Въпроси за "Чайка Резонатор"

Отговори
Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Въпроси за "Чайка Резонатор"

Мнение от agrozev » 29 сеп 2020 23:02

Здравейте колеги!
Преди няколко дни придобих този прекрасен часовник.
Изображение
Продавачът беше написал че не знае дали часовникът работи, но реших да рискувам и го взех. Наистина не работеше и затова реших да му сменя батерията. Вътре в него намерих батерия LR44H, за която открих че съответства на батерия AG13. Купих батерия LR44 и я сложих в часовника. Първоначално нищо не се случи, но като я поразмърдах и пристегнах пластинката, която придържа батерията, зъбните колела и секундната стрелка започнаха да трепкат и след малко часовника тръгна! Зарадван му сложих капака, сверих го и го оставих. След малко обаче видях че е спрял. И така няколко пъти - тръгва за малко и спира.
Търсих информация по форумите за този часовник, но няма много публикации, а и сред малкото повечето са свързани с външния вид на часовника или са теоретични разисквания, и не намерих отговор на двата ми практически въпроса.
И така, въпросите ми са към колегите които са имали близки срещи с "Чайка Резонатор" и това, което се крие в него. :)
Първият ми въпрос е - това ли е правилната батерия - LR44/AG13? Или съм сложил неправилна батерия, след като заварих такава сложена в него? Ще се радвам ако някой има такъв и може да види с каква батерия работи неговия!
Искам да изключа тази вероятност преди да тръгна по часовникари. В единия от форумите срещнах мнение на колегата Kostabo, който препоръчваше на друг колега с часовник като моя да се обърне към часовникаря Ивайло Енчев. Той е от Плевен и по една случайност е точно часовникарят който ползвам да ми обслужва часовниците и съм много доволен от него. Дори и да работи часовника, пак ще му го занеса, да го прегледа и профилактира.
Вторият ми въпрос е свързан с разглобяване на часовника и изваждане на механизма от касата. Имам практика да мия часовниците, които взимам. Някои от тях наистина имат нужда, други не, но аз го правя - вадя механизмите и мия касата, лъскам я, полирам стъкла, слагам верижки/каишки.
Но този беше чист, пък и ме беше страх да го разглобявам. Така че реших да го оставя така както го взех.
Не би! Има косъмче попаднало между стъклото и циферблата! Това ме подлудява и не мога да го оставя така! nono
Но как да го махна? Не успях да махна коронката с ремонтоара, а и не посмях да прилагам сила в две точки, за които имах подозрения че служат за освобождаването му...
Изображение
Изображение
Ако някой е правил процедурата, ще се радвам ако ми подскаже решението!
А има и алтернативно развитие на втория въпрос. Ами ако механизмът се вади нагоре, като се маха стъклото? Циферблатът е доста голям и не съм сигурен дали може да се извади надолу, откъм капака. Ако това е така, то може да не ми се налага да вадя механизма, а само да махна стъклото и да изчистя гадното косъмче! Но не смея да го пробвам, защото доста време търсих часовника и не ми се иска да го съсипя, не и този!
Та така, втория ми въпрос е, как се вади механизма? И как се вади ремонтоара?
Ще се радвам ако някой колега сподели опита си с "Чайка Резонатор"!
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Въпроси за "Чайка Резонатор"

Мнение от atanweb » 30 сеп 2020 05:33

Нямам такава Чайка, но да спеделя идея.
Минусовата пластина изглежда позеленяла. Почисти я и стегни.
Също пробвай да затегнеш двата винта при ПЕЛ връзката. Т.е. Тънките проводници отиваще дп мотора. За вадене на ремонтуара. Виж има едно ухо разширено на прозореца за чипа. Под това уширение в ъгъла май се вижда пъпката за натискане и освобождаване на ремонтуара.
Успех!
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Въпроси за "Чайка Резонатор"

Мнение от agrozev » 30 сеп 2020 07:08

atanweb написа:
30 сеп 2020 05:33
Нямам такава Чайка, но да спеделя идея.
Минусовата пластина изглежда позеленяла. Почисти я и стегни.
Също пробвай да затегнеш двата винта при ПЕЛ връзката. Т.е. Тънките проводници отиваще дп мотора. За вадене на ремонтуара. Виж има едно ухо разширено на прозореца за чипа. Под това уширение в ъгъла май се вижда пъпката за натискане и освобождаване на ремонтуара.
Успех!
Благодаря! Ще пробвам.
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Въпроси за "Чайка Резонатор"

Мнение от Seikosha » 30 сеп 2020 15:54

Направи това което ти каза Сашо. Батерията е същата, но виждам ,че е китайска, а механизма малко тежко върви. Пробвай я в някой часовникарско ателие как е заряда, ако нямаш мултицепт. Големите производители произвеждат най-вече LR44 АG13 повечето са китайски и на по-неизвестни производители. Бих ти препоръчал ,ако ще трябва да се сменя батерията Дурацел, Ерганайзер. Но щом ще го носиш на Ивайло, той може да направи всичко и няма смисъл да си играеш. Все пак ако при една свястна батерия тръгне, ще спестиш някой лев.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Въпроси за "Чайка Резонатор"

Мнение от stepona555 » 30 сеп 2020 16:22

Във форума има доста писано за тоя механизъм от Варбан , ако мотора е мръсен и се опитваш да го подкараш ще го убиеш , скъса ли намотка става лошо.
Пластинките са позлатени не ги шкури.
А за батериите с каквато и да е трябва да работи , друг въпрос е колко дълго.
Мръсен ангренаж също е възможно !Но ако ще чистиш свали мотора първо.
успех
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Въпроси за "Чайка Резонатор"

Мнение от stepona555 » 30 сеп 2020 16:32

Платката се сваля много лесно 3 винтчета , внимавай с изолаторните подложки на минусовата , да не ги загубиш.
А под нея ще се оправиш с маеханизма. Двете жички на мотора са лакирани но по добре да не се допират.
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Въпроси за "Чайка Резонатор"

Мнение от agrozev » 30 сеп 2020 20:41

Благодаря на всички колеги, отзовали се толкова бързо на въпроса ми! :b
Търсих материали за "Чайка Резонатор", а не де сетих да търся за механизъм 3050. Но все пак ме е страх да не го съсипя, ще го нося на Ивайло Енчев. Но преди това ще пробвам за батерията. Не ми се иска да се упражнявам върху този часовник, ще се уча на някой по-малко важен за мен часовник.
Като завърши сервиза му, ще му направя една фотосесия. :)
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Въпроси за "Чайка Резонатор"

Мнение от Seikosha » 30 сеп 2020 21:49

Не съм съгласен за батерията. Тука срава въпрос, дали не и е минал срока на годност и да е застояла по някой склад. Ползвам същите китайски батерии за по-евтиният ми слухов китайски апарат и в много случаи са изкарвали по няколко часа, а трябва да е минимум седмица. Другите ми които са специализирани за слухов апарат изкарват до 20 дни, в зависимост от ползването, но не са по 30ст. а по 2лв. бройката. Просто марковите батерии имат по-дълъг период на саморазпад и са по сигурни. Имам същият часовник и имах същият проблем, купих го преди години от Стефчо Алфата и той трудно вървеше в началото и за това казвам че е тежък механизъм и дори като му сложих една Варта работи с нея една година. По миналата година си купих покрай други дреболии и един уред за тестване на всякакви батерии и сега като купувам разни АА или ААА такива за часовници бутонни или за други джаджи, то всичко на батерии вече и ги тествам и трябва да кажа ,че доста от тях ми показват средна зареденост,че и по-малко, особено китайски и кучи марки. Уредът е със стрелка и в дъга една скала - червено жълто и зелено и хубавата батерия направо забива стрелката до края на зеленото, а други по средата на жълтото ,или почти до червеното, а такава батерия, дори и да има ток, няма да върши работа. Важно е и с каква скорост се движи стрелката ,при добре заредена направо отскача, ако е тръгнала да заминава и пълзи до някъде,такива направо ги хвърлям ,освен ,ако не е за нещо съвсем енергоемко,като дистанционно например.Същата батерия и същото важи и за Луч електрик 3055 на него му бях сложил 357 Рената и я изпи за година и нещо. Връбчо ми го настройва и той предупреди за това. Отделно профилактиката ,ако не е работил дълго време е почти задължителна за общото му здраве.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”