Отпечатване на циферблат

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Отпечатване на циферблат

Мнение от mulniq » 20 сеп 2017 09:12

Здравейте колеги. От известно време насам ми се върти идея в главата. След кратко ровене из нашия форум забелязах, че колегата rosen_er е правил експерименти и то доста сполучливи за отпечатване на цифер. Искам и аз да пробвам но не разбрах технологията по която го е направил.смятам че ще е интересно за всички това което ще се напише в тази тема.

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от darmadan » 20 сеп 2017 21:12

Като любител на гаврите,и на мен ще ми е интересно "как се прави",а пък знае ли човек какво ще се получи :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от mulniq » 21 сеп 2017 08:11

Те бяха писали че пристигнат това което искат да бъде изобразено на циферблата на някакво фолио, но мисля, че ще е по-добре да бъде описано стъпка по стъпка.

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от kokosv » 21 сеп 2017 09:35

darmadan написа:Като любител на гаврите .... :b
Не знам дали е коментирано... (някъде в youtube го имаше преди 2-3 години). В Чехия имало едни младежи-любители на екстремните часовници - така мисля пишеше на каналът им. Та те използват принтер за нокти (като в ателиетата за козметични услуги). Идеята е, че циферблатът се боядисва в бяло, пръска се с някаква основа и върху нея печата принтера. След изсъхване се запечатва с лак. Принтерът на практика е фабрично модифициран от китайчетата мастиленоструен Lexmark и печата с една доста прилична резолюция.. Дано да намеря клиповете..
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от sharky1973 » 21 сеп 2017 12:14

Ето една техника, която не знам доколко е достъпна и осъществима в България -
https://www.youtube.com/watch?v=YPHx4ebW0iY" onclick="window.open(this.href);return false;

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от mulniq » 21 сеп 2017 14:35

Това в домашни условия.....бих казал абсурд да стане, но знае ли човек.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от mulniq » 21 сеп 2017 14:52

Ако не се лъжа, реставрираха циферблата на един Урал и по мое мнение....доста добре се получи!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от rosen_er » 22 сеп 2017 08:39

Реставрацията на Урала в руският форум беше с приличен резултат,но нищо от традициите нямаше в нея.
На определен вид безцветно ,самозалепващо фолио отпечатаха на принтер графично обработена снимка на реален циферблат в съответния мащаб.След това на предварително обработена основа от оригинален циферблат на Урал (загладена и боядисана в бяло в случая) залепиха фолиото.Нанесоха светомаса и лакираха получилият се циферблат.Както казах резултата беше доста добър.Трябва да се вземе в предвид това,че циферблатът на Урал-а е плосък.
Свързах се "колегата" извършил тези манипулации и той ми изпрати файл със снимка на циферблата ,който е ползвал.Забравил съм вече,но нещо при транслацията не беше ОК и се получаваше известно "пикселиране" на маркерите и надписите.Невен направи обработка на файла и следващите резултати бяха доста по-приемливи.
Моя "опит" беше по-скоро за убиване на време.Начинът беше заливане с епоксидна смола на копие отпечатано на фотохартия,без друга основа на циферблата.Аз използвах матрица от месинг за калъпче на отливката.Смолата предаде един винтидж изглед на циферблата.Както се досещате крачета нямаше и залепен върху механизма.А бе ето я темата подробно.....
viewtopic.php?f=104&t=1683&hilit=%D1%86 ... 0%B0%D0%BB" onclick="window.open(this.href);return false;
Силно аматьорска работа,че и "реставриране на Урал" съм имал наглостта да я кръстя :mrgreen: Но ей така за кеф -бива :wink:

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от ivan_p_uzunov » 22 сеп 2017 11:39

https://www.youtube.com/watch?v=-bDtCwNo-oo-" onclick="window.open(this.href);return false;само трябва някой да ми каже от какво е направен този балон с който вземат отпечатката на цифера - и ги мятам на скарата :lol: :b -https://www.youtube.com/watch?v=C87p0EZ1Q8s-това което виждам е че е направен от някакъв мек силикон -но по големия проблем май ще е да се направи такава матрица със подвижна шейна ,която да не дава никакви отклонения при многократното наслагване на сито печата . А самият цифер със издълбаните цифри си е направо ювелирна работа .-Пожелавам успех на започналите в тая сфера !
Последна промяна 1 на ivan_p_uzunov, променена общо 22 пъти

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от mulniq » 22 сеп 2017 11:49

Аз бих пробвал варианта с принтера, но ако някой вш каже от къде да намеря такова фолио и как се казва ще съм му благодарен. Тази светомаса приготвя се в домашни условия, или трябва да се купи от някъде? Ако ги разбера тия неща...и аз ще метна на скарата хахах.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от Liani » 22 сеп 2017 13:15

Светомасата се купува в комплект в който има лак за забъркване и разредител за разреждане ако евентуално започне да се втвърдява сместа. Също така към комплекта има малка купичка за смесване, както и инструмент за разбъркване и нанасяне на сместа върху стрелките.

Това е един от комплектите на А*F

Изображение

Може да се купува всичко поотделно.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от rosen_er » 22 сеп 2017 13:28

Няма да мога да намеря темата в руският форум,но си спомням,че търсих подобно фолио и можеше да се купи(но с поръчка ) от "Оffice one".Ако им обясниш с повече думи за какво иде реч,сигурно ще ти предложат.Цената беше доста солена - около 20лв. (ми се върти в главата) за формат А4 .
Това е било написано в темата за фолиото:"изображение на пленке, к которой не пристает порошок принтера (зеркальное)".

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от Seikosha » 22 сеп 2017 13:43

Не се занимавайте с тези работи,не са за вас. Някой цифер за голям дрънголник може и да се докара някак ,но за ръчни часовници забравете,технологията за тампонен печат е много професионална и много скъпа, всичко друго при домашни условия - фото,принтер,ецване,лазер,гравиране ,дава сурогатен резултат и единственото удоволствие може да остане само от приятното губене на време.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от Liani » 22 сеп 2017 14:02

И аз мисля, че е доста трудна задача, която е свързана с много инвестиции. Иначе няма никакъв спор, че е кеф да създадеш нещо подобно сам.
Едно клипче за създаване на циферблати.
https://www.youtube.com/watch?v=uiL5epA72iM" onclick="window.open(this.href);return false;

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Отпечатване на циферблат

Мнение от Seikosha » 22 сеп 2017 18:09

Ами за това говоря,но не ми се влиза в риторика ,че е дълга тема. Циферблата не е само надписи и дори да е без обемни маркери и лого, самите покрития са сложни,не са еднослойни ,за да се получат ефекти и това с авто спрейове не става, най-много да се стигне до конкуренция на "пловдивските" майстори. Иначе нещо за удоволствие нестандартно,без малки надписи,хомиджийско със собствен дизайн за кеф и аз от много време се каня да пипна, дори нещо рисувано ме напъва,ма времето...времето.. n_sad
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”