Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 26 сеп 2017 11:50

Търся, ясно ръководство за това как да се разчитат показанията при измерване с виброграф.
В общия случай 3-4 показания веднага са видни, какво измерват и как да се тълкуват, но има още поне толкова или повече, които трябва да се интерпретират в контекста на използваната скала, времето и останалите показания.

Ако някой посочи линк с такава информация, ще бъда щастлив.
edox hydromatic series

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от Lyubo_sr » 26 сеп 2017 17:55

Дано върши работа:
http://www.witschi.com/assets/files/she ... atches.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 28 сеп 2017 13:31

Благодаря много!
edox hydromatic series

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от atanweb » 28 сеп 2017 16:07

На мен също свърши чудесна работа тази инструкция. До сега имах по бегла представа за функциите на подобен уред.
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от Lyubo_sr » 28 сеп 2017 19:45

Добре сте си вие, дето имате вибрографи в къщи... :D
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от atanweb » 29 сеп 2017 08:42

Аз все още нямам, но инструкцията ми подейства стимулиращо за бъдеща покупка.
Изображение

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 29 сеп 2017 13:52

Има в мрежата различни софтуерни Вибрографи и всички работят. След като си направих един микрофонен предусилвател с готови модули от магазина за ел.елементи, с микрофон от пиезото на стар електронен часовник разбрах после, че можело и без този предусилвател. Пиезо микрофона, директно се включва във входа за микрофон на компютъра. Работи!

След прочитането на материала (предложен от Lyubo_sr), както и примерите в края му, започнах да експериментирам с различни механизми у нас. Най-интересно се държеше една стара Ракета 2609 (с правоъгълно стъкло) която след като я настроя да има само 3 секунди избързване (легнало положение), ги държи стабилно. Щом я наклоня настрани, показанията за всеки удар рязко се разместваха и работата ставаше нестабилна. Отворих я, разгледах и да... не знам защо някой беше решил да сложи пластина под моста на баланса. Вероятно заводски, така са преценили. Да де, но с години работа, оста си е направила още място в камъка или по-вероятно тя се е поизгладила и сега баланса явно хлопка с луфт. Махнах подложката, стегнах моста, проверих дали свободно се движи баланса и... да, беше ОК. После отново измерих с микрофона как звучи механизма. Проблема с луфта на баланса се оправи и отклонението при работа с 90 градуса наклон на касата се оправи.
Пиша това, защото дори с прост, софтуерен виброграф, може да се открият някои проблеми, а да не говорим колко полезно устройство е за настройка на баланса.

На приложената графика съм показал отчитането на един тестов Orient 469LOU.

Изображение
edox hydromatic series

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от stepona555 » 29 сеп 2017 15:09

АМи остава да видим снимка и на хардуера , закрепването на часовника към пластинката и най вече дали сте сравнявали резултатите с друг уред , че всеобщото мнение за софтуерните че показват нещо , ама то обикновенно не е реалното състояние
Изображение

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 29 сеп 2017 15:31

Дори най-скъпия виброграф слуша чрез преобразувател - микрофон. Този микрофон винаги внася изкривяване, което значи че "реално състояние" няма по този метод. Вярно, има уреди, които може да ги наречем еталонни, но те са далеч от моите възможности, а и нямам такъв познат с техника. Изхождайки от това, за нуждите ми, използването на евтин, софтуерен виброграф е напълно приемливо. Когато съм използвал "такова нещо", регулирал съм часовник с него, тествал съм го 10 дни и съм установил изоставане или избързване... ако е посочено от вибрографа преди това... значи върши работа. Моята логика е такава.

Това което си направих, го тествах с три вида микрофони. Два модела пиезозумери за по 90ст до 2 лв и един изскубан от стар електронен часовник с мелодии. Най-добри резултати имам с този "микрофон". Той е най-високоомен, и с него чувствителноста е фрапиращо голяма. Отначало много мислех за тежка и стабилна стойка, за захващане на часовника и микрофона, но откакто намерих последния спряган "микрофон" използването на "холдер" силно се обезсмисля, защото резултатите в отчитането на вибрациите са много добри. Практически, сега меря като върху тънък дунапренов лист 5мм, поставям микрофона, а върху него часовника.
За някой това може да се струва недостатъчно, но за мен е ОК. Важно е като направиш настройката на часовника, след 10 дни, предвиждането според уреда да се потвърди.
Иначе да, купешката техника трябва винаги да е по добра... и е.
edox hydromatic series

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от stepona555 » 29 сеп 2017 19:33

Не съм твърдял че вашия уред не работи , но пиезо пластините са различни , компютрите също , затова молбата беше за по подробно описание , размери на пиезото , от какъв часовник е , какъв е компа , аудио карта ли ползвате или вградената.
Така ако някой реши да повтори вашия експеримент ще има някаква базова информация , което е и смисъла на форума обмен на техничска информация .
Ако имате проблем с качването на снимки или обясненията , вижте някое ревю на нещо подобно и готово.
Поздрави и късмет с новите пациенти за вибрографа.
Изображение

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 29 сеп 2017 20:55

В обозримо бъдеще ще се опитам да напиша тук, по-подробно за устройството. Пробвал съм го с аудио картата на домашния десктоп комп, също с офисния ми лаптоп и един аудио USB миксер с микрофонен вход. При трите резултата е различен, но общото е че работи щом човек се заиграе да тества различни пиезомикрофони.
Просто е. Това е обикновено слушане на анкъра и ходовото колело... останалото е математика за обработка на тези "удари" в механизма. В линка който ще пусна е наличен и сорс кода, за този, на който му се занимава да развива софтуера. Има инсталатори за Windows, Linux, iOS. Ако се появи за Андроид, вибрографа ще стане и джобен.
edox hydromatic series

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от Lyubo_sr » 30 сеп 2017 20:39

mechanist написа:... След като си направих един микрофонен предусилвател ...
Охохо! На мен ми трябва RIAA коректор, но ще разводним темата. :redface
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от atanweb » 01 окт 2017 10:01

Аз чакам линка, че това което намерих е друг софтуер и по добре да ползвам вече пробваният.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от stepona555 » 01 окт 2017 12:56

https://tg.ciovil.li/" onclick="window.open(this.href);return false;
И ръководство за потребителя
http://reparacionderelojes.weebly.com/u ... ne_2.3.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
:b
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от atanweb » 01 окт 2017 15:55

Голямо благодаря на mechanist и stopona555
Инсталирах софтуера даден в горния линк на моето Убунту и направо пристъпих с проба на вградения микрофон на лаптопа.
Страхотен резултат. Все още не знам какво точно трябва да търся, но показанията изглеждат стабилни и еднакви.
Не са хаотични и измислени.
Направих проби с няколко часовника за които имам горе долу представа за дневното отклонение, предишна профилактика и т.н.
Софтуера разпознава автоматично всеки път честотата на механизма и това само за 2 секунди след като допра часовника до дупчицата на вградения микрофон.
Започва отчитане...

Амфибия 2409 НОС без профилактика
Изображение

Марина Милитаре Закупена преди около 4 години - неизвестна профилактика.
Изображение

Полет 3133
Изображение

Победа 2609
Изображение

Направих няколко проби за да се опитам да объркам софтуера, но програмата винаги ми показваше едни и същи резултати за точно определеният часовник. И показанията наистина припокриват тяхната работа в реални условия.
Не ползвам никаква шумоизолация, никакви дунапрени или тишина в стаята. Дори пуснато леко радио не
смущава показанията.

Продължавам с експериментите.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”