Ремонт на стар руски военен часовник

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 22 окт 2017 16:07

Това е танков часовник с предна въртяща се гривна .най -новото ми попадение по темата военни часовници.
Изображение
За нещастие иска нова ос на баланса .-И разбира се пълна профилактика . Като за начало е добре да се знае как и кое първо да се свали .
Изображение
Най -напред може да свалите баланса и анкерната котва ,разбира се след като се обедите и освободите пружината от натяг. После е добре да се свалят стрелките -внимателно и циферблата -те са почти най важните неща на един часовник.-Ако той няма визия ....
Изображение
самата гривна има една зегерка -изваждането става на напред -внимателно с една здрава отверка ползвайки се като лост.
Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 22 окт 2017 16:14

Изображение
Правете си снимки -добре ще ви дойдат при сглобяването .
Изображение

Изображение
най бързо стана боядисването на гривната -облепяне и един спрей-и работата стана като нова .
Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 25 окт 2017 07:57

Този ремонт смятам да го направя като разпробия оста на баланса и се помъча да набия тънка ос която да замени счупената цапфа !
Изображение
-Вижда се колко трябва да е цапфата 12-стотни.
Изображение
Това е дебелината на оста която ще се пробива .Абе поръчах си свредла от Китай и отделно и от Германия ,ама докато дойдат -ще се пробвам с наличните неща!
Изображение
Избраното свредло е 2 -десети от милиметъра .
Изображение

Изображение
така изглеждат мойте свредла -не съм сигурен дали ще станат -вижда се че върхът им е по дебел от опашката и е възможна да почнат да бият при подаване ! Тука Невен може да каже дали е пробивал с такова нещо ?

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 25 окт 2017 08:27

Ето толкова ще е пробиването
Изображение
около 2-3 мм в дълбочина.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от nevenbekriev » 25 окт 2017 20:59

Абре как ще пробиваш 2-3мм? Най-много 3х диаметъра на отвора - значи 0.5 - 0.6мм!!! Да, използвал съм такива свредла. HSS. Няма гаранция че ще стане лесно, дори след отпусканне на оста. Можеш ли да ги заточваш?

Сега видях голямото свредло. Не са каквито си помислих. И другите ли са такива? Може да са истински! Пробвай без да отпускаш, после ако трябва, отпусни...

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 25 окт 2017 21:47

А не ,първо смятам да отпусна пък после да пробивам . тия свредла са на около 100 год . и са ми по ценни от самата ос.Пише че са и за златари -за меки метали и за стомана .Като правих оная верига на шпиндела ,стоманената пластина я пробивах със тия -много лесно !
Изображение

Изображение



Изображение
поръчах и от Китай и от Германия -Германските май ще пристигнат по -скоро !- и би трябвало да са по добри от Китайските .

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от nevenbekriev » 25 окт 2017 22:21

Виждам какво пише. Островърхите са за меки метали, а с облите глави са за закалена стомана.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от atanweb » 26 окт 2017 16:54

Научна фантастика - кефя ви се на инструмните и уменията да ги ипзолзвате.... м/у другото и при мен се подмятат някакви такива свредла, но съ сигурен, че дори и да опитам да пробивам нещо.. ще ги унищожа.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 ное 2017 18:34

Свредлата ми пристигнаха! Но преди да се пробвам да разпробия оста се наложи да я направя на ново за да не унищожа оригинала.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
готовата ос се получи леко по висока но ще подложа латунена вложка и смятам че всичко ще си пасне!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 ное 2017 19:10

Това са новите свредла -едните са Германски а цветните Китайски -мисля да се пробвам направо с Германските !
Изображение


А с тези Бергеонските въобще не смятам да работя! :b
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 27 ное 2017 10:14

https://www.youtube.com/watch?v=rlEcS3J ... =youtu.be-" onclick="window.open(this.href);return false;И накрая още един стар военен прибавен към колекцията ! :yahoo
Изображение

Изображение
Да , сега спокойно мога да продължа с пробиването на оста !Но все пак си мисля че трябва леко да я разкаля .За целта си направих малка медна щипка ,с която да откаля само върховете .
Изображение

Изображение
:b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 25 яну 2018 14:11

-То бая време мина май, но да продължа !Ще се пробвам да пробия оста на тоя баланс-
Изображение
Както се вижда едната цапфа е счупена .Дори ще се наложи да я поизпиля за да е по лесно на свредлото да пробие по плоско лице.
Изображение
Цапфата е 16 десети от мм. така че избирам свредло 15 десети .
Изображение
тука се вижда с какво смятам да извърша тая операция -
Изображение

Изображение
За съжалени няма да успея да пробвам тия нови свредла по простата причина ча отвора за подаването е по- малък с цял мм в диаметър и не ми се разваля уредчето .Така че ще пробвам по стария метод с неговите накрайници .След като хората навремето са успявали смятам че и аз ще успея .-Но ще сваля импулсната ролка и ще откаля края на оста за по лесно ! Въртенето е ставало явно със лъкче или колело с манивела .
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 25 яну 2018 14:18

https://www.youtube.com/watch?v=PqmwJkI ... e=youtu.be -Даа ,трябва да помисля как малко да намаля оборотите ! Май са високи и има вероятност да закалят отново оста при въртене! :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 26 яну 2018 15:41

След като монтирах машинката се заех и с пробиването !
Изображение

Изображение
Махнах първо ролката с импулсния камък и последва откаляването на оста . За да сте сигурни че оста е достатъчно откалена при върха и ,трябва да забележите нейното посиняването.-Е аз откалявах два пъти ! :redface
Изображение

Изображение

Изображение
Според мен влязох на вътре в оста с около 1,5 мм . А свредлото бе 2 десети от мм . А това е и видео с готовата пробита ос -https://www.youtube.com/watch?v=p0D3uCP ... e=youtu.be

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на стар руски военен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 26 яну 2018 15:49

Ха -опитах се да кача видеото с картинка ама уви не стана ! :redface

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”