Замяна на Ос на ратор. Различен размер. Райбери, Райбероване

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Замяна на Ос на ратор. Различен размер. Райбери, Райбероване

Мнение от atanweb » 18 юни 2019 21:41

Здравейте.
Правя един AS 1361 automatic. много хубав механизъм ползван от реномирани марки в миналото *Брейтлинг, Радо, и други.
При мен попадна с счупена ос на маховика. Намерих въпросната част тип плочка. Стана перфектно, тя е с фиксиращи зъбчета и винтчета. Но след като сглобих всичко установих, че оста е по дебела. Може би в някакъв етап на обновяване са удебелили оста за по голяма здравина.
Стария размер на парчето ос което беше останало отчупено е 0,65мм
Новият размер е около 0,78мм
Имам набор от свредла и разпробих с 0,7мм
Но след това се замислих и реших да ви попитам вас как да продължа.
Следващото по големина свредло е 0,8мм, но мисля, че ще е стане прекалено хлабаво.
Отворът е в центъра на месингово колело което пък е нитовано към маховика.
Ето тук малко снимки от този механизъм
https://watchguy.co.uk/teardown-service ... 21-jewels/" onclick="window.open(this.href);return false;

Тук се вижда гърбът на плочката която смених
Изображение
тук се вижда същият мост но от другата страна. там където стърчи оста за маховика.
Изображение
тук се вижда с маховика
Изображение

Търся идия за това как да достигна до нужния размер.
Ако тръгна да разширявам с помощта на замбалъка мисля, че мога да пукна месинговата втулка.
от 0,7 до 0,78 е доста.
Всъшност да сваля ли моста и да монтирам маховика към оста *така както е на първата снимка макар и с повече сила ако се наложи и после да сглобявам макар и трудно? Или не се прави така?

Поздрави!
:b
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Замяна на Ос на маховик на баланс. Различен размер.

Мнение от nevenbekriev » 18 юни 2019 21:55

Трябва да разшириш отвора на лагера с райбер. Трябва ти райбер, който е с възможно най-незабележимо разширяване от върха към основата си, защото райберите неизбежно правят отворите леко конусни. Имай предвид, че е мнооого малка разликата между прекалено широк отвор (маховикът ще има голям луфт, ще 'хлопа') и прекалено тесен отвор - тогава няма да се движи свободно... В никой случай не може да го натикаш насила - трябва да влезе изключително точно.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Замяна на Ос на ратор. Различен размер. Райбери, Райбероване

Мнение от atanweb » 18 юни 2019 22:01

Благодаря, за мнението.
Аз нямам такъв райбер. Даже никакъв. Ето повод да се оборудвам и с това.
Нови китайски или стари часовникарски. Дори не знам как се пише на английски за да го търся.
Аз съм много търпелив и ще докарам какъвто трябва размер, що пробвам многократно.
А с каква сила трябва да щраква маховика. Както cannon pinion?
http://blog.watchdoctor.biz/wp-content/ ... es-2-1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Замяна на Ос на ратор. Различен размер. Райбери, Райбероване

Мнение от atanweb » 18 юни 2019 22:06

Ахаа, като тези...
https://www.ebay.de/itm/362592220995" onclick="window.open(this.href);return false;
или тези
https://www.ebay.de/itm/382907996826" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Замяна на Ос на маховик на баланс. Различен размер.

Мнение от nevenbekriev » 19 юни 2019 06:17

Нищо не трябва да щраква. Този канал, който виждаш, е за да се задържа там маслото. Това е просто лагерът на ротора - втулка лагерува на ос. Ако влиза стегнато - няма никога да се движи от тежестта си. Ако е хлабаво - роторът ще се удря в механизма и капака. На снимката съм посочил мястото, където трябва да легне една пластинка. Тя фиксира маховика да не излиза от оста...

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Замяна на Ос на ратор. Различен размер. Райбери, Райбероване

Мнение от atanweb » 19 юни 2019 20:04

Да аз имам тази пластинка. Тя се пъха между зъбното колело и ротора и се фиксира с винтче.
Ще си закупя райбери и ще го направя. Задължително и ще снимам и покажа.
Възможно ли е човек да си направи райбер? От игла или друго. Само като идея?
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Замяна на Ос на маховик на баланс. Различен размер.

Мнение от ivan_p_uzunov » 19 юни 2019 20:21

Да възможно е , желязото е по твърдо от бронза . Друг въпрос е до колко ще постигнеш точнос на повърхнините на направения райбер ! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Замяна на Ос на ратор. Различен размер. Райбери, Райбероване

Мнение от atanweb » 19 юни 2019 20:52

Имам няколко игли които варират около 0,7-0,8мм
Ако избера подходяща например 0,75мм и после да я сложа на струга и при въртене да я напиля с по груба пила или друго?
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Замяна на Ос на маховик на баланс. Различен размер.

Мнение от ivan_p_uzunov » 19 юни 2019 21:52

Така няма да стане , аз съм си правил като ги хващам във винтоверт и като ги завъртя подавам отсрани на диска на въртящ се шмиргел .Трябва да потърсиш по пазарите куки ,но да са от старите .Дълги са около 12-15 см. и в средата имат сплескано . Стоманата им е добра и стават за направаа на райбери . :b

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Замяна на Ос на маховик на баланс. Различен размер.

Мнение от nevenbekriev » 20 юни 2019 06:41

Райбер не е проблем да си направиш, обикновено се прави от игла за шиене. Но потърси такава, която по-скоро ще се счупи, отколкото ще се изкриви, ако се опиташ да я огънеш. Това значи, че термообработката й е подходяща. За да направиш райбер от иглата, трябва да я хванеш в цангово менгеменце за 'ушите', в дермела да закрепиш някакъв диск за шлайфане и да се стремиш да изпилиш иглата странично, така, че да се получи с четириъгълно или петоъгълно сечение, като пресечена пирамида с основа квадрат или петоъгълник, с мноого остър връх и почти успоредни ръбове.Иглата при направата на райбера не трябва да се върти, тъкмо обратното... Не е проблем и да си купиш.
https://www.ebay.co.uk/itm/Watch-Broach ... 4ae145d6e2" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Замяна на Ос на ратор. Различен размер. Райбери, Райбероване

Мнение от atanweb » 20 юни 2019 11:05

Току що закупих комплектът от 10 райбера от посоченият линк. Много благодаря, за споделеното. Цената е отлична спрямо останалите предложения. Иначе имам интерес и да се позанимавам и да опитам по горепосочените методи.
Тези игли при мен са точно такива които се чупят. Ще обновя заглавието на темата за да може да се търси по лесно в последствие от хората които се интересуват от райберите.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Замяна на Ос на ратор. Различен размер. Райбери, Райберо

Мнение от atanweb » 23 юни 2019 19:30

Райберите пристигнаха вчера. Много съм доволен. Изглеждат качествени. Нямат дефекти и забележки.
от всеки размер има по два броя.
Всичко стана лесно. Сега роторът се върти според мен добре. няма никакво хлопане или луфт. Оставих го една идея по стегнат, но при разклащане успява да направи един оборот. Няма инерция за повече. Но така прецених, че е по-добре. С времето сам ще се раздвижи. Предстой проба от няколко дневно носене и засичане.

Ето кратък бюлетин

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Чудесен и удобен часовник. Смятам да му се радвам колкото може повече.
Въпреки липсата на марка на циферблата се вижда, че е изпипан. За пръв път при него виждам, че капакът на винт се навива в оловен дебел пръстен който е като пресован към стоманената каса. Така се получава чудесна водоустоичивост. Оловото е меко и буквално капакът потъва в него.
Марките които са използвали този механизъм са много, но всички са сред първенците и до днес.
AS 1361 (Tissot, Rado, Breitling, Ebel, Enicar, Blancpain FF ... 1950)
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Замяна на Ос на ратор. Различен размер. Райбери, Райберо

Мнение от nevenbekriev » 24 юни 2019 06:37

Според мен си го направил идеално. Точно така трябва да се получи.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”