Съвети за почистване, препарати, течности, вана, сушилня, др

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Съвети за почистване, препарати, течности, вана, сушилня, др

Мнение от mulniq » 05 яну 2019 16:02

Какъв препарат използваш? В миялна машина може би?

atanweb ; Още полезни линкове от други теми
Масла и разтворители. - viewtopic.php?p=6495#p6495" onclick="window.open(this.href);return false;
Ултразвук - почистване - viewtopic.php?p=18864#p18864" onclick="window.open(this.href);return false;
Контейнери? viewtopic.php?p=9240#p9240" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от Liani » 05 яну 2019 21:22

mulniq написа:Какъв препарат използваш? В миялна машина може би?
Препарат на Elma използвам. Мия в ултразвукова вана. Нямам профи машина, че и те пък не се пипат, имам предвид новите. Разликата е, че тя върти и суши, но и аз от време на време разклащам както са си чарколяците във ваната.
Прекарвам през два разтвора, единият за първо миене, втория за следващо, уж за по-чисто, но още от първия излизат блестящи. Втория е малко като застраховка. След това изплаквам с дестилирана вода много хубаво и суша във фурната като започвам на 200°C и накрая завършвам на 250 °C, последните 10 мин. То сатана като рецепта за кекс :lol:
Всичко излиза перфектно чисто! Мога да кажа, че и работата на часовника е съвсем друга след сглобяването, поне при мен, а не се съмнявай, че преди съм претупвал чистенето с бензин и разни други препарати.
Лошото на тези препарати е, че не е добре да се чисти с тях в стаята която си, защото са отровни и на всичко отгоре братовчедите пък и не само те, не изпращат извън Англия. Та работата става с човек от там.



Саше и аз се радвам, че намери проблема. На мен също ми бе много интересно къде е причината. На всички ни може да се случи подобно нещо.
:b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от mulniq » 05 яну 2019 21:44

Значи или трябва да имам миялна машина или трябва да си сложа фурна в ателието!хаха

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от Liani » 05 яну 2019 22:11

Разбира се, че миялна машина е най-добре, но пък не можеш да правиш турско кафе на клиентите с нея! :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от atanweb » 05 яну 2019 22:19

Накрая темата стана още по интересна.
Изображение
Мога да го поръчам и на следващият ден е вкъщи - срещу 25 евро на литър
Интересно, че се разрежда и стават 10 литра разтвор. Това е страхотно!
Мотивира ме яко.
За сушенето не предполагах, че на толкова висока температура става. Предполагам части с шеллак не е хубаво да са във фурната. Анкер, Баланс?
То си е за отделна тема.
Иначе по тази тема намерих, че Сийгъл някога през 1960 са купили патента за механизма FHF25 и са започнали да правят техните.... абе вижте сами. https://forums.watchuseek.com/f72/littl ... 37746.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от Liani » 05 яну 2019 22:30

Точно с това започнах преди време, много е добро.

Сега използвам това

Изображение

Честно казано уж го дават по-добро, но аз не усещам разлика. Не знам дали си струва набутването за него.
Шеллака задължително далече от фурната!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от mulniq » 05 яну 2019 23:26

Това което Сашо показва е добро, така ли?

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от mulniq » 05 яну 2019 23:27

Трябва да измисля някаква система за сушене на частите! Liani, ти каква вана ползваш?

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от Liani » 06 яну 2019 00:05

Да, това което показа Сашо е идеално!
Ваната няма значение каква е. Колкото по-скъпа, толкова по-надежна. Иначе всички ултразвукови вани, ще ти свършат работа. Трябва ти да си харесаш вана спрямо големината която ще ти е нужна.

Има и специализирани сушилни точно за части на часовници.
https://www.ebay.co.uk/itm/Watch-Dry-Dr ... 2491363851" onclick="window.open(this.href);return false;


Аз съм си харесал сега тази течност за почистване на баланси и разни други части които не можем да потопим в основния препарат ( в случая Elma 1:9), такива с шеллак например.
Изображение

По-този начин кръга се затваря с почистването и би трябвало всичко да е идеално.



Мисля, че само разваляме темата на Сашо, затова е добре тези неща да се пишат на друго място.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Чукане на баланса. Заклинване.

Мнение от mulniq » 06 яну 2019 00:29

Добре де, препоръчайте ми ултразвукова вана да може да събере механизъм на стенен часовник с частите! Ще взимам една...то се е видяло! А с разтвора как се действа? Смятам, че се използва само по веднъж и се изхвърля после или бъркам? И ако разбирам правилно, баланса и анкера не се слагат в този разтвор, а има отделен разтвор за тях?! Другия вариант е да си правя аз такава машина. Проекта ми е наполовина в главата! Въпроса е на какви обороти трябва да се работи и по колко време?!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Съвети за почистване, препарати, течности, вана, сушилня

Мнение от atanweb » 06 яну 2019 22:17

nevenbekriev написа:....
За сушенето след дестилираната вода не е нужна фурна, а първо вана със спирт, после издухване, после вана с бензин и пак издухване.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Съвети за почистване, препарати, течности, вана, сушилня

Мнение от Liani » 06 яну 2019 22:29

Разтвора се използва многократно, докато прецениш, че е замърсен. Разрежда се 1:9, което е икономично и така с един препарат ще измиеш доста механизми.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Съвети за почистване, препарати, течности, вана, сушилня

Мнение от mulniq » 07 яну 2019 08:45

Нищо не каза за ултразвукова вана...ти каква ползваш?

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Съвети за почистване, препарати, течности, вана, сушилня

Мнение от stepona555 » 07 яну 2019 12:53

Виж в Лидъл ,проверени работят , повечето които съм виждал за нормални пари няма да съберат цял неразглобен механизъм , или ще трябва да го въртиш , потапяш и като се измие долната половина го обръщаш, но ако е разглобен , плочите ще си ги измиеш по добре с четка на мивката , а дреболиите във ваната , основното да са във цедка над дъното за да падат там боклуците , а ако закачиш цедката на някой моторче от грил или подобно от програматор да я върти под ъгъл , ще постигнеш почти на 90 % професионалната .
След това изливаш почти всичката миеща течност в някой буркан и изхвърляш само утайката.
Ако видиш по битака ,вземай даже да е "изгоряла" ще смениш 3 кондензатора и един два транзистора за стотинки и ще имаш втора за по чисто миене например .
Аз имам една по нова за очила верижки и т.н. и друга ремонтирана в която наливам бензин и каквото попадне .
За цедки има за чай които се затварят с пружина.

Ама това вече сме го дъвкали във форума виж с търсачката
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Съвети за почистване, препарати, течности, вана, сушилня

Мнение от Liani » 07 яну 2019 13:23

Препаратите за големи часовници са различни от тези за ръчни часовници, имай го в предвид. По-агресивни са!

Потърси в eBay вани, има много модели. Гледай да е метална, въпреки, че съм чел мнения за скъпи вани които не карат много време. За пластмасовите не може и дума да става ако ще се ползва в ателие. Отделно хубавите загряват течността, което е още по-добре за измиването.
Поинтересувай се повече и ще разбереш каква ти трябва.


Препарата за миене когато се замърси, можеш да го прецедиш и отново да си го ползваш.

Аз използвам цедки в които слагам частите, а цедките в бурканчета с препарата. Така не цапаш ваната, а и количеството препарат е много по-малко. Това съм го писал вече.
Цялата процедура е около 30 минути със сушенето, а не часове търкане.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”