Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от lamer4o » 27 юни 2022 13:21

Не знам какво означава галопиране !

Да не би да е състоянието в което импулсния камък се удря в обратната страна на анкера ?



Сега като се замисля и препрочета всички твой мнения , много ама много е възможно това да е проблема . Ще поразвия пружината за да падне амплитудата и ще пробвам тогава в различните положения какво се случва .
Последна промяна 1 на lamer4o, променена общо 27 пъти

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 27 юни 2022 13:30

Галопиране е когато амплитудата е толкова голяма, че импулсният камък удря анкера от другата му страна и отскача от него. Звукът от 'тик-так' се променя на 'ти-ки-так', а при още по-голямо усилие в трансмисията - на 'ти-ки-та-ка'. Всеки нормален часовник, ако го навиеш до край и продължиш да напъваш ремонтуара към навиване, започва да галопира. Ако не си го виждал, можеш да го предизвикаш по този начин, за да добиеш звукова представа.

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от lamer4o » 27 юни 2022 13:49

Още довечера ще направя проби и ще пиша , а пък после ще търсим решение. Много благодаря !

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от lamer4o » 27 юни 2022 16:24

Гледах няколко клипа описващи галопирането ( rebanking ) определено часовника не звучи така т.е не галопира !


На вибрографа настроен да показва стойности на всеки 2 сек, амплитудта варира от 342 до 352 градуса.

Във вертикална позиция амплитудата пада до 270 и часовника изостава с 300 и нагоре сек.

При развита пружина и амплитуда около 260 градуса в хоризинтална позиция чадовника изостава с над 200 сек и не може да бъде регулиран с градусника на баланса стига до -120 сек и градусника свършва.

Нямам идея как да продължа. Ето снимка на сваления баланс , на мен поне ми изглежда добре.


Изображение
Последна промяна 1 на lamer4o, променена общо 28 пъти

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 28 юни 2022 07:31

Първата ти работа е да видиш дали има разстояние между щифтовете на градусника и спиралата. Трябва да ги нагласиш така, че спиралата да е притисната между щифтовете и да няма никакъв луфт, просто да ги стиснеш с пинцет един към друг, докато спиралата е между тях. После, трябва да завъртиш баланса, докато си е в механизма, почти до края, в посока на навиване на спиралата (диаметърът й да стане малък) и да го задържиш така, за да огледаш добре дали не се допират витки на спиралата една в друга в това положение. Най-вече трябва да се гледа там, където последната витка от тялото на спиралата започва да се издига нагоре, за да се отдели от тялото и да застане като 'втори етаж'. После, същото упражнение и в другата посока, когато спиралата е максимално развита. Тогава би могла да се допира в средното колело.
Ако не успееш да разбереш какво става, може пак да ми го пратиш, за да го изследвам по-обстойно.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от miroman » 28 юни 2022 07:54

Малко теоретични размисли:

1. За изоставането:
Ако допира витка, не трябва ли да избързва? При допира все едно скъсяваш дължината на спиралата, т.е. увеличаваш честотата, т.е. избързва?
По-скоро спиралата просто е "изтощена" (доста често се среща при Восток 2809). Или трябва да се скъси (само за майстори), или може да се изпилят някои от винчетата на баланса (намален инерционен момент -> увеличаване на честотата -> забързване)?
2. За графиката на вибрографа:
ВълнооБразната линия показва неравномерност при удара на единия палет на анкера. Може ли да е изкривена някоя от осите на анкерното колело?
nevenbekriev написа:
28 юни 2022 07:31
Първата ти работа е да видиш дали има разстояние между щифтовете на градусника и спиралата. Трябва да ги нагласиш така, че спиралата да е притисната между щифтовете и да няма никакъв луфт, просто да ги стиснеш с пинцет един към друг, докато спиралата е между тях. После, трябва да завъртиш баланса, докато си е в механизма, почти до края, в посока на навиване на спиралата (диаметърът й да стане малък) и да го задържиш така, за да огледаш добре дали не се допират витки на спиралата една в друга в това положение. Най-вече трябва да се гледа там, където последната витка от тялото на спиралата започва да се издига нагоре, за да се отдели от тялото и да застане като 'втори етаж'. После, същото упражнение и в другата посока, когато спиралата е максимално развита. Тогава би могла да се допира в средното колело.
Ако не успееш да разбереш какво става, може пак да ми го пратиш, за да го изследвам по-обстойно.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 28 юни 2022 20:21

Миро, още не сме решили още дали бърза или изостава. При малко навита пружина, върви много по-бавно, отколкото при навита до край, освен това, при малко навита, върви много по-равномерно, а при навита докрай - много неравномерно, с вълни, които не са само с честотата на въртене на анкерното колело, а имат и случаен характер. Много силно, недопустимо силно честотата при големи амплитуди зависи от амплитудата. Ако приемем при малко навита пружина честотата за нормална, нищо че при нея всъщност изостава, то при докрай навита ще имаме избързване, като избързването е много силно зависимо от амплитудата. Като открием причината за това и я отстраним и постигнем равномерен ход, който не зависи така силно от усилието в трансмисията, тогава вече ще дойде ред да регулираме точността и ще решим ...

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от lamer4o » 29 юни 2022 09:34

Ще го изпращам на Невен, тук трабва да погледне професионалист . Аз снощи, гледах въртях и при крайно навита и при карайно развита пружина не виждам да се докосват витки една с друга или с нещо, което е наоколо в механизма !

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 02 юли 2022 12:49

Мислих, мислих и ми хрумна, че е намагнитен... Размагнитих баланса, анкера и анкерното колело по отделно и останалата част от механизма цялата, всичко си дойде на мястото.

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от lamer4o » 04 юли 2022 08:29

Банален проблем , с който можех да се справя и сам тъй като имам устройство за размагнитване. Но липсата на опит при мен си каза думата .

Вече ще си имам едно на ум !!!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 05 юли 2022 06:49

Еми и аз не си помислих за това веднага.

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от lamer4o » 05 юли 2022 20:09

Днес си получих часовника от Еконт. Сега работи много добре !

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”