Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 01 окт 2017 16:11

Много добре! Впечатлен съм!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 01 окт 2017 16:15

Lyubo_sr написа:
mechanist написа:... След като си направих един микрофонен предусилвател ...
Охохо! На мен ми трябва RIAA коректор, но ще разводним темата. :redface
Не ти трябва просто РИАА коректор, а трябва да кажеш и за какъв звукоснимател ти трябва той. Има много голямо значение дали е за пиезо (май няма да е...), за подвижен магнит или за подвижна бобина...

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от Liani » 01 окт 2017 16:23

Саше, добре е да слагаш и точен Lift Angle! Иначе ако работи добре с вградения микрофон е просто невероятно!

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от stepona555 » 01 окт 2017 16:31

Браво , щом няма да купуваме спешно виброграф значи ще има за бира , почва октоберфеста
:b :b
Изображение
Изображение
Тук в лидъла пуснаха някви халби в които някой скрил по литър бира , а аз опитвам с 18 000 удара да си правя туршията от маслини
Само да отбележа че според мануала точноста на компа е +- 9 сек на ден ако съм разбрал с моите оскъдни англиски думички , т.е. за уточняване на ремонтирани стари часовници става , не разбрах как стои въпроса с нещо дето е + 10 , 20 сек дали може да се докара до 0 макар и в едно положение или грешката ще е в тия норми +-9.
Питам защото с комп лесно се извеждат на екран резултати с 10 знака след запетаята :o , па макар и получени от ацп с точност +- 3 в единиците :mrgreen: lol2 .
Правил съм такива глупости навремето като студент , когато ми искаха невъзможни неща ама да са на комп.
Последна промяна 1 на stepona555, променена общо 1 пъти
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от stepona555 » 01 окт 2017 16:51

За RIAA коректора не разбрах софтуерен ли търсим или на печатна платка
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от atanweb » 01 окт 2017 16:53

:redface Liani
В ръководството пише, че е зададена усреднена стойност ползвана от повечето механизми.
вариращи от 42 до 56, но повечето са с 52. http://longines30l.com/wordpress/?page_id=597" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако стойността не е тази - грешка в изчислените прогнози за изоставане или избързване на ден няма да има.
Частична грешка ще бъде само в показаната амплитуда. Това поне разбрах от инструкцията.
Има ли някъде линк (списък) с този Lift Angle, така, че да е удобно да се поглежда когато не го помним (или знаем както в моя случай) ?
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от atanweb » 01 окт 2017 17:01

stepona555
Ще направя проба като изключа достъпа на интернет към компютъра и ще засека колко е отклонението на хардуера на лаптопа за 24 часа. Така ще знам с каква грешка ще измерва софтуера и то в + или -
Дано не е много, защото има логика в мисленето ти и това би било жалко.
Мисленето ме води към новите вибрографи които ползват и тук във форума.
Там какъв еталон ползват? Ами ако той е като на повечето дигиталки, то пак ще има същият проблем.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от Liani » 01 окт 2017 17:20

atanweb написа::redface Liani
В ръководството пише, че е зададена усреднена стойност ползвана от повечето механизми.
вариращи от 42 до 56, но повечето са с 52. http://longines30l.com/wordpress/?page_id=597" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако стойността не е тази - грешка в изчислените прогнози за изоставане или избързване на ден няма да има.
Частична грешка ще бъде само в показаната амплитуда. Това поне разбрах от инструкцията.
Има ли някъде линк (списък) с този Lift Angle, така, че да е удобно да се поглежда когато не го помним (или знаем както в моя случай) ?

Изображение


Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 01 окт 2017 18:17

stepona555 написа: Само да отбележа че според мануала точноста на компа е +- 9 сек на ден ако съм разбрал с моите оскъдни англиски думички...
Часовникът на компютъра е кварцов. Не е важна точността му, а нейната стабилност А тя е като на кварцов часовник...
Обикновено софтуерът има опция за калибриране, с което неточността на кварца на часовника на компютъра се компенсира.
То бива меломанщина, ама чак пък грамофонски предусилвател с лампи... Това става за онези, дето свързват говорителите към усилвателя само със златни проводници, щото иначе не звучи добре...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от atanweb » 01 окт 2017 18:56

Мерси Liani, информацията е точно на място. Имах ги някъде по запаметени линкове, но след 30 мин. ровене. Не ги открих, а и ти ми ги даде наготово. Сега направо ги принтирах и на стената над бюрото.
Значи за еталонният времеизмерител да не се притесняваме толкова. Колко да е неточен? Надали ще има разлика.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от Liani » 01 окт 2017 19:31

Примерно ако правим измерване с механизъм на ЗИМ 2602, то е с ъгъл 42°, а ние го оставим на 52° в софтуера, разликата в амплитудата ще е около 50° - 60° по-висока!

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от Liani » 01 окт 2017 22:02

В този сайт има Lift Angle за доста движения.
https://www.lepsi.ch/lift-angle/" onclick="window.open(this.href);return false;

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от stepona555 » 01 окт 2017 22:52

atanweb написа:stepona555
Ще направя проба като изключа достъпа на интернет към компютъра и ще засека колко е отклонението на хардуера на лаптопа за 24 часа. Така ще знам с каква грешка ще измерва софтуера и то в + или -
Дано не е много, защото има логика в мисленето ти и това би било жалко.
Мисленето ме води към новите вибрографи които ползват и тук във форума.
Там какъв еталон ползват? Ами ако той е като на повечето дигиталки, то пак ще има същият проблем.
Ako ще си засичаш отклонението на вградения часовник не знам какво ще ти помогне.

ето тук
http://www.watchoscope.com/manual.html#calibrate" onclick="window.open(this.href);return false;
обясняват за точност стабилност калибриране
Calibrating Your Sound Card Clock
PC sound cards have their own crystal oscillator which is used to control the audio sampling rate (for example, the 44100 samples per second used to achieve CD quality). Unfortunately, these oscillators are not terribly precise, and errors of ±0.01% are common. That may not sound like much, and is imperceptible for the reproduction of speech or music (record and tape players had far more speed variation than that).
Because Watch-O-Scope relies on the sound card's sampling rate in order to determine the time that a tick occurs, any errors in the sampling rate will result in misreported rate errors of the watch. In this application, a sound card rate error of ±0.01% corresponds to a watch rate error of ±9 seconds per day, which is not acceptable.
Fortunately, the sample rate is reasonably stable, so once the amount of error is known, Watch-O-Scope can compensate for it. In order to determine the amount of the error, Watch-O-Scope must test a watch with a known and stable rate. A thermo-compensated high accuracy quartz analog watch (one that ticks) is ideal for this, although any quartz watch whose room temperature rate is known will do.
Follow these steps to determine the rate correction:
Place an analog quartz watch with a known and stable rate into the microphone stand.
In the Settings window, set the Beat Rate to 3600, the Averaging Period to 600 seconds, and select the option to "Pause at end of averaging period".
Ensure that the Rate Correction field is initially set to 0.
Start a normal timing test, and at the end of the test, note the reported daily rate.
The difference between the reported rate and known actual rate is the amount of correction needed. If the reported rate is too low, the correction should be positive. If the reported rate is too high, the correction must be negative. If the reported rate is exactly right, you have a very good sound card (or got lucky).
Enter the correction into the Rate Correction field in the Settings window.
Run the test again with the same watch to check that the reported rate is now correct.
И това при положение че успееш да убедиш линукса да зареже всичко и да остави всички ресурси за тази програма и звуковата карта.

Но това вероятно е най лошия сценарий и на практика може да се получи добра точност
при всички случаи всички уреди с които измерваш нещо се калибрират спрямо други уреди които имат поне един порядък по добра точност , иначе си е имитиране на работа.

За отпускане един виц или истински случай от меито .

Един майстор след като успял да налепи генератор на 1000 херца с 555 и РЦ група и той проработил , закачил на най големия осцилоскоп Тектроникс с вграден честотомер и ужас нещото показало 995 , след обстойно запознаване с апаратурата и сервизното и описание и изработка на дълга и тънка отвертка проблема бил решен като калибрирал осцилоскопа да показва точно 1000 както пишело в списание млад техник.
:b :b
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от stepona555 » 01 окт 2017 23:01

nevenbekriev написа:
stepona555 написа: Само да отбележа че според мануала точноста на компа е +- 9 сек на ден ако съм разбрал с моите оскъдни англиски думички...
Часовникът на компютъра е кварцов. Не е важна точността му, а нейната стабилност А тя е като на кварцов часовник...
Обикновено софтуерът има опция за калибриране, с което неточността на кварца на часовника на компютъра се компенсира.
То бива меломанщина, ама чак пък грамофонски предусилвател с лампи... Това става за онези, дето свързват говорителите към усилвателя само със златни проводници, щото иначе не звучи добре...
Объркал съм мануала в предния пост цитирам другия , където обсъждат звуковата карта и дискретизацията с нейната точност.

А това с лампите е шега естествено , лампи съм виждал само в ПИС а , изгорели и ме караха да им свалям характеристики , е получиха си ги като на изгорели лампи.

Грамофон нямам , слушам музика само в колата за да не заспя докато карам.

Готови запоени китове се продават в София на всякакви предусилватели май имаше и с корекции , а не е ли по добре направо един еквилайзер многоканален.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от Seikosha » 02 окт 2017 17:35

Не знам дали правилно съм разбрал, че хич не съм по техниките, но ако става въпрос за разминаване на показанията на компютърният часовник с реалното точно време, мисля ,че сайта time.is показва точно какво е отклонението в +/- на ком. часовник и от там да се прави корекцията,поне докато не се измисли нещо по-умно от туй мойту. :lol:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”