Чукане на баланса. Заклинване.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от atanweb » 04 яну 2019 19:53

Здравейте, ситуацията е следната.
17 камъков FHF 25 http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... swk&FHF_25" onclick="window.open(this.href);return false;
Та работеше мудно. Спираше поради ниска амплитуда. След профилактика при слагане на баланса се получава чукване и спиране.
Все едно баланса се удря в анкера.
-При свален анкер баланса има чудесно движение. близо 100 колебания на празен ход.
-При събран механизъм до баланс и класическата проба с отскачащият анкер всичко изглежда наред.
като докосна анкера от едната страна успешно отскача в крайното отсрещно положение. и обратно. Колелата се завъртат нататък по системата нормално.
При монтирани само баланс и анкер ситуацията е същата. баланса почуква по анкера и не продължава движението си.
Има ли нещо във опашката на анкера което може да е проблем, така, че да не се сработва с ролката на баланса?

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

допълнително за заинтересованите.
Механизмът се е ползвал от АРСА и от Брайтлинг 1950г.
http://www.lamesuredutemps.com/document ... resize.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
снимки от друга профилактика https://www.horlogeforum.nl/t/full-serv ... 25/41470/4" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Чукане на баланса.

Мнение от atanweb » 04 яну 2019 19:59

Добавям малко информация.
Когато всеки път когато демонтирам баланса той остава като заседнал в опашката на анкера.
т.е. отвивам винта на моста на баланса след това повдигам моста и би трябвало спиралата след максимум няколко милиметра да повдигне сама баланса както е било винаги при всички механизми. На този обаче се налага допълнително да помагам на баланса да излезе от някаква хватка която се получава с анкера. Виждам как помръдва анкера когато отлепям баланса.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от Liani » 04 яну 2019 20:32

Предполагам, че камъните светят от чистота, затова отписвам тази възможност. Аз бих проверил за намагнитване или дали цапфата не е по-дебела от нужното. Може да е сменявана или правена и ненаправена както трябва.
Друг вариант е сменяван импулсен камък, може да е по-голям. Също и вилката огледай добре.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от ivan_p_uzunov » 04 яну 2019 20:36

Според мен разглоби всичко и монтирай само анкера и баланса но баланса да е без спиралата - При махнати останалите влакови колела и пружина и прочие - спокойно можеш да видиш защо закача и дали проблема е в копието или в ролката с импулсния камък . Може някой да я е сменил преди да го пусне в продажба . :b - а и виждам че долната ти цапфа не е станала като гъба от изсъхване на маслото -и не закача тя в лагера -остава до гледаш над нея . :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от mulniq » 04 яну 2019 20:42

По - правилно би било да се сложи баланса и анкера, но баланса да е със спирала. Трябва да прави колебанията си свободно. Провери дебелината на импулсния камък и да не би импулсния камък да се опира в щифта който е под пазвата на анкера!

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от Seikosha » 04 яну 2019 20:54

Според мен такова "чукане"говори ,че най-вероятно импулсният камък въобще не попада във вилката на анкера,или изскача веднага при завъртане. Точно махни всичко както си пробвал баланса за свободен ход и гледай на нивото на платината дали имполсният камък се намира точно с/у двата ограничителя на анкерната вилка. Ако не е,ще се наложи да въртиш ролката на импулсният камък ,за да го центроваш. После монтирай и анкера и наблюдавай как е връзката. В случая спиралата не я махай.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от mulniq » 04 яну 2019 21:06

Саше, можеш ли да качиш клип на това “чукане” да го видим?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от atanweb » 04 яну 2019 23:14

Liani - Да, механизмът е чист. Баланса на празен ход е чудесен. Проверих и за намагнитване - имам малък компас. Няма намагнитване.
Ivan - Ако тръгна да махам спиралата има вероятност да не успея да я монтирам както трябва. А сега баланса както написах горе свободно се върти много добре. Другата цапфа също е добре = отново потвърждение, че сам балансът прави добра амплитуда.
Дани - това е доста вероятно което казваш. В момента проверявам, но ми е много трудно да измеря колко трябва да бъде височината на този щифт - мисля, че споменаваш средния зъб на опашката на анкера които е с по ниско ниво.
Мишо - точно първото което си написал е така. Както и на клипа по долу ще видите как баланса се завърта на една страна и когато трябва да премине през равновесното си положение удря в анкера и въобще не може да премине от другата страна на анкера и това предизвиква забиването според мен. Импулсният камък е центриран.
Дори е да не е центриран импулсният камък това не би трябвало да доведе до заклинване а по скоро смущение в точността в последствие.

Дани ето и клипчето.

https://youtu.be/0Id71aYfv58" onclick="window.open(this.href);return false;


Сега от съвкупност от вашите съвети стигнах до извода, че анкера не е наред в часта с опашката. Или нивото му не е наред *ниско или високо спрямо основната палтина" или отвора на опашката там където влиза камъкът. Интересното е ,че преди това работеше макар и замърсен. Може би съм повредил или изкривил нещо докато съм промивал частите.

Още една мисъл,
На снимката показвам това което ме притеснява.
В това положение на анкера той не позволява на импулсният камък да се върне. Прекалено отдалечен анкер от равновесното положение и това затваря системата. видно и в клипчето .В другото си крайно положение анкера не е толкова отдалечен и това позволява да влезе импулсният камък. Но преминавайки от другата страна той не може да се върне защото единият зъб на анкера е прекалено далеч от центъра и се явява като преграда.

Изображение

Ако това е причината то какво би трябвало да регулирам. Стопиращ (ограничаващ) зъб които стърчи от основната платина или да пипам зъбите на опашката на анкера? При будилниците ограничителите са направени така, че да могат да се регулират. Тънки и дълги.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от ivan_p_uzunov » 04 яну 2019 23:32

Добре като не ти се вади спирала , не я вади . Но трябва да ти остане анкера и баланса и всичко друго да изчезне . И тогава с по силна лупа виж и огледай влизането на опашката на вилката в импулсния камък -явно там са нещата . Това което виждам от клипа е че анкера прескача и затова баланса спира в него и ти го превърташ само в свободната му страна . Като гледаш механизма на нивото на очите си огледай нивата на копието дали е еднакво с нивото на долното плато -това с изяденото место - през което минава и самото копие . А самото заклинване при ваденето на баланса явно идва от превъртяната долна табла на платото опираща се на самото копие на анкера . И виж дали не си увеличил аксиалната хлабина на оста на анкерната вилка с почистването -може доста да си наблягал с клечкитае по лагерите - да не си преместил някой от лагерите ?

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от Liani » 04 яну 2019 23:36

Ако часовника е работил преди да го разглобиш, значи няма проблем с чарколяците.
Нещо при сглобката е станало.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от ivan_p_uzunov » 04 яну 2019 23:39

Сега като гледам клипа направо ми прилича на недобре поставен баланс. -Защо не разпуснеш пружината и не поставиш тогава баланса като внимателно го зацепиш за опашката на анкера ? И пробвай предварително без натягане на пружина хода на баланса . Ако и тогава прави тези неща то проблема е от прескачане и трабва да се регулира височината на опашката . :b

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от Liani » 04 яну 2019 23:47

Саше, погледни дали вилката има голям луфт.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от atanweb » 05 яну 2019 00:24

И аз помислих в началото, че не съм зацепил баланса правилно. признаците са същите, но след толкова пъти опити явно не е от това. Също няма смисъл от разредена пружина. Аз в момента пробвам чисто само анкер и баланс и нататък частите не са интересни. Щом анкера блокира хода на баланса значи там в тази връзка е проблемът.
дали има луфт на анкера. Ами няма. изглежда нормален.
не съм въртял с клечки този път, просто оставих механизма дълго да кисне *два дни" и мисля, че това е достатъчно.
Утре ще гледам отблизо какво се случва с опашката на анкера.
Сърдечно благодаря!
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от mulniq » 05 яну 2019 10:33

Саше, според мен импулсния камък изобщо не влиза в пазвата на анкера. Така изглежда от клипа! Когато поставяш баланса, внимателно гледай дали импулсния камък влиза в пазвата на анкера! А ако излиза така докато работи, означава, че щифта който е в средата на пазвата на анкера е изкривен на някъде или има проблем с ямката на импулсната ролка в която този щифт попада!
Последна промяна 1 на mulniq, променена общо 5 пъти

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от Liani » 05 яну 2019 11:21

Ако импулсния камък не влезне както трябва, въртенето на баланса приключва в едната посока. Не допускам, че Сашо не е проверил това.
Явно проблема е на друго място.
Друг вариант е да приплъзва импулсната ролка, но и това е малко вероятно.

Пробвай я дали не се е отворила.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”