Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6217
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от atanweb » 10 мар 2022 20:19

Ако колебанията са синхронни, то може да има проблем в някое колело.
Т.е. спрямо периода можеш да разбереш евентуално от кое колело идват проблемите.
Сигурен съм ,че си ги прегледал преди това, но може да има напластяване от ръжда между зъбите или да има аксиално изкривяване. ахаа. да.. опитай да провериш работата без карамфила. (cannon pinion)
Изображение

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от malandro » 11 мар 2022 07:17

Колебанията са малко странни. Не изглеждат синхронни.
При подмяна на посредното - нямаше промяна. Секундното ще го пробвам тия дни, тъй като трябва да разглобя работещ часовник... За пиньона... това не се сетих.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 13 мар 2022 15:42

Това, че ако линията е на вълни, значи причината трябва да се търси в някое колело, и че от дължината на вълната можело да се определи кое е колелото, не е напълно вярно, нищо че така пише в учебниците. Истината е, че моментът върху анкерното колело никога не може да е напълно постоянен. Той периодично се променя, най-вече при промяната на положението на всяко от колелата с един зъб напред. Периодичността на момента е неизбежна и там се наслагват няколко вълни с различни периоди. Друг е въпросът доколко промяната на момента води до промяна на честотата. Ако в баланса и хода всичко е наред, честотата не се променя и вълни не се наблюдават, поне не толкова явни. Обаче, ако например витки на спиралата се опират една в друга или в нещо съседно, или в щифтовете на градусника, но несиметрично, а само при висока амплитуда, тогава много малка промяна на амплитудата води до голяма промяна на честотата, се появяват вълни, и това няма нищо общо с дефект на колелата.

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от malandro » 10 юни 2022 12:03

Каква е причината според вас за такъв ход?

Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 13 юни 2022 05:48

Здрасти, първо - какъв е часовникът, в какво положение е, и какво точно те смущава в показаната картинка. Принципно, когато единият звук е много по-силен от другия, причината вероятно е малко плитък ход, при което силният звук е от падане на зъба на анкерното колело на ръба между плоскостите на импулса и покоя на палетата или направо на плоскостта на импулса.

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от malandro » 13 юни 2022 06:36

Невене, това е настолният Агат, чиято ос поправи. Притеснява ме зигзагообразния ход (в лявата част на картинката).
Ходът е такъв във всички положения.
На какво се дължи? На някакъв дефект в предавателните колела? Биене на някое?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 13 юни 2022 22:23

Да, видях. Трябвало да кликна върху изображението, за да стане голямо...
Като броя точките, излиза, че вълните са с честотата на въртене на анкерното колело. Отделно, единият звук е два пъти по-силен от другия. Може наистина ходът да е плитък, пробвай да извадиш мъничко навън едната палета (при която ъгълът на покоя ти се види по-малък).

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от lamer4o » 25 юни 2022 16:08

Изображение

Тази картинка как може да се разчете.Аз мисля че е проблем с анкерното колело.
Споделете моля вашите мнения !

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 27 юни 2022 07:10

lamer4o написа:
25 юни 2022 16:08
Изображение

Тази картинка как може да се разчете.Аз мисля че е проблем с анкерното колело.
Споделете моля вашите мнения !
Виж съобщение 3 в тази тема. Амплитудата колко е (реално), виждаш ли да се променя периодично?

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от lamer4o » 27 юни 2022 08:38

Амплитудата не мърда много много( но според мен вибрографа показва някаква осреднена стойност , възможно е и да мърда но в кратки интервали ) , променя се само ( пада на 280 ) когато е във вертикално положение но тогава и изоставането скача много, над -250 сек.


ПП: Ще пусна вибрографа да засича на най-малкия период от време, който е възможен за него и пак ще пиша !

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 27 юни 2022 11:57

Опитай да навиеш пружината малко, за да намалее амплитудата, примерно до 250 и тогава виж дали няма да се 'изправи' линията, нищо, че ще изостава доколкото разбирам. За какъв часовник става дума? Дали амплитудата, която ти показва вибрографът, е реална?

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от lamer4o » 27 юни 2022 12:37

Като се равие пружината амлитудата пада линията се изправя и почва да изостава много. Момента на вивбрографа който съм снимал е при пълно навита пружина .
Дали амплитудата, която ти показва вибрографът, е реална?
Според малкия опит, който имам и преценено на око амплитудата е реална !

За какъв часовник става дума?
Часовника е джобен Зенит.



Да спомена само че смених и пружината на часовника с друга такава, ефекта е същия само дето по-дълго време изкарва преди да почне да пада амплитудата !
Последна промяна 1 на lamer4o, променена общо 27 пъти

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 27 юни 2022 13:05

Добре, това същият Зенит ли е или някакъв друг? Питам, защото този според мен работеше добре и спиралата му изглеждаше добре. Аз се занимавах с ремонтуара и не съм гледал много другото, но все пак...
Струва ми се, че всъщност това е случаят, който съм описал в съобщение 3. От някаква амплитуда нагоре, спиралата почва да опира - я в средното колело, я една витка в друга. И не изостава при по-ниска амплитуда, а по-скоро почва да избързва при по-висока. При което, колкото по-висока е амплитудата, толкова по-силно е избързването, зависимостта му от амплитудата е много силно изразена... Да не би пък да галопира? Виждал ли си галопиране?

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от lamer4o » 27 юни 2022 13:13

Да същия Зенит е , и предположих че не си обърнал внимание на това защото часовника имаше друг проблем с които доиде при теб , и с които ти си се справил блестящо . Като дойде при мен и видях че вече работи перфектно сверяването реших да го понастроя , тогава и аз забелязах този проблем. Преди това не съм му обърнал внимане защото се бях съсредоточил в проблема на пружината на тиража .
Виждал ли си галопиране?
Не не съм ! Или поне не знам че това състояние се нарича така !!!
Последна промяна 2 на lamer4o, променена общо 27 пъти

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 27 юни 2022 13:17

Добре, има ли галопиране? При мен нямаше, но де да знам, може да се е 'разработил'...

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”