Въпрос за 8 дневен механизъм без зъбни колела за час

Отговори
stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Въпрос за 8 дневен механизъм без зъбни колела за час

Мнение от stepona555 » 10 юни 2018 23:48

Здравейте,
От един битак се заимах със следното съкровище
Изображение
Там набързо реших че липсват само стрелки :mrgreen: , както се сещате сега имам механизъм който показва само минутите , малката ос е за предавката която дели минутите на часове
Утре ще кача снимки със шублера. Ако успея да подбера колела от друг механизъм , или друга някаква смахната идея , още оси ролки с ремъци :o
Броя на зъбите които се виждат е 12 , ако в някой механизъм това съвпада натам ще е по лесно
Механизма изглежда добре направен , въпреки боклуците вътре си работи и лесно го вкарах в минута на ден (без стрелки толкова)
Изображение
Снимка отзад , навива се от голямата гривна , а това в центъра е за сверяване.

Миналата седмица разглобих на парчета един цветен лазерен принтер сега имам цял кашон оси и зъбни колела ама нищо не ми се вижда подходящо , а терасата стана като великден с тия цветни прахчета вътре , ако на някой му трябват оптрони с въздушна междина това е най срещания елемент в тая машина.
Весела седмица тук утре е фиеста
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за 8 дневен механизъм без зъбни колела за час

Мнение от nevenbekriev » 11 юни 2018 07:00

Принципно ти трябват 2 колела - векселно и часово. Векселното има пиньон и корона, а часовото - само корона. Пиньонът на оста на централното колело има 12 зъба, значи короната на векселното колело трябва да има 3Х12=36 зъба. Пиньонът на векселното колело би могъл да има 10, 9 или 8 зъба. Платното на часовото колело трябва да бъде с 4 пъти повече зъби от пиньона на векселното - 40, 36 или 32.
Както се сещаш, не е важен само броят на зъбите, а също модулът и диаметърът на колелата. Не е голям проблем да се вземат от подходящ донор, но трябва да се използва всичко в комплект, и то заедно с пиньона на централната ос. Трябва да се извади оста за векселното колело и да се постави нова, на правилното разстояние от централната ос. Диаметърът на централната ос на донора трябвада съвпада или да е мъничко по-малък, та да може с малко разширяване на отворите на колелата всичко да си дойде на мястото...
Другият начин е липсващите колела да се изработят наново. Но дали си струва упражнението, при условие, че имаш само гол механизъм???

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Въпрос за 8 дневен механизъм без зъбни колела за час

Мнение от stepona555 » 11 юни 2018 17:55

Малко трябва някой да те побутне и да те отклони от грешната посока.
Благодаря Невен , аз си сметнах сам предавката , все пак дипломиран машинен инженер ама като не намерих подобни и достигнах до факта че ще се правят колела , механизма тръгна към шкафа за да отлежава докато стане 100 години и по рядък.
Днес пробвах с една пластмасова двойка от някакъв кварцов будилник и концепцията се изясни.
единствено оста на донора беше по голяма и ще се навива тиксо докато уплътни или ще нанижа шлаух .
Единствената промяна която ми се струва по лесна за мен отколкото да разпробивам отвора на новото минутно , от малките свредла имам сигурно едно 2 и другите са нагоре.
Сега трябва да намеря някой друг , че тоя е интересен и не ми се убива , и като го изтърбуша ще ползвам и стрелките и евентуално циферблата и ще се получи доста миниатюрен 8 дневен настолен часовник .
Диаметъра му е 50 на 15 височина oт тях 2/3 е пружна.
производителя се оказа холандски
Nederlandse Uurwerken Fabriek Amsterdam
Ето още снимки толкова мъх вътре и тръгва само на 3 4 зъб на пружината
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Оста на баланса точно под него е фрезована за да навлиза там част от анкера която не схващам за какво служи , движението се предава долу от една вилка .
Отначало без лупите ми се стори че е с цилиндров ход , но не има само една извивка освобождаване.
Поздрави и :b весела седмица
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за 8 дневен механизъм без зъбни колела за час

Мнение от nevenbekriev » 12 юни 2018 07:21

Това, което виждаш на оста на баланса, се нарича предпазна ролка. На анкера пък съответният детайл се нарича 'копие'. Двете заедно не позволяват, когато балансът се е завъртял и импулсният палец не е в пазвата на анкера, анкерът самоволно (или поради някакъв тласък) да прескочи на другата страна. Точно тази конфигурация е патентована много отдавна като 'Система Роскопф', а доколкото видях, пружината е както при Хебдомас.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”