Радиосинхрон управляващ модул

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3031
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от stepona555 » 29 мар 2019 14:04

viewtopic.php?f=55&t=7082&hilit=%D1%80% ... 0%BE%D0%BD" onclick="window.open(this.href);return false;
Проекта стартира , майката е почистена и разглобена , според техника електрически всичко си и работи .
Липсват две неща радиоизлъчване което да го задвижи и поне един подчинен часовник за да се види че мастера (този ) работи .
Предаването ще се мъчим да го симулираме .За целата малко инфо за честотата и формата на сигнала няма да е излишна.
Тук липсва една стрелка , оста е 2мм , ако е минутна защо е толкова дълга другата , отзад е само един мотор който върти , ако някой има снимка с двете стрелки.
https://i.imgur.com/LxlA02R.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Ако някой има излишен радиосинхрон от тия големите дето висяха по коридорите , на 24 волта ,мога да го купя или поне да го взема за две седмици да направим пробите.

Поздрави
Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от storyteller » 31 мар 2019 16:10

Тук има нещо за управляващия сигнал. Ще се опитам да намеря подчинен часовник - или както там е правилната дума, но може ли да се имитира управляващият сигнал?

https://www.sandacite.bg/forum/viewtopic.php?t=5152" onclick="window.open(this.href);return false;

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от storyteller » 31 мар 2019 16:14

Ето тук има един - ще свърши ли работа? Голяма е грозотия, но за без пари.
https://balkan.auction/bg/auction/3528528" onclick="window.open(this.href);return false;

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от nevenbekriev » 01 апр 2019 08:02

Трябва да отвориш този часовник- майка и да покажеш какво има вътре. Доколкото си представям, това трябва да е автономен часовник, който може да работи самостоятелно и да задвижва подчинените часовници без наличието на някакъв радиосигнал. Радиосигналът, предполагам, е за да сверява часовника-майка - веднъж в денонощието или на кръгъл час примерно. То в посочените линкове са писали само хора, които нямат особена представа от това, за което са писали...

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от rosen_er » 01 апр 2019 08:46

https://clockwiser.wordpress.com/2011/1 ... ise-timeb/" onclick="window.open(this.href);return false;
В работилницата имаме такава майка,но не сме и вързали "подчинени часовници":
viewtopic.php?f=97&t=5166" onclick="window.open(this.href);return false;

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3031
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от stepona555 » 01 апр 2019 11:01

Днес ще опитам да кача снимки на платката и евентуално какво излиза на буксата за управление.
Проблема е че съм на 3600 км и не мога да въздействам убедително на техниците с бира в ръка :D .
Майката работи , захранва се с 24 и 12 волта , аз си мисля че 24 е само за импулсите , заради дългите кабели.
А иначе едва ли има значение колко волта ще е написано на бобината , не вярвам да изгори от секунден импулс даже да е 24 волта за бобина 12.
Платката ми я показаха на видео , чакам снимки , има приемна част , вижда се някакъв кварц 6 Мх Кюстендилски кондензатори , руски метални електролитни от дългите , всички елементи са проверени работят , в ръчен режим като натиснеш бутона вградения часовник се върти.
Поради липса на минутна стрелка малко трудно се разбира какво става с вградения часовник.
Ще приспособим някоя от будилник на първо време , 2 мм е оста.

За мен остава само въпроса дали тази платка е изработвала сама минутните импулси и е ползвала радиосигнала само за собствено сверяване .
Или е била само радиоприемник с реле на изхода което е пускало импулс само когато приеме радиосигнал.

Поздрави
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3031
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от stepona555 » 01 апр 2019 13:58

Какво има вътре , основателен въпрос зададен от Невен.
Ето това , както се казва снимките говорят по ясно и по добре.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Търсенето на подчинен часовник , не се отменя напълно , но му спада приоритета.
Както предполагах вградения в уреда е точно такъв , логично е като е еднакъв , да показва това което и всички останали свързани паралелно с него.

Потвърждава се че това устройство пуска импулс само когато приеме радиосигнал. Без радиоизлъчване часовниците спират.

Тоест в момента може да се демонстрира само в режим сверяване , при натискане на бутона релетата превключват и стъпковия мотор мръдва 1 мин .

Ако някой намери инфо за честотата , не искам да тормозя моите приятели да седят цял ден с включен генератор и да дебнат дали ще щракне. "Като радистката на Щирлиц , загубила сигнала"

:redface
Вида на транзистор SFT *** (малките черни цилиндърчета с три крака ) с разноцветни шлаухи ме върна повече от 40 години назад когато си играех с поялник и правех подобни платки.

Засега това е положението , докато се събира информация , ще помоля да му направят постоянно захранване
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от nevenbekriev » 03 апр 2019 06:37

Да, ясно е как работи, за съжаление - българска работа, калпава...
Не е нужно приятелите ти да седят цял ден с генератор, а по-разумно е да измерят честотата на осцилатора и да прибавят или извадят стандартните междинни честоти и да пробват с генератора тогава с получените резултати. Освен това, не ми се вярва простото наличие на носеща без модулация да задейства системата - тогава ще задейства и от всякакви радиосмущения. Вероятно сигналът е с някаква честотна модулация, като гледам бобините - някъде между къси и ултракъси...
Абе, не е ли по-лесно да се напише едно любезно писмо на БАН? След като те са излъчвали сигнала, трябва да знаят какъв е бил...

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3031
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от stepona555 » 03 апр 2019 11:17

Кой го е излъчвал не знам , на едно място пише физически факултет , тогава трябва да се търси в университета ,ако някой помни още за Христо Бъчваров.
Росен писа че е излъчвано от атомния център между Младост и Горубляне .
При радиус на покритие 40 км по скоро трябва да е близо до укв , в ония години какви радиосмущения , всички радиосмутители са шпиони на запада и си почиват по дунавските острови.
В 1964 , какви настройки и синхронизации , човека е направил просто радио удължител на кабелите , екстендер на обхвата .
Като гледам и аз отдалеч платката , бил е само някакъв модулиран сигнал, с тия транзистори не може да е било някаква информация .
В Бан не знам кой да питам , имам един съученик професор , ама той си стои в Германия , че тукашната заплата не му стигала за цигарите само .

До момента съм запитал официално шефа на БДЖ и чакам да намери надолу по веригата някой който да помни за това .

Също така един познат от Института на пощите , който се занимава с електроника.
Все от някъде ще изскочи протокола на сигнала.

А с генератора няма да седят пошегувах се , все пак е телевизионен сервиз и си имат друга работа , достатъчно ми съдействат за едната :b
Поздрави
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3031
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от stepona555 » 23 апр 2019 12:19

Здравейте,
Има развитие макар и отрицателно , все пак движение.
От железницата отговориха че се управляват по кабел , по спомен на най стария останал майстор , явно е поддържал крайните устройства и не са го пускали до другия край на кабела.
Ще опитам с една позната която е работила в ядрения в Плевен и сега случайно е там в града.
Поздрави
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3031
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от stepona555 » 26 май 2019 00:09

Има новини от Плевен макар и не много добри, ще ги споделя.
Въпросният уред се е произвеждал пробно, но не е работил според очакванията, абе с една дума не е работил.
Информацията е от приятелка работила там и успяла да открие колеги от ония години които си спомнили за това чудо, даде ми телефони, ще говоря с тях, за да ги цитирам официално.
Накрая ще излезе че вярно всичко е било по жица
Изображение

dido73
Reactions:
Мнения: 5
Регистриран: 12 дек 2020 12:29

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от dido73 » 12 дек 2020 13:00

Това "Радиосинхрон" е подвеждащо, защото не означава като новите самосверяващи се часовници. Радиосигнала не го сверява, а го задвижва и без него или някаква имитация тази платка няма да заработи.
Премахни тази платка и си сложи часовникова платка. При нас така работи вече повече от 35 години. Още навремето старите колеги поддържали тази система са премахнали радиоприемната платка и са поставили часовникова. Напълно автономна система. Явно още тогава радиосистемата е била ненадеждна. Като конструкция е добра. Може би защото не е в микро вариант, а е с доста големи механични части.
В понеделник на работа ще направя снимки да добиете представа как е преобразувано.

dido73
Reactions:
Мнения: 5
Регистриран: 12 дек 2020 12:29

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от dido73 » 12 дек 2020 13:08

Много ми е интересно при твоя вариант, амперметъра кой ток показва. При преобразувания вариант амперметъра е изключен от системата. Чудех защо е изключен и ако трябва да го включа, къде? При теб в коя верига е включен?
Той е с обхват 1mA и също е маркиран с маркер на 0,6mA.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3031
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от stepona555 » 12 дек 2020 15:52

За съжаление в момента не мога да премеря нищо защото съм далеч , октомври като бях в България го оставих на един братовчед в института на пощите , каза че щели да правят някаква изложба на разни старини.

Относно изтърбушване и замяна с кварцов модул , надявам се че не пишеш сериозно такива неща . БУдилници си имам няколко кашона
Поне докато съм жив това ще си остане така , друг въпрос кога ще получи по висок приоритет и да му направя емулатор за да заработи както се е очаквало от него.

А за името , така се казваха и аз помня как работеха , сиггурно са имали предвид че хилядите подчинени часовници вървят синхронно с един главен , някои явно са били с радиосигнал .

Естествено ще е много полезно за някой колеги може би да качиш схемата на преработване на модула да работи без сигнал , основното в един форум е обмена на информация , а всеки си преценява какво да ползва от нея.

И добре дошъл , тук повече се говори за механични часовници , но от време на време излиза и нещо с ток и жица.
Поздрави
Изображение

dido73
Reactions:
Мнения: 5
Регистриран: 12 дек 2020 12:29

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от dido73 » 16 дек 2020 03:23

Направих доста обстойни снимки. Качих и видео с демонстрация на работата.
За замяната на оригиналната радиоприемна платка говоря напълно сериозно. Така е направено и не става въпрос за изтърбушване, а само за смяна на платката. Това е най-практичния начин за съживяване на този вид часовници. Иначе ще си остане вечен изложбен експонат в института на пощите.
И така платката е самоделка с кварцов резонатор 32768kHz, брояч, тригер и два крайни управляващи транзистора. Майката работи като самостоятелен часовник и управлява синхронно всички включени изпълнителни часовници.
Принципа на работа е следния. Крайните транзистори се редуват на всяка минута и така редуват задействането на двете релета. При редуването на задействане на релетата, се редува и поляритета на захранване на бобината на часовника. Всяко реле се задейства за период от 1-2 секунди и отпада. При задействането на реле се пуска ток в едната посока на бобината и тя задейства механизъма. При задействане на другото реле се пуска ток в обратна посока и пак се задейства механизъма. Така се редуват на всяка минута за по 1-2 секунди. Механизъма върти часовника само в една посока - по часовата. Обратен ход няма. В режим сверяване когато не е натиснат бутон, цикленето на платката е спряно. Така може да се изчака ако часовника е избързал. Ако е изостанал се ползва бутона. При натискане еднократно на бутон се подава импулс към платката и тя задейства еднократно реле. При всяко следващо натискане процеса се повтаря. Така може да се премества поминутно минутната стрелка напред. При постоянно натиснат бутон се включва системата като нормална работа - платката цикли т.е. чака си минута за да премести стрелката. Това важи само за този вид самоделна платка - часовник. При оригиналния вариант не е ясно дали при постоянно натиснат бутон може да се върти часовника набързо напред.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Въпросната платка. Самоделка модел 80-те години на 20-ти век.

Изображение

Захранването на 24V стабилизирано. Самоделка модел 80-те години на 20-ти век.

Изображение

Свързване на захранването и майката.

Изображение

Цялата система общ вид. Има предвидена и кутия с пакет батерии при прекъсване на мрежовото захранване.

Изображение
Изображение

Видеото на адрес: https://www.youtube.com/watch?v=IddC7J_ ... e=youtu.be

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”