Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от mulniq » 20 мар 2018 11:06

Здравейте! Започвам да правя този часовник. До този момент съм правил само тампони на този тип часовници. Опитвал съм да направя и цял цилиндър от спринцовка, но от три опита имам само един успешен. За това бих искал колегата НЕВЕН да удари едно рамо със съвети по време на работата. Показвам снимки на механизма..

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето и разглобения механизъм...

Изображение

Ето и проблемите...


Изображение

Счупени тампони на балансовото колело, което според мен въобще не е от този часовник. Няма спирала и втулка за нея, счупен един от лагерите, втулката в която влиза цилиндъра е залепена с шеллак към балансовото колело.

Какво трябва да се направи.
1- Мисля да пробвам да изработя ново балансово колело!
2- Ще направя нова втулка в която да набия цилиндъра!
3- Ще изработя два тампона за цилиндъра!
4- Ще пригодя спирала!
5- Ще сменя спукания лагер!

Доста работа ме чака...

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 мар 2018 21:09

Да ,според моите виждания би трябвало да се справиш! Първо намери игла ,на която вътрешния диаметър да позволява на един от зъбите на анкерното колело да влезе свободно в него !-После смятам че ще ти е и лесно и интересно какво ще се получи -ама да не забравиш да качваш снимки ! -Иглата най лесно можеш да я хванеш във цанга на струга ,да челосаш бъдещия детайл и с пиличка -диамантена най-добре -да се пробваш да направиш прорезите .-хвани детайла и насреща с тънък остър център . После прерязваш до цангата и превърташ и прерязваш и другото излишно .После тампоните -ти ги знаеш .Някъде показвах как да си направиш балансово колело . Като трябва и да направиш и втулка в която да натикаш внимателно готовия цилиндър . Най лесно ще ти се получат размерите ако имаш от къде да гледаш ама ако нямаш ...Давай , пък ще помагаме! :b Не забравяй и целта на занятието -готовия баланс със цилиндъра не трябва да надвишава друк такъв оригинален по тегло - иначе ще ти е трудно да напаснеш спиралата!-Успех!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от mulniq » 20 мар 2018 22:06

Мисля, че този баланс ще ми свърши работа! Сега остават само втулка и цялата ос!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от mulniq » 21 мар 2018 18:26

Направих цилиндъра, но има един проблем...ИЗМЕРВАНИЯТА И ТОЧНОТО РАЗРЯЗВАНЕ НА ОТВОРА ЗА ПЕТИЧКИТЕ НА ХОДОВОТО КОЛЕЛО! Как точно трябва да се сметне? Следващата питанка идва с начина на полиране на ръбовете на цилиндъра?!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от nevenbekriev » 21 мар 2018 22:28

Първо кажи какво точно си направил. Как си направил цилиндъра - от игла за спринцовка или сам си правил тръбичка? За изрязването - нищо не е нужно да се смята, а просто трябва да се отбележи мястото, където се опират зъбите в цилиндъра.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от mulniq » 21 мар 2018 23:10

Взех една спринцовка, отрязах острата част, след това пробвах дали събът влиза с малък луфт вътре в тръбичката и след това сложих моста на баланса, извадих подложните камъни и измерих с часовникарски дебеломер дължината на оста. След това изрязах тръбичка с точната дължина и сега трябва да направя канала на за зъбите. От нук възникват няколко въпроса:
- с какво да направя канала за петите на ходовото колело?
- как да полирам ръбовете му?
-как става товя отбелязване?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от nevenbekriev » 21 мар 2018 23:36

Това, коео си пробвал, е едната половина от пробването. Другата половина е дали тръбичката влиза с малък луфт между зъбите на колелото. Проблемът е, че размерите на тръбичките от игли са през 0.1, а размерите на цилиндрите са много по-разнообразни. Не че не може да се случи късметът да е подходяща иглата, но пак провери, преди да се занимаваш. Изрязването може да се направи с фреза или примерно с малък сроманен диск за рязане с подходяща дебелина. Може и на ръка с подходяща фина пила. Накрая ръбовете на "устните" трябва добре да се заоблят. Може просто с твърдо острие да се отнемат (издялкат) ръбовете.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от mulniq » 22 мар 2018 07:50

Оста е закалена. Иглата пасва без проблем! Проблема е в измерването! Не искам да правя 3,14 нещата...

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от mulniq » 22 мар 2018 18:15

Провах да направя разреза, но съм далеч от мисълта, че няма вякакви закономерности! Доста трудно се прави отвора!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от mulniq » 22 мар 2018 18:16

Естествено не се получи! Вероятно има определен начин!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от nevenbekriev » 22 мар 2018 19:37

Ето виж тази тема
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=36 ... tcount=165" onclick="window.open(this.href);return false;
На втората снимка ще видиш дълга тръбичка с поставен долен тампон. боядисана е с черен маркер. На маркера се вижда следа, която се получава като сложиш вертикално тръбичката с цапфата в долния камък, притиснеш леко колелото, така, че един от зъбите да се опира в тръбичката и въртиш тръбичката за да се отбележи положението на зъбите по височина.
Там трябва да направиш разреза, който е "до половина" По-надолу от него, там където се пада самото платно на колелото, трябва да направиш и втория разрез, който е на "три-четвърти".

Като не се получи, разбра ли защо, какво не е както трябва? Никога няма задължителен или точно определен начин, нещата могат да станат по много и различни начини.
Какво значи, че "оста е закалена? Иглата от спринцовка не мисля, че може да се закалява. Тя е от неръждаема стомана и от това има някаква износоустойчивост, но е мека и цилиндърът, направен от нея, лесно може да се огъне

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от mulniq » 22 мар 2018 21:25

Ами с какво трябва да направя разреза?

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от mulniq » 22 мар 2018 21:32

На по-новите цилиндри, оста не изглежда ли по друг начин?

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от mulniq » 24 мар 2018 17:40

Започнах по примера на Невен да правя оста. Отпуснах ролка от иглен лагер. След това направих долния тампон. След това отрязах игла от спринцовка която ще използвам за оста. Набих долния тампон и след това ще бележа и ще правя разреза, който все още не съм измислил как се прави!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Реставрация на часовник с цилиндров ход /дълбоките води/

Мнение от nevenbekriev » 24 мар 2018 18:00

Както ти казах, нарезите могат да се направят примерно с такава фреза/диск за рязане. Трябва да е нова, максимално остра. Има ги с различни дебелини и диаметри.


Изображение

Продават се в магазините за машинни инструменти.
Може и с пила, на ръка.
Ако се реже с фреза, трябва поне струг със супорт. Фрезата се върти в шпиндела на струга, а детайлът (цилиндърът) се закрепва в супорта. Освен това, вътре в тръбичката е добре да се сложи месингова пръчка, която влиза почти плътно, а още по-добре е и самата тръбичка да се постави в друга месингова тръбичка, в която влиза почти плътно.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”