Изработка на зъбно колело за джобен хронограф

Отговори
mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Изработка на зъбно колело за джобен хронограф

Мнение от mulniq » 24 юли 2019 08:45

Здравейте колеги, въпреки липсата на интерес към ремонтните дейности, тъпо и упорито съм решил да качвам снимки в които очаквам да стане някаква дискусия, но и да не стане...здраве да е! Ще покажа как ремонтирах един джобен хронограф със счупена ос на баланса и липсващо секундно колело от хронографната система.

Изрязвам шайбичка с подходящия диаметър от месинг. Направих си приспособление с което я стягам към метален прът пъхнат в патронника на струга.
Изображение

Изображение

Ето го и готовото колело...
Изображение

Изображение

След изработката на оста на баланса и нарязването на колелото, часовника работи така-

https://m.youtube.com/watch?v=H0GVWkT7His" onclick="window.open(this.href);return false;

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Изработка на зъбно колело за джобен хронограф

Мнение от stepona555 » 24 юли 2019 09:19

Може би малко повече междинни снимки , а не само шайба и хоп готово колело , тоя раздел според мен е да покажеш как се прави , а не само какво си направил.
Видеото също , работещ механизъм хубаво , ама снимай видео как нарязваш зъбите .
Лично мнение , аз чакам да видя работещ Юнгханс , който е доста по интересен от тоя , поне в раздела засичане до 0.1
Поздрави и не се надявай лятото на много коментари.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Изработка на зъбно колело за джобен хронограф

Мнение от atanweb » 24 юли 2019 10:34

Поздравления за успешният ремонт. Аз мога само да си представя как е направено това, но може би Дани нарочно не показва. Предполагам е положен доста труд, обучение и набавяне на инструменти за да се постигне това. И даром е трудно да се споделя. А може би Дани точно това иска да предизвика дискусията за да стане по оживено тук. Иначе хоп наготово и хората само гледат и се учат, без да питат и без да се помолят за това.
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Изработка на зъбно колело за джобен хронограф

Мнение от mulniq » 24 юли 2019 11:49

Сашо е много прав. Ще покажа видео как се режат зъбите!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Изработка на зъбно колело за джобен хронограф

Мнение от atanweb » 24 юли 2019 14:20

Да не забравиш да опишеш приспособленията, инструментите и техните имена. Например ако искам в бъдеще да правя подобна операция, от какво ще имам нужда.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Изработка на зъбно колело за джобен хронограф

Мнение от miroman » 24 юли 2019 18:32

mulniq написа:Здравейте колеги, въпреки липсата на интерес към ремонтните дейности, тъпо и упорито съм решил да качвам снимки в които очаквам да стане някаква дискусия, но и да не стане...здраве да е!
Здравей,

Нямам самочувствието да те нарека "колега" от часовникарска гледна точка :)
Виж, като съфорумец става.

С голям интерес следя темите ти и си мисля, че никога няма да мога да направя подобни неща. Че и със зрението напоследък закъсвам (с диоптрите де, нищо страшно).
Ако не те мързи, моля те, не спирай да показваш чудесата, които твориш!

Поздрави, Миро.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Изработка на зъбно колело за джобен хронограф

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 юли 2019 19:27

Браво за ремонта , ама и на мене не ми стана много ясно как точно си постигнал нужния диаметър и нужния брой на зъбите -така че да предават движението точно! А не само да предават някакво движение ! Да вярно, почти всеки със часовникарски струг би могъл да направи някаква зъбчатка !Но все пак нали минутната стрелка трябва да е на точното си място след дадена обиколка по цифера и часовата трябва да цепи също часа . Наистина бих се радвал да споделиш поне със мен този твой опит . -Естествено ако искаш разбира се ! :b Много бих се радвал да видя етапите на направа на една зъбчатка . - Наскоро при мен дойде един приятел който ми сложи на масата един стар джобен Омега . Проблема му бе в почистването и счупен лагер на баланса . можеш ли да си представиш удивлението му като натрупах на масата всевъзможни инструменти и други съществени за даден ремонт неща . -Преси ,рубинени лагери масла и др. Самия ремонт трая не повече от час и половина и накрая за капак при с глобяването и предаването на готовия часовник - взе че се счупи втулката тази която е разцепена на четири и в нея лагерува прещраквайки ремотоара който в тази си част е направен като ябълка . Чрез тази ябълка ремонтоара се издърпва и запазва положението си за сверяване а после при натиск на вътре остава в положение при което навива пружината .- Ето там ремонта ми излезе много бърз . минах само със запояване с калай . Момчето не бе виждало толкова много инструменти и най интересното според него било това че мога да работа със всеки един от тях и разбира се добрия краен резултат . - така че май най интересното тука ще е да покажеш точно как си я направл ,от какъв материал . Набитата втулка във средата на зъбното колело . - И например не е ли било по добре да се направи от месинг и да се поизчисти и направи като със спици . :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Изработка на зъбно колело за джобен хронограф

Мнение от mulniq » 25 юли 2019 17:44

Следващия път, когато ми се наложи да извършвам такъв ремонт, обещавам да направя видео на целия процес, в което ще говоря на български език!
ПС :Ако искате мога да то направя просто демонтстративно?!

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”