Ремонт стар СССР Кировски K-43 тип 1 джобен/ военен

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Ремонт стар СССР Кировски K-43 тип 1 джобен/ военен

Мнение от atanweb » 27 яну 2020 19:44

Здравейте,
Знаете, че съм ентусиаст и обичам да се уча. При мен не става бързо, но пък съм упорит, и след много труд започва да проблясва резултатът. Преди време показах един механизъм за който помолих знаещите да ме осветлят що за механизъм и часовник. Ето тук в тази тема *- viewtopic.php?f=55&t=8757
Също така наскоро един показан от Миро, подобен с малък секундарник.
viewtopic.php?f=56&t=2938&p=66396&hilit ... %B8#p66350

След оглед установих, че основният проблем е в оста на баланса. Двете му цапфи бяха счупени. Иначе като побутна анкера и той си отскача, макар, че вероятно от много десетиления не е ползван, а и пружината му е навита докрай. Пълен буквално с сътен пясък. Корпусът му е незащитен, липсва стъкло, както и централната скундна стрелка се е изгубила някъде през десетилетията подмятане насам натам.

Чудесна възможност да продължа с опитите и обучението си на струга, за което успявам да отделя почти никакво време, тъй като ми трябва буквално свободен ден за да се настроя, да не бързам и да работя прецизно до колкото мога.
От опит знам, че със всяка дейност повторението води не само до подобряване на резултатите, но и до намаляване на времето.

Спирам с глупостите и показвам снимките барабар със всичките им кусури. Не бих искал нищо да скрия, щото така нищо няма да науча, а както писах това е основното ми приоритет. Така, че смело критикувайте аз ще чета внимателно.

всички снимки в тази галерия - https://imgur.com/a/Mxtr1xQ

но ще ги изсипя и тук всичките, дано не ви натоварва връзката.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Тук се вижда, че се опитвам да не нараня таблата, но в един момент усетих, че пуснах една стружка и от нея. Стана ми гадно, но така е, не мога да повторя процедурата добре така както учите в другите теми във форума. Потвърждавам, не е лесно!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

тук се вижда, че цапфите са по дълги от необходимото, но аз така и ги бих направил с идеята, че по добре да ги скъсявам, отколкото да са прекалено къси. Все още нямам усет колко да ги правя, но вече се ориентирам по добре.
ето как стърчи при поставена ос с долен опорен камък.
Изображение
Изображение
вече леко коригирани и полирани. Този път направих полирането направо на струга, че на пивотера имам лош спомен, че чупя цапфи на вече готова ос върху която съм се старал дълго. Стругът на този етап ми е достатъчен. Чувствам го по стабилен при полирането.
Изображение

Събиране на баланса. Този път ми се получи отлично. Занитих таблата така както съм желал да стане Стабилно и право. Ролката също пасна добре, малко по трудно и се притеснявам, че ако някога се наложи да се вади, ще бъде трудно.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Часовникът тиктака от вчера. Все още не е профилактиран. След тази процедура ще го покажа в още няколко снимки.
Поздрави и благодаря, че прочетохте и разгледахте. Не забравяйте да намирате кусури и да пишете. Хич не ме жалете.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Ремонт стар СССР Кировски тип джобен/ военен

Мнение от Seikosha » 28 яну 2020 11:48

Браво Сашо :clap: Вървиш плавно и необратимо към висшо часовникарство.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт стар СССР Кировски тип джобен/ военен

Мнение от ivan_p_uzunov » 28 яну 2020 20:26

Еееее, Браво ! :yahoo Най -накрая доживяхме да те видим във вихъра ти с този струг! - Браво - още веднъж!- Справил си се много добре !Спокойно и аз така правя цапфите , леко по дълги . Причината е много проста - Ти подаваш с ръка а не ползваш прицизноста на кръстатия супорт . Най -вече трябва да свикнеш да боравиш с микрометъра . Както си забелязал на стрелката и трябват две обиколки за да покаже 1 мм. -с това затегнато набиване на импулсната ролка трябва също много да се внимава . Вече имаш точен индикатор трябва ти само практика !- А и да добавя ,тя темата е само за отличници -така че мога само да се кефя от постигнатия ти успех! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт стар СССР Кировски тип джобен/ военен

Мнение от atanweb » 28 яну 2020 21:07

Аааа, така не! Бе критики не става! Я глей какви кривундили съм струговал. Особено там дето трябва да се наниже ролката. Да всъщност само едно пипане с ножа и вече съм слязъл под минимума и виж как част от стеблото там където се нанизва ролката е по-тъко. Криво ляво после стана. Не си представяй, че съм бухал с чука та да надена ролката. Влезе пак прилично, но пък и нямам кой знае каква база за сравнение за да знам дали съм я пренатегнал или пък обратно. Ей гледам го сега механизма преди да го разглобя за профилактика и забелязвам, че си е увеличил амплитудата от вчера.
Този път и отпускането на заготовката стана добре. Материала беше перфектен за обработка. Но въпреки това нащърбих няколко от китайските остриета *те ги водят за гравировъчни машини май. Добре, че са евтини, Но с тях се работи много добре, когато има да се отнема малко материал и прецизно, но когато трябва да греба много материал тогава ми се иска да имам друг по солиден нож. Всъщност имам, но така и не можах хубаво да го наточа та да има добър резултат. Вече има писано за това във форума простро трябва за пореден път да препрочета и отново и отново да пробвам. Имам даже и от китайските диамантени дискове, Но на ръка някак не ми се получава това заточване. Ъгъла все ми бяга.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт стар СССР Кировски тип джобен/ военен

Мнение от ivan_p_uzunov » 29 яну 2020 12:54

Нали часовника работи , какво повече от това !- Трябва добре да се заоблят цапфите . Това е доста важно за безпроблемна работа на баланса . А това че се е увеличила амплитудата - направи профилактика изцяло и със сигурност може и още да се увеличи което ще е супер . Когато се почистят влаковите колела и техните лагери и се отвори и почисти и пружината с нейния барабан тогава се гледа вече точността на работа . След като механиката е тръгнала и без горепосочената профилактика то ти си се справил доста добре с ремонта .-За какво да те критикувам ? Единствено може би че доста се забави с тези ремонти! :b Това което гледам е че май ти липсва секундна стрелка . Вече имаш струг ,можеш да си я направиш с нова втулка и да набиеш на нея нова стрелка !

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Ремонт стар СССР Кировски тип джобен/ военен

Мнение от nevenbekriev » 29 яну 2020 16:51

То се е видяло, че на мен се пада да критикувам...
Не искам да критикувам, а да покажа къде и какво трябва да се подобрява при следващите оси.
Първата забележка е при свалянето на старата ос. Върху баланса не трябва да остават следи от ножа. Просто трябва малко практика и подходящо заточен нож. Доколкото виждам, използваш инструментите за гравиране без друга обработка - както са си. Е, с така заточен нож няма да се получи лесно. Правилните ъгли на заточване не са толкова остри.
После - по самата ос. Това, към което трябва да се стремиш, е правилни и остри вътрешни ръбове, без заобляне. А при цапфите - трябва да са цилиндрични и нагоре да преминават плавно в заоблен конус...Тази заоблена част трябва да е идеално полирана, както и самата цапфа, и ръбът, който се получава със следващата цилиндрична част, трябва да е рязък и остър. Това предпазва от преминаване на маслотото от лагера по оста и от нея по самия баланс и спиралата. Още - там, където ще бъде занитена оста, трябва да се направи скосяване - вътрешен конус, за да може да се занити по-лесно.
За по-голямата част от работата по оста трябва нож, който погледнат отгоре, има ъгъл малко по-малък от 90 гр. А за цапфите трябва нож със заоблен връх.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт стар СССР Кировски тип джобен/ военен

Мнение от atanweb » 30 яну 2020 15:58

Благодаря за подкрепата и за градивната критика от която имам нужда. Да разбира се има много книги в които може да се прочете теоретично за нещата и да се подготви човек, но когато даденият ремонт не е на масата ти не можеш да схванеш напълно, затова и тук във форума задавам своите въпроси.
Научих много от темата, а от последният пост се отвори още апетит към продължение защото има съвсем нови неща за мен, за които не бях и предполагал. Определено имам проблем с ножовете на този етап и ще се опитам да изчистя това положение. Но, паралелно с това ще продължавам своите ремонти или поне опитите за тях.

Снимки и клипче.
https://youtu.be/KbWr-aypSrc


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Ремонт стар СССР Кировски тип джобен/ военен

Мнение от mulniq » 30 яну 2020 20:10

Сашо, прегледах отгоре-отгоре темата и основно снимките. Не знам дали имам право да обяснявам някакви неща, но ще изкажа лично мнение.
Цапфите не са направени правилно, да не казвам, че са грешно направени. Цапфата трябва да има заоблена част(към импулсната ролка) и надолу към подложения камък, трябва да бъде цилиндрична. При теб това не се е получило, според мен от неправилен нож. Не е проблем цапфите да са по-дълги, но след скъсяване до точния размер трябва върховете да се полират.
За самия часовник...
Амплитудата е много ниска. Как се колебае баланса без анкер? Направи видео на това.

Не искам да се заяждам, а да помогна!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт стар СССР Кировски тип джобен/ военен

Мнение от atanweb » 30 яну 2020 21:28

Привет Дани,
Да твоето мнение се припокрива с общото включително и моето, за съжаление не успях да направя добри цапфи, но това успях, следващият път ще бъде по добре. Ползвах само ножчетата за гравиране. 45гр. и 60гр. и двата са твърде остри, но пък ми помагат когато искам да пипна нещо мъничко. Сега се замислям дали ми помагат или дали ми пречат? След като не съм опитвал с други както беше посъветвано по горе. Виждал, съм че хората т.е. майсторите ползват голяма гама ножове, а за да оформя цапфата както трябва ми трябва нож с заоблен връх. За други процедури други ъгли и т.н. Сега вече знам поне какво ми трябва. Ще работя в тази посока.
По отношение на баланса. Колебае се в продължение на под 20 секунди без анкер. Опитах и с анкер без анкерно колело - пак така около 20 секунди във всички положения. След това започнах да търся причина. Установих, че долният камък има пукнатини които се откриха след профилактиката. Преди това не ги виждах, че камъкът беше много зацапан. Върховете на цапфите ги полирах до колкото знаех и можех. С времето и опита ще натрупам и поглед върху това, колко, как и т.н. Сега нямам представа дали съм ги полирал добре. Знам само, че не трябва да са остри. т.е. трябва да са оформени като чадърче. Няма с какво да сравня. Вероятно не са толквоа добре колкото ги правят хората които познават добре процедурата. Това се отнася и до всичко останало. Трябва ми опит, пък вие помагате да ме подковете със съвети и познания. Хм... както и да е, хич не се усуквайте да се извинявате или т.н. когато пишете какво не съм направил както трябва. Аз не бих се обидил никога. Напротив това ме радва - така, че винаги давайте направо. Така е по лесно. Тъкмо няма да ми спестявате дребните недостатъци, а аз ще се развивам по добре. Засичам часовника и виждам, че отклонението му за 24ч. ще отиде към +5 минути, но още не съм пипал регулатора.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Ремонт стар СССР Кировски тип джобен/ военен

Мнение от nevenbekriev » 31 яну 2020 06:40

Здрасти Сашо,
Май не се изразявам достатъчно ясно...
За ножовете - аз от години използвам САМО точно такива инструменти за гравиране, каквито използваш и ти. Не пречи да опиташ и с други, но това нищо не променя. Проблемът е, че тези инструменти за гравиране са заточени като инструменти за гравиране, а не като стругарски ножове. За да ги използваш като ножове, трябва да ги заточиш като ножове. За изработване на ос на баланс аз използвам поне 4 различно заточени ножа. Показвал съм разни снимки, мисля че там се виждат ножовете...

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”