Реставрация на Сима

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Реставрация на Сима

Мнение от mulniq » 27 яну 2018 12:56

Здравейте колеги, попадна ми тази стара Сима и искам да я реставрирам.
Изображение

Изображение

Разглобих механизма и лъснаха всички проблеми.
Изображение

1. Счупена ос на баланса.

Изображение

Изображение

2. Крив връх на секундарното колело секундарно колело.

Изображение

3. Счупено посредно колело.

Изображение

Изображение

4. Счупен е винта който държи тиражния лост.

Изображение

Изображение

Чака ме доста работа.....

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на Сима

Мнение от mulniq » 27 яну 2018 13:06

Оста е почти готова...
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Реставрация на Сима

Мнение от atanweb » 27 яну 2018 13:10

Интересен проект си подхванал.
Ще се справиш няма съмнение.
Специално за кривият връх на сек. колело, аз лично мисля, че не трябва да се притесняваш.
Виждал съм много криви които си работят нормално. Важното е да не се счупи, че няма къде да закрепиш стрелката. Иначе, че е с изместен център, няма да се вижда. Важното е да лагерува добре по-надолу в основата.
п.п. Дори се ме изпреварил и си показал първата процедура. Много радваш, че казваш снимки и разказваш как протича работата. n_thumbsup
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на Сима

Мнение от mulniq » 27 яну 2018 13:17

Работя по въпроса. Идеята ми е паралелно с мен да се учат и други колеги!

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Реставрация на Сима

Мнение от omegaqq » 27 яну 2018 14:47

mulniq написа:
....
4. Счупен е винта който държи тиражния лост.

Изображение

Изображение

Чака ме доста работа.....
Пробвай първо да нарежеш нов жлеб на стария винт и чак тогава, ако не стане, прави нов.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на Сима

Мнение от mulniq » 27 яну 2018 15:55

Така мислих да направя, но ми е по-интересно да направя нов, понеже до сега не съм правил такова нещо и ще ми е готино да го видя направено.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на Сима

Мнение от mulniq » 27 яну 2018 15:56

Оста вече е готова, но съм направил мястото в което се набива инпулсната ролка по-тънко от необходимото. Какво мога да направя в случая, без да правя нова ос?

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на Сима

Мнение от mulniq » 27 яну 2018 16:19

Следващия ми проблем е, че нямам с какво да разпробия оста на счупеното посредно колело!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Реставрация на Сима

Мнение от nevenbekriev » 27 яну 2018 16:46

Браво, добре напредваш! Не че е правилно, но можеш да залепиш с епоксидно лепило ролката на мястото й. Също можеш да калайдисаш с поялник мястото на оста, за да стане по-дебело.
За посредното колело можеш да си направиш свредло сам. Трябва да намериш ножче за бръснене, най-добре Нева, от което да изрежеш тънка ивичка (колкото ширината на бъдещото свредло) Ивичката трябва да е по-тясна в единия си край и този край се напъхва в подходяща тръбичка от игла за спринцовка и се залепва вътре с епоксидно лепило. Да стърчи от тръбичката примерно 1,5мм. Заточва се като плоско свредло. Приятно пробиване!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на Сима

Мнение от mulniq » 27 яну 2018 16:54

В една кутийка намерих свредла и то доста. Въпроса е да си направя кондуктор. Оста трябва да бъде отпусната, нали?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Реставрация на Сима

Мнение от nevenbekriev » 27 яну 2018 19:29

Не отпускай нищо и в никакъв случай не сваляй платното от пиньона. На твоя струг, ако можеш да захванеш пиньона без никакво замятане, може да пробиваш без кондуктор. Просто преди да пробиваш, трябва да направиш достатъчно дълбок "център" с островърх нож. След това хващаш свредлото в ръчно менгеменце (клуб) и пробиваш докато пиньонът се върти, като гледаш да държиш свредлото по оста. Ако пък нямаш цанга, която хваща идеално точно, тогава стратегията е да хванеш колелото неподвижно в менгеме, свредлото в клуб и на ръка, въртейки клуба, да започнеш да пробиваш, като се стремиш чрез накланяне на свредлото да местиш центъра така, че да дойде в средата на оста. Като наместиш отвора точно в средата, тогава вече хващаш пиньона в цангата и пробиваш както ти обясних. Упражнението не е никак сложно, но първо намери ненужни колела и тренирай на тях. Ако държиш на това, не почвай с него. На мен ще ми отнеме 15 мин. да го направя, но при условие, че не е осрано...

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Реставрация на Сима

Мнение от ivan_p_uzunov » 27 яну 2018 20:19

Да ,Невен е много прав! Първо е добре да направиш една или две сухи тренировки ! Чак после, като ти се изяснят нещата като движение и така нататък -действаш по целта ! -Трябва да ти е пределно ясно, че скапеш ли точната ос със точната зъбчатка - тръгваш да се учиш да правиш зъбни колела !-Не че е нещо сложно , ама трябва Невен да ни взима на летен лагер при него - :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на Сима

Мнение от mulniq » 27 яну 2018 20:53

......аз избих колелото от пиньона и откалих пиньона...хаххаахха....трябваше първо да чета.....лошо....какво следва да се направи?

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Реставрация на Сима

Мнение от ivan_p_uzunov » 27 яну 2018 21:20

Така или иначе нещата са станали та пробвай да разпробиеш оста с потходящо свредло -от двете страни ! Но предварително трябва да знаеш какъв диаметър са лагеруващите цапфи на тая ос .Та като почнеш да правиш цапфите да не се окаже че нямаш и такива цанги .-Но това също не трябва да те плаши -Невен достатъчно пъти е показвал че можеш да си направиш от бронз -/клуб/. -Така да го наречем -или просто казано разпробита фтулка в която да поместиш заготовката на цапфите . И аз нямам цанга по малка от 4 десети . Направи оста и после ще помагаме- :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Реставрация на Сима

Мнение от ivan_p_uzunov » 27 яну 2018 21:59

Ти нямаш ли на стругчето такива цанги?-

Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”