Полиране на часовникова каса

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от Liani » 15 дек 2017 21:24

Благодаря Ви!

Да, втулка е! Сега погледнах на снимките от друго Seiko 7009, което съм качвал тук. Най-интересното е, че от предната страна се пада в по-нисък отвор и не виждам как е поддала за да се измъкне, освен ако не е набивана умишлено. Часовника нямаше следи да е шамаросван.
Мисля си, че така си е произведен. Разликата бе изключително малка, но създаваше проблем и при обръщане на часовника по време на работа. Амплитудата падаше много, то така и открих проблема.
Усукваше се лагера.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от atanweb » 16 дек 2017 20:45

Избрал си един прекрасен модел които да остане вечен чрез твоите умения.
Страхотен!
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от Liani » 16 дек 2017 21:19

atanweb написа:Избрал си един прекрасен модел които да остане вечен чрез твоите умения.
Страхотен!
Мерси!
Красиво Seiko :)
Има още за показване, но не съм довършил.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от Liani » 12 яну 2018 18:45

Малко полировка и ново джамче на дамско саатче.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След някой ден и снимки на сглобения часовник.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от ivan_p_uzunov » 12 яну 2018 19:14

Ааааа , нямам думи icon_clap От кога се каня да си взема едно кече ! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от atanweb » 28 май 2019 17:46

Неизбежно и често изършам процедурата от заглавието на темата.
След като не уцелих моторче за струга си го направих на полирмашинка. Т.е. моторчето не изглеждаше толкова голямо на снимката когато го купих. Но за сметка на това има перфектните 1360 оборота и няколко шайби за шлайфане с ъглошлайф му застанаха много добре.
Ето за какво иде реч.
Имам си и стартов ключ тип педал. *бутон
Перфектна помощ при първично шлайфане на каси и перфектно за верижки.
Останалото и по фино минавам с дремела *да е жив и здрав Liani.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от mulniq » 04 юни 2019 10:43

И аз полирах една касичка...
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от atanweb » 04 юни 2019 20:46

:clap:
Страхотен бласък Дани. Поздравления за отличният резултат!
:thumbup:
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от mulniq » 04 юни 2019 21:55

Благодаря!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от rosen_er » 05 юни 2019 07:33

atanweb написа::clap:
Страхотен бласък Дани. Поздравления за отличният резултат!
:thumbup:
Вярно ли ви кефи касите да блестят като "ксенонов фар"?
Примерче - кой е ви допада повече:новите каси-лъскачки на Восток Амфибия или строгото,сурово излъчване на съветските каси на същите часовници.
Лично аз мисля,че толкова лъскави касите са голяма цигания.
Има полиране и .....полиране :wink:

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от atanweb » 05 юни 2019 08:48

Да така е. Прав си. Обаче за да достигне човек до това за което пишеш трябва да мине през това. Т.е. за да комбинираш различни видове полиране в една каса, както например е показал Liani в началото на темата както и в други теми, то трябва да достигнеш до този блясък и след това да направиш бръш, мат или там каквото прецениш в различна тоналност на блясъка.
Защото ако оставиш суровата обработка на някой повърхности, а след това полираш други повърности, то ще полираш ръбовете и част от матираното, поради това, че полиращата шайба обгръща материала докато се върти. При бръшването или матирането шайбите са по плоски и запазват геометрията по добре. Или например с водна шкурка 600 която поставяш на равно на масата, а след това плъзгаш обработвания материал по нея. Поне до такива изводи съм стигнал аз, пък то методи и други може да има (с пясък, разни топчета и други материали под силна струя). Както и инструменти и машинки. Всъщност много по-добре е така, отколкото 40 годишна очукана каса с вдлъбнатини и деруги. На японските часовници циферблатите са по издръжливи, а като се смени и кристалното стъкло, то необработената каса седи не на място. Полиране тип показаното от Дани доближава максимално до добрият резултат.

п.п. аз пък не харесвам полираните стрелки на новите модели на новите часовници. От години разглеждайки витрините със скъпи, известни и т.н. марки не мога да харесам 90 процента от предложенията. Точно защото стрелките ме подлудяват. Ще бъде жалко обаче да ги свалям и да ги обработвам. Та така навлизам в друго нарушение, че погазвам оригиналността.
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от mulniq » 05 юни 2019 08:54

Когато клиентът е готов да заплати процедурата, то не виждам смисъл да му обясняваме кое е по - добре при положение, че той си има виждане по въпроса. Сашо е прав за това, че когато сложиш ново стъкло на очукана каса стои като на свинче звънче! Смятам, че всеки си има вкус за това как да му е полирана касата! Не се заяждам и не съм засегнат, просто дискутираме!

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от Seikosha » 06 юни 2019 17:52

Първо. Касата която Дани е полирал чудесно е от Ориент. Второ - това е поръчка към занаятчия от клиент и личното мнение на майстора здесь ни хуя интересно. Или го правиш,или поръчката отива при друг. Отделно ,че който има часовник в стоманена каса и си го обича, все в един момент достига до мисълта да си го реставрира, Същото важи и за съветски стоманени. Защо ,ако видим нещо NOS да блести, да пъшкаме и да му се радваме и завиждаме, е едно, а ако му върнем този вид , е друго? Някой ще каже - автентичност, Ами аз не мога да разбера кое му става неавтентичното и аз искам часовникът ми да има добър вътрешен и външен вид. Да не би тази Амфибия да е принадлежала на някоя Вип персона, че да и пазя музейните стойности. Нито един майстор в света, ако му кажеш ,че като полира каси, верижки, реставрира циферблати и стрелки и ремонтира механизми - върши глупости и е в грях, не само няма да го разбере, ами ще си свали грамотата от стената и ще ти я нахлузи на врата. :D
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от atanweb » 06 юни 2019 20:58

Ще допълня с ще една идея. Как ли се приема това в една друга галактика на ценителите на класически и ретро автомобили. Там се наблюдава качествената работа. Едно е да пробваш да пръснеш калника на Aurelia B20 GT друго е да го направиш качествено като вече знаещ много тънкости и методи в реставрацията и отличният резултат. Нас точно това ни дава енергия да сме повече във втората група. Но трябва да се извърви пътят до там с много, много опит. За мен Дани е на прав път и го поздравявам отново, но и както споменах знам какво има в предвид Росен. Сигурен съм ,че собственикът на часовника вече се хвали на приятелите си с чудесното излъчване.
Докато пиша виждам, че един стар приятел чете темата. А той е изключителен майстор в реставрирането. Усвоил тънкостите още преди ние да се насочим натам. Здравей Пламка! Ще се радваме да дадеш напътствия на тези които се опитват и вървят по стъпките ти.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Полиране на часовникова каса

Мнение от rosen_er » 07 юни 2019 07:50

Seikosha написа:Първо. Касата която Дани е полирал чудесно е от Ориент.
Няма значение ,че е Ориент.Виж как изглежда касата на един нов такъв часовник,такава без разни бръшвания и всякакви други "екстри".Най- обикновена ,стоманена каса на Ориент.Ами има една ,как да я нарека,дълбочина.Не е полирана, като дъното на войнишко канче.
Сега ,ако клиента е казал: "Ше го пра'ш джам ,братче".........няма какво да кажа.

П.П. Мишо ,въобще не си разбрал какво имам предвид в първият ми пост.Не казвам ,че не трябва да се реставрира каса,но всичко трябва да се върши с някаква умереност ... и колкото е възможно близо до оригиналността.
Ма какво ми разбира главата?!

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”