АГАТ 42608 галопиране, счупена спирачка и ос..

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

АГАТ 42608 галопиране, счупена спирачка и ос..

Мнение от atanweb » 03 юни 2021 22:05

Здравейте,
захванах се днес с Агат 42608 моделът с втори бутон за нулиране.
Беше счупена спирачката на баланса и хронографът не искаше да спре в точният момент когато искаш да засечеш време.
По време на разглобяването поради силно набитите стрелки и поради доза лекомислие счупих централната ос. Тази на която е бъбрекът *листенцето,сърчиицето или там както му казват на секундната стрелка.
Та захванах се първо със спирачката. СПравих се бързо като изработих нова. Настройх и всичко точно. Механизмът работи добре.
Тук идва и интересният момент.
Реших да разпробия оста и да набия ново парче тъй като липсва само горната половина.
Разпробих с 0,3мм, струговах ново парче , набих го. Не съм доволен, не е перфектно, но да работи.
Сглобих механизма и изнензда, той галопира юнашки. Ако оставя механизма сам на маста дори подскача от силата на удара от двете страни на импулсният камък.
Направих бърз клип за да покажа, но приблизително взема два пъти по бързо времето. Всичко зъбни колела се въртят свободно и нормално. Не съм отварял пружината. Всъщност нищо не съм правил освен разпробиването на оста.
Каква е причината за галопирането?

старата спирачка- демонтаж
ИзображениеИзображениеИзображение

новата спирачка
ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

две кратки клипчета - първото е с нормална скорост на заснемане, второто е slowmotion
https://imgur.com/a/729Zsg6
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: АГАТ 42608 галопиране, счупена спирачка и ос..

Мнение от stepona555 » 03 юни 2021 22:57

Всеки механизъм галопира колкото му позволи баланса , всичко друго може да предизвика някакви отклонения , но не двойни .
Така си мисля на база електричките , ако им сложа 3 волта батерия , нама да тръгнат 4 пъти по бързо , скороста се регулира от баланса със спиралата .
Ще очаквам развитие на темата.

Офф на лампата
Понеже съм бил на стотици спортни състезания и то точно в сектора измерване на време , обработка на резултата и класиране както каже организатора , понеже той плаща надницата.
Та тоя уред може да е бил специално за измерване на времето на противниковия отбор /отбори .
Още не е мигнал и вече има 20 секунди да наваксва .
край на офа
Поздрави и весела седмица
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: АГАТ 42608 галопиране, счупена спирачка и ос..

Мнение от atanweb » 04 юни 2021 05:27

Спиралата изглежда наред.
Още нещо интересно.
Галопорането започва още на половин оборот от навиването ма иначе празна пружина. Не мога да разбера какво съм сбъркал. В начавото преди да разглобя работеше с нормална амплитуда.
При махнат баланс и докосване на анкера усещам голяма сила с която той превинава в двете позиций. Със силно прещракване. Т.е мисля, че пролемът е някъде преди баланса.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: АГАТ 42608 галопиране, счупена спирачка и ос..

Мнение от nevenbekriev » 04 юни 2021 11:44

Ха сега де!
Всеки часовник е така направен, че моментът на пружината, като мине движението през цялата трансмисия, да се намали, или редуцира, до стойност, която е подходяща за поддържане на нормална амплитуда. Няма такова нещо, което като се повреди, да предизвика по-голяма амплитуда. Всяка повреда принципно води само до намаляване на момента и оттам - на амплитудата...
В този ред на мисли, не трябва да се питаш 'какво съм сбъркал???', а 'как успях да го подобря толкова, че изведнъж започна да галопира, когато това е по принцип невъзможно???'
Струва ми се доста невъзможно, но за всеки случай, провери дали минутният брояч се измества точно с една минута при пълен оборот на секундната стрелка. В смисъл, дали не е възможно да си сглобил трансмисията някак така, че едно от колелата да е станало излишно? Тогава коефициентът на редукция би станал по-малък и съответно моментът към спусъка би нарастнал значително... То, галопиране - добре, ама обикновено почват да бързат с 30мин/24ч, а не да вървят два пъти по-бързо. Значи към спусъка идва някаква срвъх-сила!
Другото, което изглежда още по-невероятно - провери дали галопирането е поради това, че имп. камък се удря в обратната страна на анкера и в двете посоки. Хипотетично може да се удря в нещо друго на пътя му, още преди да стигне до анкера. Тогава амплитудата следва да е по-малка, отколкото при обикновеното галопиране. В смисъл, превърти на ръка баланса от край до край и се убеди, че ограничаването на движението му се получава от имп. камък и анкера, а не от нещо друго, и се превърта примерно от -350 до +350 гр.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: АГАТ 42608 галопиране, счупена спирачка и ос..

Мнение от omegaqq » 04 юни 2021 11:52

Само предполагам, някой преди теб е сложил неподходяща пружина. Преди профилактиката секундомера е вървяла що годе, но след това вече не е имало какво да пречи на галопа.
Пак казвам, това е само предположение.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: АГАТ 42608 галопиране, счупена спирачка и ос..

Мнение от atanweb » 04 юни 2021 20:50

Привет, благодаря за мненията.
Започвам отчет на ситуацията.
Както написах ,преди да разглобя механизмът работеше прилично с амплитуда около 200. Дори бях решил да му оправям само спирачката и да не го разглбоявам допълнително. Като цяло беше чист без старо масло.
Да но счупих оста и се наложи да разглобявам. Правих каквото правих. После се появи галопирането. Не е било от пружината, а от това, че наистина съм допуснал грешка.
Да намерих проблемът обърнал съм *посредното колело - ако тук така се казва.
Както реподолижи Невен това променя конструкцията и предаваемото число и сила.
Хубаво, че не се откърти импулсният камък. Въобще механизмът е с много яки части и що издържа на моята глупост много му се радвам.
Съвпадение е, че при обръщане на колелото зъбите му пасвати и зацепват директно между минутното но при малкият диаметър и секундното колело.
Щети има - минимални, леко надраскани зъби, но здрави.
Механизмът работи добре сега. и ще пристъпя към сглобяване на екцентриците и стрелките.

Беше интересна главоблъсканица.... аз дори се изкефих на този парадокс.
Благодаря за помощта!

Още едно клипче с друга камера - галопиране със две стрелки които вървят почти синхронно. Увеличете звукът на клипчето - звучи като парен локомотив.
https://imgur.com/5SkGwM1

Ето как го бях сложил грешно -

ИзображениеИзображение

ето как е трябвало да бъде.
пояснявам - гледате жълтото колело най-вдясно на снимките.

ИзображениеИзображение

Наздраве!
, а сега не мога да подаря на Тодор да засича фрегатите на мароканците.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: АГАТ 42608 галопиране, счупена спирачка и ос..

Мнение от stepona555 » 04 юни 2021 23:07

НЯма проблем , аз ще ти пратя един нормален , да ми го преработиш според девиза , руските хронометри са най бързите на света.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”