Чукане на баланса. Заклинване.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от mulniq » 05 яну 2019 14:24

А дали импулсният камък е перпендикулярен спрямо оста на анкера?

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от Liani » 05 яну 2019 15:04

mulniq, на мен ми се вижда прав, поне от снимките.
Другият вариант също е от дългото киснене, да се е размекнал шеллака и да е пропаднал камъка надолу, което пак е малко вероятно. Дълъг ми изглежда, но може да е заблуда от снимките. Не знам Сашо с какво чисти, но аз получих перфекти резултати само след като започнах да използвам препарат специално за почистване на часовници. Преди това съм чистил с часове и почти винаги е оставало нещо неизчистено, особено на деликатните места.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от atanweb » 05 яну 2019 16:44

Предполагам Дани не пита мен за бензина и миялната машина, но аз ще добавя, че ползвам някакъв технически бензин за почистване закупен от голям строителен хипермаркет. Ползвам го отдавна и нямам проблеми. След още по обстоен преглед вече съм сигурен. Импулсният камък не може да влезе в пазвата. Удря се отстрани на анкера. Точно както показах на последната снимка в тази ситуация опашката на анкера е подминала центъра на равновесно положение. В другото положение на анкера сработва нормално. Импулсният камък влиза в пазвата, преминава, завърта анкера и когато излезе отива до крайно положение което спиралата позволява. След това при връщане на баланса импулсния камък отново забива в анкера.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от atanweb » 05 яну 2019 17:30

Часовникът е работещ и сглобен.
Какво направих?
С пинцета отворих пазвата на анкера от тази страна от която забиваше импулсният камък.
Съвсем леко. Така както си беше монтиран на основната платина и използвах ограничители които стърчът за опора. Още веднага след това балансът заработи нормално и задвижи анкера.
https://youtu.be/wd9q3FHQSk0" onclick="window.open(this.href);return false;


След това уверен аз измих още веднъж механизма, че падна голямо пипане с пръстите докато дискутираме проблемът и отново сглобен механизмът вече работи.

https://youtu.be/JdXeyywNuaI" onclick="window.open(this.href);return false;


Докато пиша това клипчетата се качват, а часовникът вече е със стрелки.
:banana
Причината вероятно е била в мен. По време на монтаж, демонтаж или местене в бурканчето с бензина може би съм чукнал някъде пазвата на анкера и тя се е затворила. Или пък с друг елемент съм направил тази беля. Понеже мия всички части на механизма заедно в буркана. Мостове, платина, пружина и т.н.
Сега имам още едно зрънце натрупан опит. Благодаря , че ме подкрепихте и умувахте заедно с мен. Това е по големият кеф за мен от всичко останало в хобито. Най-приятно е да можеш да споделиш.
Голяма сила сте и ви благодаря за това!
:banana :b
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от nevenbekriev » 06 яну 2019 18:02

Мда, докато изчетох първата страница, се чудих защо има толкова несъстоятелни съвети, и главно защо Сашо не е показал снимка на механизма с анкера гледан строго вертикално отгоре. Имаше предположения, че имп. камък може да е по-широк отколкото трябва! Е, пазвата е станала по-тясна, но иначе е същото... Другата възможност е камъкът да е минавал свободно в пазвата, но да се е опирал в ръбчето... Но вече всичко си е дошло на мястото и Сашо се е справил сам, за което заслужава поздравления!!!

За сушенето след дестилираната вода не е нужна фурна, а първо вана със спирт, после издухване, после вана с бензин и пак издухване.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от atanweb » 06 яну 2019 22:02

Радвам се, че и Невен се включи. За магьосник от такава класа е лесно да разгадае фокуса. Но на мен ми отне много време. Радвам се, че стана една раздвижена тема и имаше много добри съвети от приятели. Благодарен съм за това. Но си е късмет, че не оплесках нещо при многократните проби.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”