Коронка с остатък от счупена ос.

Отговори
Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от Seikosha » 03 сеп 2018 15:10

Здравейте! Един колега от другият форум ме моли за помощ, а аз нямам техническата възможност да му помогна. Става въпрос за отчупена ремонтуарна ос и останало парче в коронката,която е интегрирана с модела и не може да се закупи такава като резервна част. Дали ще може някой от нашите "оборудвани майстори" да реши проблема, срещу заплащане разбира се. Ако прояви някой желание да опита, мога единствено да свържа двете страни, да си се уточнят. :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от stepona555 » 03 сеп 2018 17:51

Толкова стаж натрупа в продавалника ,а не запомни масторите,
Карам по памет Методи на Позитано , Калоян с ревютата , ама да внимава той да се пробва ,а не някой от махлата , Люлинския магьосник от пазара , ако не го намериш сигурно имаш ангел хранител .
И в краен случай Божидар на Руски паметник , ако влезеш и отляво един пенсионер ти каже здрасти , бегаш бързо , ако отдясно Божидар който е далече от пенсия те пита какво носиш , вече сам си решаваш.
А от форумните Колектора на пазара в Красна Поляна скоро ми смени коронка успешно
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от atanweb » 03 сеп 2018 18:03

Вероятно, не е само до смяна на коронката. Аз до колкото разбрах, ще трябва да се разпробие или друг метод за да се извади старото парче от коронката която е неква уникална.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от Seikosha » 03 сеп 2018 18:36

Мисля,че съм се изразил разбираемо, това ,че Тодор чете само първите и последни две думи,не е мой проблем. Подразбира се,че е насочено към Невен,Дани ,или Ванката това са "оборудваните" технически майстори тъдява с възможности. Аз знам какво трябва да се направи,но не мога чисто технически, а Сашо е предположил правилно ситуацията.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от mulniq » 03 сеп 2018 22:14

Разполага ли с нов ремонтуар или трябва да се преправя стария? Принципно не ми е проблем да пробвам. Не е невъзможно да се извади! За какъв часовник става въпрос?

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от Seikosha » 04 сеп 2018 08:16

Писа ми,че е купил нов механизъм с нов ремонтуар,който само трябва да се оразмери според касата. Това е темата, можеш да му пишеш на лични да се уточните https://strelki.info/viewtopic.php?f=22&t=41345" onclick="window.open(this.href);return false;
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от mulniq » 04 сеп 2018 13:08

Аз съм пас за този часовник. Правя само стари джобни часовници! С друго не се занимавам. Ако има нещо такова....насреща съм!

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от Seikosha » 04 сеп 2018 14:03

Става въпрос за коронка. Какво общо има тук часовника? Доктора в болницата като види счупен крак,вижда счупен крак и не го интересува дали е на беден,или богат,на мъж ,или на жена. Ма ти си знаеш.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от atanweb » 04 сеп 2018 17:16

Аз разбирам Дани,
При старите джобни имаш 'място' за майсторене. Като че начините са много повече и можеш да избереш как да подходиш. Плюс това, че габаритите не са съразмерни. Никой няма да претендира за еди-колко-си бара непропускливост или прочее.
Отделно, само като видях каква голяма каса и какъв тънък ремонтуар поради много съвременния механизъм вътре и направо настръхнах. Защо ли се е счупил оригиналният ремонтуар. Ми две големи тела скрепени с един тъничък ремонтуар който ръждясъл за няколко часа. Дори и да го направиш успешно скоро може пак да се случи това и пак майстора ще е виновен. Както вече се е похвалил потърпевшият.
Иначе не е проблем, ще се разпробие, ще се оразмери новият ремонтуар и ще се залепи с двукомпонентно лепило. Там няма да изпусне никога, но това си е работа за човек дето си вади прехраната с това и вече е претръпнал и не се притеснява за всеки часовник който е минал при него за ремонт. Пожелавам успех и дано човека скоро да си се радва на часовника.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от Seikosha » 04 сеп 2018 21:02

Човекът не го познавам,просто като ми поискат помощ на Л.С. гледам колкото мога да помогна,а иначе му дадох съвет да си купи и нова подходяща ,макар и не оригинална коронка. Часовникът е средна ръка ,че и надолу, а коронката би трябвало да е голяма горе-долу колкото на джобните. Ремонтуара е тънък,щото механизма е кварцова Ронда, а аз не съм виждал много кварцета с дебели ремонтуари, а отделно има някаква приставка с две уплътнения,които явно се нанизват на оста. Както и да е -проблема на давещият се е на самият давещ. Аз направих каквото можах.

Оставете ,ами и на мен ми трябва съвет за един джобен,който не мога да довърша. Става въпрос на изкривена ос на секундно колело и ми е проблем да я изправя. Знам ,че трябва да се разкали и тогава да се опита изправяне,но не съм опитвал до сега и не знам дори как се разкалява :redface
Та ,помагайте, ако някой го е правил. :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от mulniq » 04 сеп 2018 22:11

Има специален инструмент на Seitz за изправяне на оси. Другия вариант е да я разкалиш и да я поставиш в нейния камък на платото на механизма. В отвора на камъка трябва да се пада изкривената част на пиньона. Внимателно и постепенно го изправяш на където има нужда. Третия вариант е да разкалиш оста и да я изправиш докато се върти в мантата на струга. Може би ще постигнеш същия ефект ако я припилиш на пивотера!

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от Seikosha » 04 сеп 2018 22:44

Благодаря Дани. Ще ти кажа обаче ,че пропускаш няколко много важни момента и те са ,че ако аз имах струг,или пивотер (каквото и да значи това, тази тема въобще нямаше да съществува. Интересува ме както по-горе съм подсказал,как да разкаля оста, а изправянето ще измисля поне двайсет начина. Процесът на разкаляване (откаляване) ми е нужен и то ако има някаква специфика, за да имам шанс да не счупя оста,а пък ,ако се случи,ще чакам да се върне Невен от Занзибар и да ми направи нова,но кондиката е да науча още нещо ново. Имам газова горелка,но не знам доколко трябва да нагрявам и по какъв начин. Това е.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Коронка с остатък от счупена ос.

Мнение от mulniq » 05 сеп 2018 01:28

Принципно аз директно правя нова ос. Теоритично може следа стане като вземеш една медна пластина и си направиш щипка с която да захванеш края на оста или до мястото което е изкривено. Започваш да загряваш пластината (не директно пиньона ) докато не стане синьо-лилав цвета на пиньона. След като достигнеш този цвят започвай опитите!

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”