Може ли да се изработи липсващ анкер?

Отговори
nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от nevenbekriev » 16 яну 2020 22:26


ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от ivan_p_uzunov » 17 яну 2020 06:52

Направо останах без думи от показаното . :o - Браво за майсторлъка ! Само един въпрос .- на последните снимки виждам че си подложил парченце цилиндричен месинг под опашката на анкера за направа на нова импулсна ролка ?- Това ли е ? И копието, от старата опашка ли е или ли направи ново ?

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от miroman » 17 яну 2020 07:05

:muslim: :muslim: :muslim:
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от nevenbekriev » 17 яну 2020 07:13

Цилиндричното месингово тяло, за което питаш, е с размер (диаметър) като на предпазната ролка от платото. Залепено е с шеллак за долния мост на баланса. Центрирано е точно и стои както предпазната ролка, но без да мърда. Използвах го за да напасна дължината и формата на копието. Копието го направих изцяло, като го оставих дълго и го пилих и оформях така, че да не се допира до въпросното тяло в двете крайни положения на анкера... По-напред в снимките ще видиш още едно такова цилиндрично тяло - то е с размер като на въображаемия цилиндър, който описва външната повърхност на импулсния камък при въртенето на баланса. Това тяло пък ми помогна да напасна формата на пазвата на анкера.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от atanweb » 17 яну 2020 09:23

Не може да се видят опулените ми очи, възхищението и еуфорията които бликат от тях след като разгледах снимките и клипа. Дълбок поклон пред майстора. Не само, че интервенцията е успешна, но и крайният резултат е повече от красив.
Поредните поздравления!
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от ivan_p_uzunov » 17 яну 2020 19:25

Благодаря , за разясненията ! - Е , горе долу и аз съм налучкал за себе си ! - Но все пак казано от тебе е вече друга работа . И с риск да се повторя ,отново ще кажа че показваните работи от теб са достойни за възхищение ! :thumbup: Надявам се и за напред да ни показваш правилния път в ремонтите ! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от atanweb » 18 яну 2020 12:06

И най-вече че няма невъзможни неща, просто трябва правилно мислене и много опит.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от Liani » 18 яну 2020 19:04

Неверояно изпълнение и безценен урок!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от nevenbekriev » 22 яну 2020 07:24

Малко продължение...
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=56 ... tcount=490

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от atanweb » 22 яну 2020 10:45

Невен, ако това за теб е малко продължение, то за мен е буря в чаша с вода т.е. в главата ми. Не знам дали имаш нужда от поредните признания и вече е трудно да се измислят превъзходни форми на "уникално" без да се повтаряме. Но, да знаеш, че от нас имаш едно голямо, признателно БЛАГОДАРЯ, че документираш твоята работа и ни я показваш.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от atanweb » 22 яну 2020 12:15

Ето няколко въпроса:
Относно химията която ползваш. Въобще накратко за целия процес. Ток, напрежение? Разтвор? Защо се прави?
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от nevenbekriev » 22 яну 2020 12:41

Благодаря за 'превъзходните форми на уникалното'... Защо го показвам? Просто ми се приисква да го покажа на някого, то май вече нямам нужда от признание. Може пък някой да се запали и да повярва, че нещата могат да се направят и вкъщи, без сложни и скъпи машини и приспособления.
Май не е станало ясно, но това, дето питаш за химията, е просто процеса на закаляване на карамфила. Преди да го нагрея до червено и да го охладя във водата, го завързах за една пластина и го покрих с каша от борна киселина и спирт. Борната киселина при нагряването се разтопява и образува филм върху повърхността и не позволява тя да се окисли. Освен това, понеже е и флюс, очиства повърхността от окиси при нагряването ако има такива.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от atanweb » 22 яну 2020 14:35

Показвай! Показвай! Не това съм имал в предвид че да те питам защо показваш. То явно от чисти и безкористни подбуди. В случая за нас това е подарък от чисто естество. А и да знаеш, има желаещи да придобият поне малко като твоите умения. Да трудно е, но ти го правиш по възможно.
Сега относно карамфила, благодаря за разяснението. Поражда въпросът защо след като е закален обработката продължава. Т.е. вижда се, че след закаляването се оформя стеблото на кармафила и се прави каналът и леглото за минутната стрелка.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от nevenbekriev » 22 яну 2020 17:57

Много трудно се режат зъби на стоманен пиньон с летяща фреза, както го правя аз. Става само ако стоманата на детайла е мека (отгрята), а резецът на фрезата е твърдосплавен. Такава стомана се обработва много трудно на струг. Лепне по ножа и не се получава гладка повърхност, огъва се, маже се... Освен това, след закалката детайлът малко или повече си променя размерите. Затова в часовникарския занаят, когато нещо се изработва от стомана, обикновено то се прави от вече закалена и нормализирана до такава точно твърдост, която ще е правилната за дадения детайл. Това е окончателната термообработка и тя се прави още преди изработването на детайла. Както ос на баланс се прави от 'синя' стомана и не се прави никаква друга термообработка след това. Обработването на дребни детайли от закалена стомана на струг е много по-лесно отколкото когато детайлите са меки. Получава се хубава гладка повърхност, не лепне, не се маже, не се криви. Е, не става с какъв да е нож - трябва твърдосплавен или някой стар вълшебен. Съвременните HSS стомани не стават за нож за рязане на закалена стомана...
Та затова, отначао нарязах зъбите на меко, после закалих и отвърнах до виолетово и накрая струговах карамфила окончателно

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Може ли да се изработи липсващ анкер?

Мнение от atanweb » 22 яну 2020 18:39

Кристално ясно!
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”