Часовникарски струг. Въпрос към Невен Бекриев

Отговори
mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Часовникарски струг. Въпрос към Невен Бекриев

Мнение от mulniq » 07 сеп 2017 13:08

Здравейте колеги. Миналата седмица имах честта и удоволствието да се срещна с колегата виртуоз в часовникарството Невен Бекриев. Искам да го помоля ако е възможно, да направи снимка на струга който е направил от панта и как точно го е направил, понеже не съм работил достатъчно много с голям струг и нямам това въображение за да си направя сам такъв. Ако някой от вас има предложение ще се радвам да го прочета, а защо не и да го видим на снимки!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг. Въпрос към Невен Бекриев

Мнение от ivan_p_uzunov » 07 сеп 2017 18:43

Най- лесно се оборудва човек със часовникарско стругче - като стане ибеец. Приготвяш си към 1000 лв напред във времето и готово. А що се отнася до Невен -ами той толкова неща е показал до този момент ,че чак и на мен ще ми е интересно ако покаже нещо ново.-Ще се радвам и аз да видя .Успех! :b -Принципно, една снимка -сама по себе си говори много .

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг. Въпрос към Невен Бекриев

Мнение от nevenbekriev » 08 сеп 2017 23:17

Здрасти, извинявай за закъснението...
Първо, виж един клип!


За пантата - разбрал си ме буквално, исках да кажа че е лесно да се направи, но не е най-добрата идея да е точно от панта.
Първо виж какво представляват струговете и по-точно най-простите - с неподвижните центри. Книгата "Механични часовници" можеш да изтеглиш от тук
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=41 ... stcount=37" onclick="window.open(this.href);return false;
Разгледай хубаво картинките и си представи всичко как работи, ако не ти е ясно - ще обясняваме...
По идея този тип струг представлява два центъра, които могат да де закрепят на различни разстояния един от друг, и опора за ножа. Ако детайлите които ще се обработват ще бъдат малки, може да няма отделни предно и задно седло, а едно единствено тяло, с форма на буквата П, с отвори на една ос в които стоят центрите. Както JАКОТ TOOL или машинка за пробиване. Може да се направи от неголяма месингова плоча

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг. Въпрос към Невен Бекриев

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 сеп 2017 05:59

тук мога да покажа два различни струга с поставени дорници за между центрова обработка.Единия е малко по стар от другия и е за работа с хора с по -богато въображение .-Другия е по нов -но пак си трябва богато въображение за да се ползва на 100 % работоспособноста му .-Можеш да си направиш като първия -много лесно -Две оси, пробити поставени една срещу друга и двигателче от разглобен винтоверт взет от пазара за 10-на лв.Режеш една игла и почваш да стържеш за да видиш резултата.А после идва и останалото. :b
Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг. Въпрос към Невен Бекриев

Мнение от ivan_p_uzunov » 11 сеп 2017 18:14

Явно тук се засяга доста- /болезнен въпрос/. -Поне още 5-6 човека имат стругчета но незная защо ги е страх да навлязат с гръм и трясък в тази толкова интересна тема .-Може би защото са ги показвали назад във времето тук във форума .-Да това е разбираемо . Но пак да поясня -ако Невен не ми беше обърнал такова внимание -то и до сега щях да правя от три механизма -един .Тоест да вадя от донори и до слагам на що годе добри цифери работещи машини. Не се стеснявай те и дано да не съм обидил или засегнал някой -че знам какво ме чака :redface :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг. Въпрос към Невен Бекриев

Мнение от mulniq » 15 сеп 2017 07:48

nevenbekriev написа:Здрасти, извинявай за закъснението...
Първо, виж един клип!


За пантата - разбрал си ме буквално, исках да кажа че е лесно да се направи, но не е най-добрата идея да е точно от панта.
Първо виж какво представляват струговете и по-точно най-простите - с неподвижните центри. Книгата "Механични часовници" можеш да изтеглиш от тук
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=41 ... stcount=37" onclick="window.open(this.href);return false;
Разгледай хубаво картинките и си представи всичко как работи, ако не ти е ясно - ще обясняваме...
По идея този тип струг представлява два центъра, които могат да де закрепят на различни разстояния един от друг, и опора за ножа. Ако детайлите които ще се обработват ще бъдат малки, може да няма отделни предно и задно седло, а едно единствено тяло, с форма на буквата П, с отвори на една ос в които стоят центрите. Както JАКОТ TOOL или машинка за пробиване. Може да се направи от неголяма месингова плоча
Много благодаря за часовника Невен, това е един жест, който няма да забравя! Колкото до стругчето-започвам малко по малко да се оборудвам!

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”