Хромиране, никелиране, полиране, обезмасляване и др.

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Хромиране, никелиране, полиране, обезмасляване и др.

Мнение от atanweb » 18 мар 2013 21:07

Здравейте, намерих интересна стара руска книга с практически съвети. В един от разделите е засегната темата за покритие на металите.
Публикувам снимки директно от книгата където са дадени точните пропорций на електролитния разтвор, схеми и методи.
Освен полагането на покритие (113) има и информация за отнемането на покритие (118), полиране (119) и обезмасляване (116,117).
надявам се да ви бъде интересно.

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Хромиране, никелиране, полиране, обезмасляване и др.

Мнение от nevenbekriev » 19 мар 2013 07:56

Имам въпросната книга и за съжаление трябва да кажа, че почти всичко в нея не върши работа. Например ваната от първата снимка може да се мползва само за помедняване, но стоманени детайли не може да се помеднчват с електролит от син камък и сярна киселина. Описаното оцветяване е чисто декоративно и се маха от детайла както водна боя.
От втората страница електролитите за помедняване са подходящи само за детайли от мед или месинг. Не съм опитвал да никелирам. Хромирането по принцип става, но са посочени наивно щироки граници за температурата и плътността на тока, та ако човек не се е занимавал с това, нищо няма да постигне. Електролитите за сваляне на покритията вършат работа! Обаче тези за електрополиране на стомана стават само за неръждаема, а никъде не е написано

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Хромиране, никелиране, полиране, обезмасляване и др.

Мнение от atanweb » 08 авг 2015 08:22

Ще подновя темата с информация от друга стара книга.

Химическо никелиране на метални предмети

В стъклен съд, съдържащ 1л. дестилирана вода, се разтварят 30гр. кристален амониево-никелов сулфат и 30гр. нишадър (амониев хлорид). След разтваряне на кристалите разтворът се филтрира през филтърна хартия и се излива в порцеланов съд. Загрява се до кипене и в него се потапят предварително почистените предмети. Окачват се на телчета. За по добро прилепване на никеловия слой преди потопяване предметите се изваряват няколко минути в разреден разтвор на натриева основа. След никелирането предметите се полират, като се изтриват със суха кърпа.

Оцветяване на месинг.
Черно оцветяване със синкав оттенък
Предмета се потапя за 2-3 минути в разтвор
2кг. меден карбонат и 10лтр. 25%-ов воден разтвор на амоняк. Разбърква се, изплаква се и се покрива с тънък слой възелин.
Кафяво оцветяване.
500гр. натриев тиоан-тимонат в 10лтр. вода.

Оцветяване на незакалена стомана.
Черно
Потапя се в стопена смес от 14кг. натриев нитрат, 5кг. натриева основа и 1кг. манганов двуокис.
Химикалите се поставят в стоманен съд и се загряват до 400-500градуса. поставят се стоманените предмети и по време на оцветяването сместа се разбърква или предметите се раздвижват.
Измиват се с чиста вода и се смазват с машинно масло.

Друго интересно от книгата
Полиране на плексиглас става с паста от разтворен тебешир във вода. След като се утаи изливаме горната част на водата в която се съдържат примеси които пречат за доброто полиране. За да направим утайката по гъста можем да я оставим за по-дълъг период от време да се сгъсти сама.

от книга Практически съвете за радиолюбители
М. Цаков
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Хромиране, никелиране, полиране, обезмасляване и др.

Мнение от atanweb » 31 май 2019 22:00

Здравейте в тази тема.
Разучавах хромирането. С цел подобряване на визията на някой механизми, захабени елементи, коронки и т.н. Чисто декоративно.
Та вземам пример от тези клипове
https://youtu.be/2xKmuDba6us" onclick="window.open(this.href);return false;
https://youtu.be/p5v3uAcO9oM" onclick="window.open(this.href);return false;
Поръчах препарата Хромелектролит започвам тестовете.
Първото което направих е с зарядно за акумулатори.
Пробите на 12 волта с медна пластина показаха незадоволителни резултати. Тъмно към антрацитен цвят.
Следваща проба на 6 волта показаха по добър резултат. Отново незадоволително, но вече в по светла гама.
За днес спирам и следващите ми опити ще бъдат с по ниско напрежение или както автора на клипчето и с по-слаби източници.
Приемам съвети за
електрод - вид, материал
напрежение, ток
Метод на нанасяне - тип бързо - бавно, с натиск или без.
Ще се радвам на всякакви съвети.
Поздрави!

този препарат си взех
https://www.youtube.com/watch?v=f3kf_ZOXNq4" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Хромиране, никелиране, полиране, обезмасляване и др.

Мнение от mulniq » 03 юни 2019 13:57

Саше, до къде стигна с покритията? Стана ми доста интересно!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Хромиране, никелиране, полиране, обезмасляване и др.

Мнение от atanweb » 03 юни 2019 18:55

Още не съм правил последващи опити. При мен е така... когато смогна. Или по случайност ако остане време отпадайки нещо друго. Ще снимам и ще разказвам после.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Хромиране, никелиране, полиране, обезмасляване и др.

Мнение от Seikosha » 06 юни 2019 17:27

Според мен, първо трябва никелиране и после хромиране. Доколкото знам и при съветските ,а и при швейцарските се използва този "грунд" може и директно в/у мед, но не съм виждал медена каса.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”