Изработка на корпус - моя начин

Отговори
maldjia
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 08 апр 2019 08:19
Местоположение: Япония, а родом от Троян
Контакти:

Изработка на корпус - моя начин

Мнение от maldjia » 16 апр 2019 15:24

В публикацията ми за стрелка за WADOKEI бях разпитван за корпуса на един от часовниците ми и вместо да се впускам там в обяснения реших да публикувам нова тема и да обясня по-подробно.

Това е моя начин. Има много други подходи в зависимост от оборудването, дизайна и функцията на часовника, техническите и проектантските умения на часовникаря.

Изображение

Аз съм самоук пишман-мечтател-дизайнер, който по неволя е станал шлосер-часовникар. Така че ми простете техническите пропуски и грешки. Освен това живея в Япония, така че инструментите и консумативите си купувам от Япония или чужбина (e-bay предимно). Стоманата, която ползвам е неръждавейка - SUS304, която се ползва от други независими пишман часовникари тук. Работи се леко трудно, но дава добър блясък и е умерено твърда.

Работя само с една малка металообработваща фреза, към която имам въртяща маса за редките случаи, когато искам кръгли обекти. НЯМАМ струг, освен малък часовникарски, но и него не умея да ползвам все още. Не се интересувах от ремонти до скоро, нито от класически часовници. Вдъхновявах се от Urwerk, MB&F, Hautlence, Harry Winston Opus серията и други авантгардни часовници и мечтата ми бе да проектирам и правя подобни. Така че предполагам, че аз съм странната птица във форума.

Първоначално изрязвах корпусите от цял блок стомана - напр. поръчвам си 50х37х10мм и после го фрезовах до блок 48х35х8.5мм и разпробивах 4 отвора с Ф7 мм свредло, а след това с фреза Ф6 фрезовах точно.

Изображение

Следваха довършителни операции



Изображение


Изображение


Няма никакво запояване, както допусна ivan_p_uzunov . Но резбонарязването - М1.4 при глухи отвори в такъв тип стомана си е изкуство. Доста си оплюх брадата.

В последствие си поръчвам лазерно изрязана заготовка, която е с по 1мм по-голяма от крайния размер във всички посоки и си спестявам часове фрезоване и износване на инструменти. Цената също си я бива - от 700-800 йени (12тина лева) за четвъртит блок на 1500 йени (25 лева) за частично изрязана заготовка. Все още има работа, но е с часов по-малко.

А ето и какви уплътнители за механизмите си правя - от акрил 3 мм, тъй като механизмите ми са 3.0-3.1 мм. Акрилът се фрезова лесно, но и се цепи лесно като доближиш края на материала, та трябва да се внимава.


Изображение



Изображение

Сравнете сами

Изображение



Изображение

Някои от видовете корпуси, които съм правил



Изображение

Ако има нужда от разяснения, питайте.
Светът в нашите глави не е точно копие на действителността

Потребителски аватар
Vesire
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 13 мар 2013 13:35

Re: Изработка на корпус - моя начин

Мнение от Vesire » 16 апр 2019 16:08

страхотно, това ми е мечтата да си направя каса, респективно часовник.. за момента обаче съм мнооого далче от дори започване.
Поздравления.
Изображение

Потребителски аватар
Vesire
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 13 мар 2013 13:35

Re: Изработка на корпус - моя начин

Мнение от Vesire » 16 апр 2019 16:12

аз имам един бронзов ръчна изработка на един датчанин, може да разгледаш ако ти е интересно
https://strelki.info/viewtopic.php?f=53 ... am#p376164" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1162
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Изработка на корпус - моя начин

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 апр 2019 17:07

Даа.. Мога само да гледам и да се наслаждавам на тези красоти . А защо не пуснеш и някое видео с работата на такъв твой часовник ? Ще го изгледам с кеф ! :thumbup:

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6220
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Изработка на корпус - моя начин

Мнение от atanweb » 16 апр 2019 20:27

Страшно ми допада това което правиш. Не си сам, има и други...
viewtopic.php?f=104&t=3276" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=104&t=5385" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=104&t=4620" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=104&t=5200" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=104&t=4771" onclick="window.open(this.href);return false;
Много хора се стремят да избягват границите. Имахме ковачи които творяха и правеха часовниците си в стил стиимпънк или по скоро свой собствен стил. Има и други които подобряват оригинални вече визии. Но твоето е почти 100% собствено. Като изключим механизма за който може да се повлияеш в бъдеще да сложиш механика която да отвори часовника с още едно лице - отзад... или отпред. все тая важното е да е хубаво и интересно. А ти го можеш - вижда се. Ето Невен вече се включи с първите си съвети. Така, че ще ни бъде интересно да гледаме - напред.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6220
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Изработка на корпус - моя начин

Мнение от atanweb » 29 дек 2019 20:01

Любопитен съм как се развиват тези проекти. Има ли новини от Япония?
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”