Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от mulniq » 11 яну 2018 09:24

Надявам се, че ще успея да направя нова ос. Чудя се обаче, дали да не "пречупя" дизайна на оста през моята призма? Това конусовидното създава проблеми при набиването както спомена Иван по-горе. Ще взема да го направя под много лек конус, но ме притеснява, че щом е направено така, значи трябва да е така..

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от ivan_p_uzunov » 11 яну 2018 12:12

Според мен това е фирмен трик -конуса на степенката ! За да не каже някой че е копирано от нещо друго или пък са го направили така за да е по трудно за изработване от някой като нас! Най -трудно е да се копират центробежните утежнения по периферията на баланса -там вече всичко са постига с проби. Така че според мен ,това леко удебеляване където искаш да го направиш ,не би трябвало да се отрази като цяло.- А и така веднага познаваш нужната ос от цялята купчина! :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от mulniq » 11 яну 2018 12:28

Хахаха...нямам купчина с оси за съжаление. Ще гледам тази вечер да направя новата ос и да видим какво ще снане. Много лошо не мога да направя на оста точните прави ъгли. -Вие с какъв нож ги правите? Има ли някъде видео на което показват как се заточва нож?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от nevenbekriev » 11 яну 2018 18:58



https://www.ebay.co.uk/itm/4pcs-6-600-8 ... 2749.l2648" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.ebay.co.uk/itm/10x-3-175mm- ... 2749.l2648" onclick="window.open(this.href);return false;

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от nevenbekriev » 11 яну 2018 19:15

Не разбирам какво точно ти пречи конусната форма на столчето на оста. Трябва като занитваш оста да избереш възможно най- малкия отвор на замбалъка в който да влезе долната част на оста. Идеятя на този конус е долният му радиус да е по- малък от разстоянието от оста до импулсния камък, за да е възможно той да стърчи нагоре без да се опира в столчето. Трябва обаче да направиш и горния вдлъбнат навътре ръб, който се занитва - иначе няма как да занитиш оста. Това не беше го направил на първата ос.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от mulniq » 11 яну 2018 19:19

Това второто за какво се използва?

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от mulniq » 11 яну 2018 19:21

nevenbekriev написа:Не разбирам какво точно ти пречи конусната форма на столчето на оста. Трябва като занитваш оста да избереш възможно най- малкия отвор на замбалъка в който да влезе долната част на оста. Идеятя на този конус е долният му радиус да е по- малък от разстоянието от оста до импулсния камък, за да е възможно той да стърчи нагоре без да се опира в столчето. Трябва обаче да направиш и горния вдлъбнат навътре ръб, който се занитва - иначе няма как да занитиш оста. Това не беше го направил на първата ос.
Не мога да разбера, за кой ръб става въпрос?

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от ivan_p_uzunov » 11 яну 2018 19:47

Изображение
Ама и аз бързам ...показал съм със стрелка ,там ъгъла не е 90 градуса а е остър някъде около 80 гр .Просто забиваш внимателно ножа и тогава самото занитване става идеално

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от nevenbekriev » 11 яну 2018 19:52

mulniq написа:Това второто за какво се използва?
От него стават идеални стругарски ножове. Твърдосплавни.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от mulniq » 11 яну 2018 20:01

Ножа се заточва на диамантен диск доколкото разбрах? За профила на оста разбрах, така ще го направя!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от ivan_p_uzunov » 11 яну 2018 20:07

Да мога да кажа че тия остриета стават -добри са -най-хубавото е че имат поне една страна готова за работа !
Изображение

Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от nevenbekriev » 11 яну 2018 20:15

ivan_p_uzunov написа:Изображение
Ама и аз бързам ...показал съм със стрелка ,там ъгъла не е 90 градуса а е остър някъде около 80 гр .Просто забиваш внимателно ножа и тогава самото занитване става идеално
Бих казал, че трябва да е още по-остър - към 70 гр.

Аз от 2-3 гогини използвам само такива ножове. Заточвам ги с дисковете, които съм показал. Но от тези дискове съм изрязал по-малки, към 3-4 см диам. и ги въртя с мотора на дремела.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от mulniq » 11 яну 2018 22:43

Готов съм с направата на новата ос, която вече занитих в баланса и започнах да "полирам" осите и....
Изображение
Полирането на цапфите е добре да става на бавни обороти за да не се прегрее метала. Хубаво е и да се слага по малко масло на полиращата пила.

Следва проверка за аксиално биене....

Изображение

Проверка на равновесното положение....

Изображение
Наложи се на едно място да го запиля....малко грозно ама...трябваше доста да се отнеме..

Ето и снимка на готовия баланс...

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от ivan_p_uzunov » 11 яну 2018 23:05

Браво до тука ! Но нали не си полирал цапфите като си въртял с двигателчето тоя Pivoter ?

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос на хронометър Юнгханс

Мнение от mulniq » 11 яну 2018 23:41

ivan_p_uzunov написа:Браво до тука ! Но нали не си полирал цапфите като си въртял с двигателчето тоя Pivoter ?
Да, но на бавни обороти.
Ето и снимки на готовия механизъм...

Изображение

Изображение

Изображение

Има проблем с амплитудата на баланса. Имам чувството, че спиралата е много твърда. Баланса се движи бързо и с малка амплитуда когато е поставен на основното плато с премахнат анкер. На какво може да се дължи това?

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”