Citizen cal. 7800 - 7803 . Освежаване и ремонт на един рядък гражданин в няколко разновидности.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Citizen cal. 7800 - 7803 . Освежаване и ремонт на един рядък гражданин в няколко разновидности.

Мнение от atanweb » 14 апр 2020 14:58

Полиране на минерално стъкло. Профилът е специфичен. Прилича на някой видове акрилни, но всъщност е минерално.
Изображение
Може да се намери подобно само в акрилен вариант при немската фирма Щернкройц. За оригинал няма да се надяваме. Дори и да излезе някъде няма да е под 50 евро.

Мат и гланц комбинация на корпуса.
при пристигането на часовника.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

след
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Часовникът не е мой. Затова и не направих 100% реновиране на корпуса. Изравних само матовите повърхности на ръка върху шкурка която е поставена на масата. С премерени дъговидни движения в една и съща посока. След това запечатих като полирах върху бръша за да предпазя поръхността да не остават много петна от пръсти и за да не се състари бързо. Полираните повърхности само почистих, не съм ги нулирал до чисто огледално. Това е възможно да се направи в последтсвие при желание.
Поздрави и весели празници!
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Citizen 7800. Освежаване на един рядък гражданин.

Мнение от stepona555 » 14 апр 2020 17:41

Браво , като гледам активноста последния месец явно печелиш конкурса за профилактика на часовник , е той с батерия не знам дали се брои за цял часовник , ама е готин.
А ако качиш едно клипче как си нулира стрелките , че май в тубата не видях.
Остава да чуем и тежката дума на другите майстори.
Поздрави
:b :b
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 833
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Citizen 7800. Освежаване на един рядък гражданин.

Мнение от Lyubo_sr » 15 апр 2020 16:45

Сашо, само с паста ли полира стъклото? Каква е пастата?
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1162
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Citizen 7800. Освежаване на един рядък гражданин.

Мнение от ivan_p_uzunov » 15 апр 2020 18:11

И аз ще питам същото ! - Много съм впечатлен! Браво ! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Citizen 7800. Освежаване на един рядък гражданин.

Мнение от atanweb » 15 апр 2020 18:24

Пробвал съм с различни пасти. Вършат една и съща работа. Например паста за полиране на домакински прибори.
Този път полирах с една много стара съветска паста за полиране на клапани. Имам два цвята зелен и червен. Аз полирам само с зелената, но и червената прави същият резултат. Знам, че това са пасти за метал, но и тук вършат работа. Веднъж пробвах и с паста за зъби. Пак има ефект. В момента нямам качествена шкурка 2000, но в зависимост от твърдостта на минералното стъкло, става да се полира дори само с шкурка 2000 и пак става огледално гладко.
Прави ми впечатление, че колкото по стар модел е часовникът т.е. минералното стъкло - толкова по меко е то. т.е. не е закалено. Поради тази причина се появяват множество драскотини както при старо плексигласово. Някой от драскотините дори може да са много дълбоки, но минералното стъкло е все още здраво. Ако видите такова стъкло бъдете сигурни, че ще го полирате много лесно - почти като плексиглас. И обратно - стъкла на които има само една дълбока драскотина и никакви ситни мънички драскотинки... ще се видите в чудо и си пригответе ден два за почивка на ръката както и много листове шкурка 600 или дори можете да започнете от 400 за да спестите няколко часа.

Ето клипчета на гражданина и неговото нулиране.
https://www.youtube.com/watch?v=S04_XRaCjaI
https://www.youtube.com/watch?v=CQ2BXrB7k4A
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1162
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Citizen 7800. Освежаване на един рядък гражданин.

Мнение от ivan_p_uzunov » 15 апр 2020 18:49

Благодаря за разяснението ! А и само още нещо -че ми е интересно . Този красив часовник не се ли сдоби с нова кожена каишка ? :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Citizen 7800. Освежаване на един рядък гражданин.

Мнение от atanweb » 15 апр 2020 19:21

Голям е редкаж... само за носене вкъщи според мен. Собственика да му мисли. Аз бих го поносил най-много един ден и бих го сложил в най-дебелото пликче с цип което имам.
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 833
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Citizen 7800. Освежаване на един рядък гражданин.

Мнение от Lyubo_sr » 15 апр 2020 20:25

atanweb написа:
15 апр 2020 18:24
...става да се полира дори само с шкурка 2000 и пак става огледално гладко.
.... ще се видите в чудо и си пригответе ден два за почивка на ръката както и много листове шкурка 600 или дори можете да започнете от 400 за да спестите няколко часа.
Говорим за "водна" шкурка, нали? Мокриш- търкаш.
П.С. По мое мнение такъв часовник не заслужава участта да бъде забутан в плик- напротив- трябва да бъде носен!
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Citizen 7800. Освежаване на един рядък гражданин.

Мнение от atanweb » 15 апр 2020 20:39

Да... водна шкурка, но през последните години хич не я мокря. Просто редовно я изтърсвам от образувалата се прах.
Но... да съгласен съм, че с вода вероятно ще се получи по добре. Просто трябва да докарам душа до масата си, или трябва да ида да търкам на кухненския плот.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Citizen 7800. Освежаване на един рядък гражданин.

Мнение от stepona555 » 15 апр 2020 22:40

Според мен му трябва финна стоманена верижка на каквато е бил най вероятно когато е бил млад.
И да трябва да се носи , ама на срещи на фенове само , на нивата за прекопаване на маслини и портокали не си заслужава.
:b :b
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Citizen 7803. Освежаване на един рядък гражданин.

Мнение от atanweb » 08 яну 2021 18:19

Към тази тема ще добавя някой интересни снимки от два различни часовника и техните механизми 7803 които "подкарах" наскоро.
Истинско удоволствие е да гледаш механичните части на тези Космотрони.
Откъм финиш на циферблат, каса, верига и въобще целият външен дизайн също е на много високо ниво.

Сега работя върху второто стъкло *знаете - скучна и дълга процедура особено когато я правя за втори път в рамките на няколко дни.
После малко освежаване на касата и веригата и ще му се радвам.
Изображение

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

---------------
Част от работата по вторият Космотрон.
Намеих скъсано винтче което крепи тиражната пластина. Опитах да извадя парчето но не успях и затова започнах да разпробивам. След което нарязах нова резба малко по-голяма от оригиналната, но винта е в периферията и не пречи.
След което обърнах внимание на увеличаване на амплитудата, защото преди това спираше често поради слаба амплитуда.

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

още малко от външен източник - https://17jewels.info/movements/c/citiz ... id=1&pid=2
:b
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Citizen cal. 7800 - 7803 . Освежаване и ремонт на един рядък гражданин в няколко разновидности.

Мнение от stepona555 » 08 яну 2021 19:30

Може би трябваше да покажеш как се смазва и къде НЕ се смазва иначе спира да работи една важна функция.
И по подробно какво правят тези метални пластинки обозначени с А и В .

То май имаше въпроси по тая тема , ако колегите продължават да се чудят , отговарям и вземам и двете награди.

Вече съм спокоен , мога да си вилнея из залива , а ако нещо се закачи , има кой да го види отвътре.
Поздравления за перфектно свършената работа , още един тежко болен ще се разхожда на някоя ръка жив и здрав.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Citizen cal. 7800 - 7803 . Освежаване и ремонт на един рядък гражданин в няколко разновидности.

Мнение от atanweb » 08 яну 2021 20:47

stepona555 написа:
08 яну 2021 19:30
Може би трябваше да покажеш как се смазва и къде НЕ се смазва иначе спира да работи една важна функция.
И по подробно какво правят тези метални пластинки обозначени с А и В .
Не съм запознат по тази тема със смазването. Започнах го и го профилактирах като нормален механизъм.
А ти можеш да отговориш на загадката с календара, че ще го направиш по забавно. За бутона вярвам, че повечето знаят за какво се ползва.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Citizen cal. 7800 - 7803 . Освежаване и ремонт на един рядък гражданин в няколко разновидности.

Мнение от stepona555 » 08 яну 2021 23:39

Kогато се дава сериозна информация , трябва да се стискаме да не изръсим някоя глупост , понеже както каза веднъж самурай сан , тук е за часовници и е хубаво да има и моми , а не е форум за палячовци , дето ръсят неразбираем хумор повечето пъти черен като кюмюр дето слагат в чорапите не еспанските дечица вместо подаръци ако не са слушкали през годината.
Отговора е лесен и е на обратната страна на тази инструкция за употреба която виждате на снимката.
Изображение
Ako не се чете през хартията , трябва да погледнете монитора от задната страна.
Естествено давам веднага жокер.
Бутона не е просто някакъв бутон той е JSD бутон , което кой знае какво означава , аз залагам на жапан суши с дайкири.

Ако се чудите какво четете , преди два дни в еспана е било -35.6 градуса малко по на север и като видях мозъка ми замръзна , но спокойно близо до барселона е било само -34.1.
https://noticias.eltiempo.es/records-hi ... -y-34-1oc/

ПП
Сверяването на календара се налага само 5 пъти в годината и е най трудно февруари , трябва да се натиска 3 пъти ако не е високосна.
С това вече имате пълен отговор защо не се смазва ремонтуарния механизъм , особено оная ламаринка дето се движи свободно , греста и вазелина понякога помагат , в случая пречат .
:b :b
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Citizen cal. 7800 - 7803 . Освежаване и ремонт на един рядък гражданин в няколко разновидности.

Мнение от atanweb » 09 яну 2021 14:48

Използваш загадачност поради факта, че часовникът не се среща често, а на хoрата все пак може да им бъде интерсно, затова аз ще разкажа накратко и защо го намирам за интересен.
Както Тодор по горе показа и спомена за пластина която не трябва да се смазва.
Ето я пластината с надпис DON"T OIL

Изображение
Изображение

Самата пластина играе роля на гравитационен превключвател.
Когато държите часовника в нормално вертикално положение т.е. с 12 часа нагоре тогава този гравитационен превключвател е в позиция в която можете да превключвате датата с натискане на бутона навътре *като на някой Сейко модели.
Ако обърнете часовника с 12 надолу тогава превключвателя ще се премести сам благодарение на тежестта си и гравитацията и ще отиде в положение в което можете да превключвате денят от седмицата с натискане на бутона навътре към корпуса.
Бях изненадан когато разбрах за тази функция от това клипче - https://www.youtube.com/watch?v=ZKCOJo6xoZE
Както споменах в друга тема.. не се сещам за други модели и марки с такава хитра функция.
Да се върнем на съвета на Тошо който е извадка от официалната инструкция и надписа на пластината.
Да не се смазва.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”