направа на ремонтоар

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

направа на ремонтоар

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 яну 2019 10:17

Ч Н Г. на всички съфорумци! - Трябва ми някой да удари едно рамо . Мисля че почти всички от вас са виждали тези красиви механизми . На мен ми е втория в колецията - да ,стоя доста дълга на резервната скамейка и все не му излизаше реда . Но ето го сега на работната маса .
Изображение
това е часовника - масивно бакелитово тяло . и в него ето този огромен и красив механизъм -
Изображение
гарантирам че малката балансова ос не е проблем за мен но до сега не съм струговал толкова голям ремонтуар . Не бих се притеснявал ако го правих с кръстат супорт но до сега всяка ос съм я правил с подаване на ръка или по-точно казано с ръчно подаване .-Държейки ножа в ръка .
Изображение
Проблема ми идва и от това че нямам заготовки с такъв диаметър .И сега се чудя и умувам от къде да си взема добра стомана . Та някой от знаещите може да удари едно рамо . - Имам бронзови готови заготовки които са супер .
Изображение
За сега си мисля да разваля една опашка на една малка пила и да пробвам с нея . :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: направа на ремонтоар

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 яну 2019 10:47

Ремонтоара се бе счупил точно от края на резбата влизаща в коронката .
Изображение
парченцето го извадих по единствения възможен начин като престъргах леко и оголих края му за да мога да го хвана с клещи . След като то излезе предълбочих отвора на резбата на коронката и донарязах в него още резба . - М 1,8 х 0,35 - Добре че имам такива плашки и метчици -благодарности за което на колегата - ValioGochev - Да... Добре че колегата Пламен ме спря да се излагам- ми то тази тема си е негова ! - Поздрави на него и на цялото му семейство -Ч Н Г. -viewtopic.php?f=104&t=3697

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: направа на ремонтоар

Мнение от mulniq » 02 яну 2019 13:01

Ванка, не бих казал, че престъргването на тръбичката е единствения начин! Има много по - лесен! До колкото си спомням, коронката е месингова или бронзова, а опашката на ремонтуара е стоманена и спокойно можеше да си улеснили работата, като накиснеш коронката за една - две вечери в ръждопреобразувател! Ремонтуар от бронз НЕ СТАВА!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: направа на ремонтоар

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 яну 2019 13:27

Даа , ама това още не съм го пробвал -трябва да си купя преобразовател . Ето и до къде стигнах -
Изображение
Отвора на коронката е предълбочен и нарязан с резба .
Изображение
Тук се вижда колко влизала старата резба. И ето и новата направена резба -докрая .
Изображение
ето я и заготовката -парче опашка от стара пила - според мен стоманата на пилите е достатъчно добра за стъргане .- После ще се пробвам да я позакаля и посиня та да стане като оригинала
Изображение
Следва заострен Център на края и поставянето му в задното седло .
Изображение
Даа , падна доста стъргане - трябва да си потърся готови заготовки -различни .
Изображение

Изображение
Вече е направен квадрата и последва проба на двете навиващи зъбни колела .
Изображение - Ето тук е момента да спомена че с огромна лекота направих квадрата . - Благодарение на това приспособление с двете ролки . Чрез повдигане и сваляне надолу и нагоре постигнах нужната дълбочина на пилене с пила по детайла-
Изображение- А и това разграфяване по периферията на вретеното ми помогна заедно със законтрящата планка .
Последна промяна 1 на ivan_p_uzunov, променена общо 2 пъти

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: направа на ремонтоар

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 яну 2019 13:29

До тук добре ,остава да престържа и на назаде . :b

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: направа на ремонтоар

Мнение от stepona555 » 02 яну 2019 15:04

Браво!
Добре че са почивните дни , та да се отхвърли малко работа.
Опашки от счупени свредла не стават ли , някои от тия които продават са доста меки в режещия край , да не говорим за опашката.
Поздрави и успехи през новата година.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: направа на ремонтоар

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 яну 2019 15:12

Ремонтоара е готов . може би ми отне общо около 3 часа за направата му . -Да добре е човек да има оборудвана работилница а не като мен да разтребва след работа всичко във шкафовете за да не се озове някой инструмент на боклука .
Изображение
Ремонтоара работи и с двете си функции нормално . - Само да кажа че е нужно за завършек да се пробвате да полирате страните му - на квадрата ! :b Остана да се направи оста на баланса .

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: направа на ремонтоар

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 яну 2019 15:16

stepona555 написа:Браво!
Добре че са почивните дни , та да се отхвърли малко работа.
Опашки от счупени свредла не стават ли , някои от тия които продават са доста меки в режещия край , да не говорим за опашката.
Поздрави и успехи през новата година.
Абе сигурно стават ама дължината не ми излизаше - 4 см .- малките свредла са с опашки до 2,5 см. :b

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: направа на ремонтоар

Мнение от stepona555 » 02 яну 2019 16:33

ivan_p_uzunov написа:
stepona555 написа:Браво!
Добре че са почивните дни , та да се отхвърли малко работа.
Опашки от счупени свредла не стават ли , някои от тия които продават са доста меки в режещия край , да не говорим за опашката.
Поздрави и успехи през новата година.
Абе сигурно стават ама дължината не ми излизаше - 4 см .- малките свредла са с опашки до 2,5 см. :b
Тогава последно предложение шпилки или болтчета , ще намериш много лесно и резбата ще я свалиш по лесно от плътна заготовка , отделно има разнообразие в материала.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: направа на ремонтоар

Мнение от ivan_p_uzunov » 04 яну 2019 13:20

Благодарности на отзовалите се - а ето и остатъка от процедурата на часовника - направа и монтиране на нова балансова ос
Изображение
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: направа на ремонтоар

Мнение от mulniq » 04 яну 2019 18:12

Браво, но имам една забележка към изработката на оста! Принципно е по - правилно цапфите да изглеждат по друг начин. Имам чувството, че са като връх на игла или така ми се струва? - смисъл..виждат ми се конусни! Другото, което е добре да се направи е "главичка'' на цапфата от горната страна /макар, че оригиналната ос не изглежда така/ тази "главичка'' спира маслото да слиза към спиралата!
Иначе...евала! Много малко хора останахме които се хващаме с такъв тип ремонти! Продължавай в същия дух! И най - важното, НАЗДРАВЕ!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: направа на ремонтоар

Мнение от atanweb » 04 яну 2019 18:23

Нямата стигане ей! Ние долу от земята гледаме висш-пилотаж. Страхотна тема.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: направа на ремонтоар

Мнение от ivan_p_uzunov » 04 яну 2019 20:15

https://www.youtube.com/watch?v=85ldNh3 ... e=youtu.be- Само да покажа че ремонта излезе сполучлив . - За съжаление не ми остана време да почистя и смажа механизма но така или иначе щом върви и без масло значи работата е доведена до края .- А що се отнася до втората цапфа която още не бе срязана - Не е добре да я правите толкова тънка преди да сте превъртели детайла . -В този мой случай аз просто видях че трябва да се намали и самата ос по височина та затова си позволих така да я изтъня . когато се пререже заготовката и се хване в цанга от готовия край - в моя случай е шийката на спиралата - Дори и с нови цанги винаги е възможно да се получи биене на детайла . И затова е нужно чак при превъртането на заготовката да се направят конусните допуски на шийката в която се набива ролката с импулсния камък и цапфата от нея страна . Трябва да се свикне да се гледа още при демонтажа и да се усети с колко и какво напрежение е била набита и тогава може да преработите размера за новия конус на оста . Хората които са правили такива ремонти им е ясно че набиели се веднъж стегнато и със зор ролката - то тя вече е прецакана и почти е невъзможно да се извади здрава за следващ ремонт . Другото и единствено по важност в струговането на ос е заточването на ножовете . При не добре заточен нож -повърхнината на оста остава набраздена и сивее . И в тези случай колкото да ви е добър измервателния уред пак може да направите даден размер грешен. :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: направа на ремонтоар

Мнение от atanweb » 04 яну 2019 20:21

Как подържаш еднакъв ъгъл при заточване на ножовете? Ползваш ли инструмент тип ролка за плъзгане? Аз опитвам на ръка но колкото и стабилно да държа накрая пак се заобля челото на ножа, а от там си мисля, че това разваля напълно доброто заточване. *ползвам диамантените дискове за които Невен неведнъж е споменавал.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: направа на ремонтоар

Мнение от rosen_er » 05 яну 2019 10:53

Сега ми попадна тази тема.
Преди доста време Plamenhar беше показал сравнително елементарен начин за изработването на ремонтоар на такъв часовник.
viewtopic.php?f=57&t=3697" onclick="window.open(this.href);return false;

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”