Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Отговори
mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от mulniq » 08 фев 2018 17:46

Не съм правил много снимки този път. Показвам счупения тампон.
Изображение

Изображение

Ето го и готовия тампон, вече набит в цилиндъра.

Изображение

Ще се наложи и да сменя проходния камък на балансовия мост, но нямам инструмент с който да валцовам отвора, който запечатва камъка. Невен ми предложи да си изработя инструмент, но говорихме преди няколко дни и не мога да си спомня как точно трябваше да изглежда. Другия вариант който ми предложи е да райберовам отвора и да набия бронзова втулка в която да набия камъка. Може би ще е втория вариант!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от mulniq » 08 фев 2018 17:49

Ето го и другия проблем...
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от mulniq » 08 мар 2018 18:46

Спиралата на часовника беше....чудо...за това извадих старата спирала и във втулката сложих нова...
Изображение

Сложих и спиралата с щифта...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Отвора в който влиза спиралата и щифта и беше доста тънък и се наложи да го разширя...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Ето и крайния резултат...

Изображение

Изображение

Часовника работи перфектно!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от mulniq » 08 мар 2018 18:50

https://www.youtube.com/watch?v=bQtUww04hKw" onclick="window.open(this.href);return false;

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от mulniq » 08 мар 2018 18:51

Трудна задача беше, но резултата кефи....

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 мар 2018 20:53

Браво за крайния резултат !Ама така като не показваш отделните процеси ....- И как разбра че дадена спирала е точната за тоя часовник. Според мен и амплитудата на баланса е леко слаба .-Това би се получило от по серт спирала или от не добре оформени краища на цапфите .-Часовникарството може да те научи на много -Живота също ! Гледай мене, на дърти години взех да уча нов занаят ! И съм много благодарен на хората който ми обясняват нещата -за да се получат същите ! Да , явно си и най младия съфорумец но все пак трябва да намираш време не само да показваш че можеш да направиш дадено изделие а и как си постигнал самата му направа ! - И трябва да си сигурен че -Ние винаги ще намерим под вола теле ! :mrgreen: - За да ти кажем къде са ти грешките! :b

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от Liani » 08 мар 2018 21:12

Ванка, не така с бутоните! Никак не е малко това което е направил mulniq, пък дори и да не е правилна спиралата.
Браво за стореното!
:b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 мар 2018 21:46

моля за моите извинения ако съм обидил някой но това си бе приятелски съвет ! До колкото знам има специален уред за нагласата на спиралата . Отдавна ги гледам из интернет пространството ама и те са едни пари -не е за разправяне . та спирала е добре да се види дебелината и -тя поне трябва да съответства . В нашите любителски условия можеш да изброиш витките . И чак тогава чрез проба грешка да наместиш и дължината на спиралата така че когато искаш да можеш да го накараш с местене на регулатора и да забързаш и да забавиш работата на механизма !Наистина е добре да разполагаш с много и различни спирали - така си подготвен за доста ремонти ! Жалкото в случая е че тези неща се намират само в Ибей!
Изображение
-Да , не е невъзможно да се намести спирала !Правил съм го и на будилници и на джобни часовници . А след като аз съм го направил защо и друг да не може да успее ! Вярвам на колегата mulniq че е успял но идеята ми беше че можеше да покаже своя опит на нас . :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от mulniq » 08 мар 2018 22:21

Мисля да направя нещо като филм на който ще покажа една реставрация на джобен швейцарски механизъм с цилиндров ход, но това ще стане по-натам във времето!

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от Seikosha » 09 мар 2018 04:52

Май,че не го разбрахте Ванчо добре. Благ чиляк,какви бутони. Имаше предвид ,че ако има повече етапни снимки, ще може да се следи и намесата по детайла и може тези които са с повече опит ,да видят нещо което е направено неправилно,или може да се направи по по-добър начин, за да има по-добър резултат. Нали всички тука се учим и сме за взаимопомощ. А иначе работата на младият колега е окуражаваща, но също съм на мнение ,че амплитудата която се вижда е малка и не ,че е важна толкова за един старчок като този, а дали не може и по-добре, нали това е целта на самоубочението :)

П.П. От снимките не се вижда много добре,но аз бих опитал да преместя малко импулсният камък.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от mulniq » 09 мар 2018 07:42

Часовника е с цилиндров ход и няма импулсен камък. Може да се регулира дълбочината на хода, но в случая не е необходимо!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от nevenbekriev » 09 мар 2018 08:02

Браво за това, че си го накарал да работи - значи си усвоил достатъчно умения - примерно за работа със спирала, с регулиране на детайлите на цилиндровия ход...
Обаче, веднага ще ти кажа, че ще изостава с часове за ден... Не става просто така - да си заплюеш еднаа спирала и да я монтираш на втулката. Има цял един съществен етап - вибриране на спиралата. Идеята е да се провери тази спирала дали е подходяща. За целта предполагам може да използваш топченце от родико - за да закрепиш вътрешния край на спиралата за оста на баланса. Топчето се забива на оста като тиква на кол, а спиралата се закрепва за него. Аз никога не съм имал родико, правя го с пчелен восък... Та тогава хващаш за външния край спиралата , вдигаш с нея баланса и го слагаш да се опира долната цапфа на стъкло, но същевременно да виси на спиралата. Разколебаваш го, може със синхронни движения нагоре-надолу на пинсетата, която държи спиралата. Със секундомер засичаш за какво време ще направи 150 колебания. За 18000 полуколебания за час това време е точно 1 минута. Така можеш да прецениш доколко спиралата ще свърши работа, може да я захващаш все по-напред (по-далече от края) за да намериш точното място на регулатора, да добавиш едни резервни 180 гр. и да отрежеш изличната част.
Амплитудата не е директно свързана нито с еластичността на спиралата, нито с тежестта или инерционния момент на баланса.
Цилиндровият ход понякога е много проклет - има си триене между зъбите и цилиндъра и то силно зависи от смазката, от чистотата,от състоянието на върховете на зъбите и на повърхността на цилиндъра. Понякога лесно се постигат 100 гр. амплитуда, а понякога, при износен механизъм - едвам се докарват минималните 60. Освен това, честотата силно зависи от хода (реалната се различава от тази на свободните колебания)и е добре да се остави малко по-дълга спиралата за всеки случай...

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от mulniq » 09 мар 2018 10:17

При следващия ремонт на такъв часовник ще спазя всичко това! Сега дерта е да се науча да правя оси за тия цилиндри...искам да правя цялата ос, не само тампони!

Gavrail
Reactions:

Re: Ремонт на джобен часовник с цилиндров ход.

Мнение от Gavrail » 14 мар 2018 15:56

Поздравления за резултата, засече ли го дали върви точно, избързва или забавя?


п.п. Би трябвало да имаш още един такъв на разположение за доусъвършенстване.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”