LCD дигитален екран. Показания.

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от atanweb » 28 сеп 2017 16:42

Привет, бих се радвал ако мога да направя нещо което да подобри яркостта на показанията на LCD екрана.
Разглобих го целия, промих му гумичките ( контактните) проверих за наличие на окиси по платката, но няма никаква промяна в показанията.

Изображение

калибър D28b

За да не подведа някого с нещо което не съм разбрал ще пиша като "хал хабер си нямам"... :lol:
В часовника има два видимо еднакви цилинтрични елемента, единият от тях е счупен и изпада, остана му само основата която е метален диск запоен на платката. Часовника работи и с него и без него, опитвах многократно да го завъртя и да го позиционирам, но ефект нямаше пак изпадаше. В крана сметка се раздроби в ръцете ми и сега мога да кажа състава му.
Феритен корпус с вътрешно навита фина бубина. В коя част от работата на часовника оказва влияние този елемент? Не е зумер, щото механизма си има пластинка която опира в задния капак където се намира стандартен пиезокристал.
Прилагам чужда снимка от друг механизъм който има такъв (подобен) елемент - горе ляво

Изображение

Има ли друг елемент които може да е същинската причина на слабите показания?
Възможно ли е екранът да е "уморен" и това да е непоправимо?
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от Seikosha » 28 сеп 2017 19:40

Батерията точната ли е?
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от kapkan » 28 сеп 2017 20:01

И аз имам същият проблем с Електроника,не е проблема в батерията

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от nevenbekriev » 28 сеп 2017 20:54

Когато контрастът е слаб, обикновено е прекъснат, счупен или със скъсана спойка някой от SMD конензаторите. Това, което се е разпаднало, е бобината за повишаване на изходното напрежение за звука.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от atanweb » 29 сеп 2017 06:00

Да батерията е ОК, някой преди мен вече е пробвал с нова батерия, нооо не е имал информацията на Невен. Ще се пробвам.
Благодаря.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от atanweb » 23 юли 2019 10:09

В тази стара тема ще добавя едно клипче което подкрепя информацията дадена от Невен.
Накратко, че един кондензатор е често срещан проблем при бледи показания на дисплея.
https://www.youtube.com/watch?v=J-Mp2k0pClU" onclick="window.open(this.href);return false;
след смяната му с друг, показанията се подобряват. Това за мен е смущаващо, тъй като явно това е слабо място при дигиталките, и колкото и да ти се иска да му се радваш дълго, то много вероятно е остаряване на подобни елементи да съсипят 'убавия часовник.
п.п. аз вчера пробвах и замених два от кондензаторите ,но показанията не се промениха, има още 5 броя коити не съм сменял, но лошото, е че и стойностите са неясни. Сменям с някой който прилича визуално на него, но и това си е чиста проба късмет. Вземам кондензатори от други платки от строшени детски играчки с електроника.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от stepona555 » 23 юли 2019 14:18

Здравей,
След като си хванал поялника освен мултицет следващите две са осцилоскоп и уред за измерване на елементи.
Изображение

Проблема при теб е че не знаеш каква стойност с каква заменяш , все едно да заменяш зъбно колело с такова от друг часовник само защото оста е същата , нищо че зъбите не зацепват в ангренажа.
Това на картинката го има доста евтино при теб , а е незаменим помощник при ремонти , диагностицира почти всички дискретни елементи .
Дано не си изхвърлил старите кондензатори , ако не са пробити или прекъснали тотално да се ориентираш поне за порядъка който търсиш , в един и същ корпус има много различни стойности.
Освен това Смд кондензаторите имат лошия навик понякога да се пукат отдолу , при оглед отгоре даже с микроскоп е ОК а той си е за смяна.
Ако решиш да се обзаведеш с тая играчка , внимавай много е лесно да я убиеш с неразреден докрай кондензатор , преди измерване двата извода накъсо с гарантирано проводящ материал (лакиран меден кабел не прави добро разреждане)
Ако намеря моя къде е ще ти кача снимка какво показва на някоя платка от часовник.
Естествено показанието е гарантирано само ако е отпоен поне единия извод , иначе мери сумарно каквото срещне из схемата.
Поздрави :b :b
ПП забравих най важното търсиш mega 328 ili esr meter
Последна промяна 1 на stepona555, променена общо 23 пъти
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от atanweb » 23 юли 2019 15:38

Аз върнах старите кондензатори по местата им след като установих, че няма промяна с новите.
Сравнението със зъбните колела не е точно, защото при зъбни колела с различна големина зъби и брой механиката въобще няма да зацепи докато тук може и да се наблюдава някакво отклонение в някой показател. т.е. има шанс да работи. Уредчето което показваш е добро. Разполагам с някой лабораторни измервателни уреди, но с тях не съм работил от години, а и не са при мен. Също така знам, че в момента не ме влече да се занимавам с по задълбочен ремонт на невидимото. Предпочитам да споделям времето си с някоя механика.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от stepona555 » 23 юли 2019 19:27

Уреда не можах да го намеря на първо четене , но се сетих че и мултицета ми мери капацитет .
После седнах ударих 1 студена :b преди да посегна на едно от най скъпите ми нещица!
Ама за началника съм готов на всичко , даже в басейна при англичанките да скоча.
http://chasove.com/viewtopic.php?f=66&t=7030#p62736" onclick="window.open(this.href);return false;
Както се казва нищо не се изхвърля .
Първо модула за повишаване на напрежението
Изображение
Изображение
Изображение
Показанието ми говори за 3.3 нанофарада като нов може би и е извън граници даже при 10%
На основната платка има 3 еднакви външно само че със стойности 0.5 83 и 4.7 нанофарада .
Това е с уговорката че не са отпоени , ама в процесора обикновено няма големи капацитети
На следващата снимка се вижда окисляването на единия отдолу , и като се има предвид че пистата е от другата страна на платката божа работа дали не стои само за украса .
Затова ако можете презапояване на всичко .
Изображение
Изображение
Изображение

Както се казва коментара е излишен ако замениш 0.5 със 100 може толкова да се променят някои неща че да спре да работи .

С този пост официално се спира от продажба горкия часовник търсете го скоро в раздела резервни част , винтчета , златни пружинки , счупен ЛЦД дисплей , абе има хляб в него .
:b :b
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от stepona555 » 25 юли 2019 18:13

Само да добавя няколко снимки на релно измерване днес на два кондензатора.
Първия електролитен от импулсно захранване , обичайния заподозрян , тоя след неизвестен брой години работа е все още в допустими граници
Изображение
Изображение
И един керамичен нов , също в граници , което на времето не можеше да се гарантира за руските или Кюстендилски кондензатори , по скоро си трябваше подобен уред за да знаеш колко е всъщност.
Изображение
Изображение
Спирам да досаждам , електрониката е не по малко интересно хоби от часовниците , но и там не ти ли влезе мухата в главата нищо не става.
Поздрави и :b :b
Изображение

Узунов
Reactions:
Мнения: 22
Регистриран: 23 юли 2019 22:52

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от Узунов » 25 юли 2019 23:24

За електролитни кондензатори аз лично нямам пълна вяра на всичкомера!!!
Случвало се е доста пъти да вържа подут и видимо изтекъл кондензатор а то да показва че всичко е ок, само параметъра Vloss e завишен но не с много.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от stepona555 » 26 юли 2019 01:06

Първо добре дошъл колега , въпреки че форума е насочен към стари механични часовници тук там се срещат и колеги които хващат поялника от правилната страна.
Едва ли някой вярва че универсален инструмент измерва най добре . и то любителска разработка под ардуино , все едно да ползваш осцилоскопа си приставка за игра за Нинтендо ако имаш и Тектроникс.Не че всички Тектроникс имат анализ на хармоници и др. подобни ама мерят по точно и бързо.
Но за парите си дава задоволителни резултати за любители като мен.
Аз подутите и изтекли ги изхвърлям ако ще да показва че са по добре от нови.
Естествено за показания 100 / 450 волта няма по добър тест от това да го заредиш от изправител и да го подхвърлиш на тъщата , важно е да следиш реакцията в първите 100 милисекунди така най добре се определя капацитета.
Ще се радваме ако се представите и включвате със съвети и коментари и най вече ако ни покажете вашите часовници.

Поздрави и :b

ПП
Видях че търсите Бултроник лед , успех , те май бяха японски и тук само ги надписваха ама са си важна част от историята.
И аз уж търся
https://forums.watchuseek.com/f9/synchr ... 26167.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ама по скоро зяпам из залива.
Изображение

Узунов
Reactions:
Мнения: 22
Регистриран: 23 юли 2019 22:52

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от Узунов » 26 юли 2019 09:38

stepona555 написа:Първо добре дошъл колега , въпреки че форума е насочен към стари механични часовници тук там се срещат и колеги които хващат поялника от правилната страна.
Едва ли някой вярва че универсален инструмент измерва най добре . и то любителска разработка под ардуино , все едно да ползваш осцилоскопа си приставка за игра за Нинтендо ако имаш и Тектроникс.Не че всички Тектроникс имат анализ на хармоници и др. подобни ама мерят по точно и бързо.
Но за парите си дава задоволителни резултати за любители като мен.
Аз подутите и изтекли ги изхвърлям ако ще да показва че са по добре от нови.
Естествено за показания 100 / 450 волта няма по добър тест от това да го заредиш от изправител и да го подхвърлиш на тъщата , важно е да следиш реакцията в първите 100 милисекунди така най добре се определя капацитета.
Ще се радваме ако се представите и включвате със съвети и коментари и най вече ако ни покажете вашите часовници.

Поздрави и :b

ПП
Видях че търсите Бултроник лед , успех , те май бяха японски и тук само ги надписваха ама са си важна част от историята.
И аз уж търся
https://forums.watchuseek.com/f9/synchr ... 26167.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ама по скоро зяпам из залива.

Казвам се Марин Узунов на 37 от София. Занимавам се с ремонт на компютърна техника във фирма (от 2001-та година).
Часовниците винаги са ми били нещо интересно и леко неразбираемо (механичните де). Не мога да се похваля, че съм притежател на нещо кои знае какво.
Преди години ми попадна един Poljot които взех еи така от битака, просто защото не работеше а аз си казах "ще го оправя".... Оказа се, че дори отверка нямам толкова малка и се наложи да си препиля една малка на шмиргела... С доста зор го разглобих, не след дълго имах един буркан с части и огромно съмнение дали ще може да го съчленя и наполовина... Разглобен го гледах със седмици и чуденето беше дали да го изхвърля или да се опитам да го сглобя (като знаех че няма да тръгне)
Мина се доста време и лека полека с огромно количество старание (и споменавания на разни роднини) всичко що е части си отидоха на местата. Учудването ми доиде след като почна да тиктака. Явно е имал нужда от почистване или от нещо което съм "оправил" без да искам.
Това е моя най-голям успех!
Като се прибера в къщи ще го снимам (ще снимам и другите ми които не са нещо забележително)
Сега може да покажа само това което е в момента на ръката ми. Купих го наскоро и много му се радвам (поизчистих и малко от малко го полирах и тн)
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: LCD дигитален екран. Показания.

Мнение от atanweb » 24 авг 2019 20:30

още едно много добро клипче. Резултатът е страхотно контрастен.
Но освен кондензатора има и ново поляризиращо фолио.
https://youtu.be/ADdpGdlOifs" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”