изображение
Намерих подходящо парче месинг с тая дебелина и го пробих.
Изображение

Изображение
Рязане ,пилене ,напасване и ето го крайния резултат.
Изображение
Вижда се че куката действа -сега голямата идея е от какво парче метал да направя истинската кука че да успея да го пробия-Това май ще се окаже най големия ми проблем .Имам идея да ползвам парче от тънка шпакла -но май ще трябва да го откаля че да го пробия.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от ivan_p_uzunov » 13 юли 2017 17:34

Вече съм набелязал материала и е отрязан.
Изображениеможете да го проверите като мен дали ще го пробивате с по голямо и устойчиво свредло и след това пилите до достигане на нужната дебелина .След достигане на дебелината почвате да пробивате

Изображение
Ми нямам толкова малка настолна бормашина та затова пробивам като първия човек. Проби се много лесно.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от ivan_p_uzunov » 13 юли 2017 17:46

дупката е пробита и почвам да пиля -и настана едно пилене ....
Изображение

Изображение

Изображение
Работата е готова и почвате направата на нита ,което също се оказа не лесна задача.
Изображение
незнам дали го виждате ама нита е на върха на този иструмент.
Изображение
Тук се вижда крайния резултат -последва много леко нагряване на готовота кука и охлаждане .Наистина направете го като опит предварително върху друга пластина защото трябва да знаете колко точно е необходимо да се нагрява.Желая успехи на начинаещите като мен и хватката е да не се плашите от миниатюрните размери .Също така приемам и критики и напътствия от по можещите -да не се стесняват да си казват мнението -та нали за това е форум! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от atanweb » 13 юли 2017 19:36

A a a aз не знам какво да напиша. Темите ти са ми безкрайно интересни. Трябва да знаеш, че аз и всички сме много признателни за това, че ни показваш своята работа. Огромно благодаря! Бих те почерпил веднага, веднагически... ако можеш да ударя по една халба с теб.
:b
Изображение

percusst
Напреднал
Reactions:
Мнения: 213
Регистриран: 29 окт 2013 11:36
Местоположение: София

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от percusst » 14 юли 2017 09:50

Браво и благодаря от мен!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от nevenbekriev » 16 юли 2017 12:00

Това е рутинна операция при работа с такива часовници. Но този охлюв (или фюзейно клело) не е от шпиндел, а от анкерен часовник. Те са по-тънки и веригите им също са по-тънки и това прави ремонтът по-труден.
Ще опитам да опиша как го правя аз. Първо намирам пружина от часовник с подходяща дебелина. Без да я отпускам, пробивам отвор в нея с твърдосплавно свредло. Имам 0.2 и 0.3, обикновено използвам 0.2 за по-дребните вериги. След това оформям куката спрямо пробития вече отвор с дремел със зъботехнически диск-сепаратор - работа за минута. За изваждане на счупената част от веригата обикновено е нужно с остро макетно ножче да се надигне пластинката на последното звено, малко, докато се извади от нита, и да се завърти спрямо звеното. После нитът се изважда. Накрая всичко се сглобява, като нитът не се подготвя предварително, а се изработва дълъг клин, както за закрепване на спирала в колонката например. Правя го от струна за китара. Забучвам клина на мястото на бъдещия нит, леко го набивам, после отрязвам от двете страни и изпилявам с дремела, докато остане съвсем малко да стърчи и от двете страни. Накрая занитвам.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 юли 2017 13:10

Да, грешката е в мен .Този часовник наистина имаше анкер на който се бе счупила оста -едната от цапфите и -не съм писал за нея .-най интересното в този анкер бе че на пръв поглед не се виждаха рубинени палети -чак като се почисти и те блеснаха . :b И Невене , това за мен не бе изобщо никаква рутинна операция -бая умувах дали да не ти пратя съобщение та да удариш едно рамо .

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от nevenbekriev » 16 юли 2017 13:20

Нямаш проблеми. Има причина да се счупи оста на анкера - от незнание как се сглобява такъв механизъм! Единият начин е да се сглоби без анкер, и анкерът да се "подпъхне" отстрани, след като на нужното място се повдигне горната полча. Другият начин е детайлите да се подредят на горната плоча и върху нея да се постави долната - с други думи - наобратно. Успя ли да пробиеш оста на анкера или да помагам?

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 юли 2017 14:27

Първоначално бе счупена оста -не мога да намеря снимки на направата и.-но както вече мога да се похваля това бе двайстата ми ос .-Така че я направих без проблем .Самата ос бе направена конусовидно .При набиването и обаче ,трябва да се внимава и чрез проверки да се напасва налагането на палетите -които да последно не видях-ама си бяха там-да са в равнина със зъбите на колелото. Това е !

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от stepona555 » 16 юли 2017 23:05

icon_clap въпреки че си говорите на непознат за болшинството диалект, няколко схеми или снимки може да ни приобщят към вашия разговор ,както се казва в някои обяви за продажби , снимките са 90% от описанието
А иначе поздравления , аз почнах да разглобявам за да свикна с невидимите болтчета и като разглобя всичко ненужно , ще опитам да сглобя нещо :mrgreen:
:b :b
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от ivan_p_uzunov » 18 юли 2017 20:27

Така изглежда ремонтирания часовник .Лично мен много ме кефи но все пак си плаче за нов циферблат.
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от atanweb » 19 юли 2017 14:29

А, че си имал мерак да го поправиш е разбираемо. Много хубав!
Колко мм е циферблата? какво е разстоянието от центъра до оста на секундната стрелка?
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: ремонт на верига на Шпиндел

Мнение от ivan_p_uzunov » 19 юли 2017 15:12

За съжаление не мога да кажа ,мой приятел часовникар ме помоли за помощ-Часовника е на негов клиент.Като позабогатея ще си намеря един такъв- ама развален -е може дори да е и Шпиндел а не като тоя анкеров механизъм .Съжалявам но и на този вид механизми викам шпиндели .Тове леко ме навежда на оня виц -Спира Жигула на едно крастовище до едно Бугати .Шофьора от жигулата сваля прозореца ръчно и пита другия от бугатито -Е ,как е колата?Доволен ли си от нея ? -А оня от луксозната лимузина недоумявайки пита -А защо да не съм доволен? -Ми защото гледам че много -много не ги карат ,та за това ! -Та и тая работа с тия часовници и аз само ги гледам !

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”