Будилник Севани

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Будилник Севани

Мнение от predator » 10 юни 2021 22:10

Разглобих го,почистих го,смазах го и направих простотия.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Когато остана да сложа баланса видях,че цапфата му от страната на спиралата е крива,реших да я изправя и направих простотията.Не свалих спиралата/от бързане/,като се надявах,че с горелката ще нагрея само цапфата,но уви горелката накъдри спиралата и голяма част от нея се разкали/освен,че се накъдри/.Ще се пробвам да я изправя,но незнам след това как да закаля спиралата защото при нагряване пак ще се накъдри.Ако я оставя така предполагам,че ще се отрази на амплитудата и точноста.Ще съм благодарен на всяка помощ,голяма глупост от моя страна.Поздрави!

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3037
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Будилник Севани

Мнение от stepona555 » 10 юни 2021 22:50

Извинявай , може ли снимка на горелката , аз преди години като се учех да запоявам , докато нагрявах една медна тръба 18 или 22 не помня , някой ме заприказва и след секунди края на тръбата взе да се наклонява надолу и доближи течно състояние , спрях навреме преди да капне на земята.
Цапфа може да нагрееш и с кибритена клечка , ама окисляването и неясното състояние след тая операция ме кара да си мисля че не е било добра идея изобщо да я нагряваш.
Ако бъркам се извинявам , скоро ще се включат майсторите и ще ти кажат .
Поздрави
Изображение

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: Будилник Севани

Мнение от predator » 10 юни 2021 23:28

stepona555 написа:
10 юни 2021 22:50
Извинявай , може ли снимка на горелката , аз преди години като се учех да запоявам , докато нагрявах една медна тръба 18 или 22 не помня , някой ме заприказва и след секунди края на тръбата взе да се наклонява надолу и доближи течно състояние , спрях навреме преди да капне на земята.
Цапфа може да нагрееш и с кибритена клечка , ама окисляването и неясното състояние след тая операция ме кара да си мисля че не е било добра идея изобщо да я нагряваш.
Ако бъркам се извинявам , скоро ще се включат майсторите и ще ти кажат .
Поздрави
Това е горелката.

Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3037
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Будилник Севани

Мнение от stepona555 » 10 юни 2021 23:42

Прилича ми на кухненска , има ли тънък насочен пламък , за да нагряваш в една точка , да не досаждам ама температурата е най висока в края на пламъка а понякога и пред него.
И най добре това да го установиш пробно , на медна тръба се вижда перфектно как се нагрява , около зоната на пламъка , цвета се променя и се получава едно петно което показва къде колко се е нагряло.
Поздрави и умната , това е много опасен инструмент , почти колкото болгарката , както казват братушките.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Будилник Севани

Мнение от nevenbekriev » 11 юни 2021 07:28

Имаме пример за грешка от липса на опит и също - пример за натрупване на опит от собствените грешки. Нищо, един такъв будилник предполагам струва 2 лв, значи не е голяма загуба...
Сега, по същество. Закаляват се стоманените детайли, за да е възможно това стоманата трябва да съдържа примерно над 0.5% въглерод. Спиралата в Севани е от берилиев бронз (жълта сплав) в по-ранните и от някаква форма на инвар (бяла лъскава сплав) в по-късните. Този гледам е с пластмасови делителни колела, значи спиралата със сигурност е от инвар. Инварът не се закалява по никакъв начин, твърдостта на спиралата се получава вследствие на пластичната деформация по време на валцоването на нишката и оформянето на спиралата. Тоест - омекването след нагряване е така да се каже окончателно и няма връщане назад. Нямам представа обаче доколко си нагрял спиралата и доколко всъщност е омекнала. Можеш да разбереш като опиташ да огъваш, ако еластичността е колкото при пластилин, значи за нищо не става. Ако има още еластичност, може да я изправиш и да пробваш. Проблемът е в това, че нагряването не е равномерно и ще има участъци с нормална твърдост и такива, които са омекнали. При движението на баланса и разпускането и свиването на спиралата вероятно концентричността на витките ще се променя и може някои да се допират при по-голяма амплитуда, което ще води до отвратителна изохронност. Искам да кажа, че е добре да се подготвиш, че по-скоро ти трябва друг часовник...
Темата за кривите цапфи, изправянето и нагряването е отделно нещо. Първо, не е нужно нагряване до повече от 320-350 гр, което съответства на максимална степен на отпускане на въглеродната стомана. Директното нагряване с горелка означава, че цапфата веднага ще светне в червено, защото е тънка и много бързо се загрява. Още, като махнеш пламъка, много бързо ще изстине и вероятно ще се закали като стъкло, ако въглеродът в нея вече не е изгорял от това нагряване с горелката. При опит за изправяне ще се счупи като стъкло. Изобщо, директното нагряване с горелка е новобранска работа, която даже не заслужава коментар. Нагряването се прави с приспособление, което се захваща за цапфата и се нагрява то, като се следи цвета на стоманата. Нагряването трябва да става бавно, за да може да се следи цвета и да има време за протичане на превръщанията в структурата на стоманата. Когато посинее, значи вече се е отпуснала. Нагрява се докато посинее до средата на конусната част, няма да отпускаме цялата ос и в никакъв случай не искаме да отмекне колелото на баланса. Отделно, отпуснатата цапфа вече няма същите свойства и затова този метод на изправяне е с противоречив резултат.
Проблемът е, че при мен идват часовници със счупени цапфи на колела, които някакви велики майстори са се помъчили да поправят. Нагрявали са целите колела, като са опекли стоманата до материал за гвоздеи и месинговата табла е станала мека като пластилин. И това само заради мисълта, че така ще могат да пробият отвор за поставяне на цапфа. Това е подсъдимо и наказанието е отрязване на двете ръце. За пробиването не е нужно изобщо никакво отпускане, камо ли отвръщане, заравяне на детайла в цигара и запалването й и други идиотщини, ама как да обясниш на някой велик майстор такова просто нещо, когато те на свой ред са се учили от други, още по-велики майстори...

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: Будилник Севани

Мнение от predator » 11 юни 2021 07:41

Благодаря,цапфата не я нагрявах директно,а странично на пламъка,но температурата се оказа по-висока за спиралата.Както казваш не е голяма загуба,ще я изправя и ако не става ще намеря донор.Важното е да се трупа опит.Благодаря още веднъж за изчерпателния отговор.

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: Будилник Севани

Мнение от predator » 11 юни 2021 22:52

Това е резултата до момента,като цяло спиралата е твърда има само обезцветяване там където е прегрята,ще пробвам и ще видя.Цапфите добре ли са заточени или трябва още.


Изображение

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1389
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Будилник Севани

Мнение от omegaqq » 12 юни 2021 11:02

И спиралата и осите изглеждат добре. Спиралата като че ли може и още малко по-добр, но става и така.

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: Будилник Севани

Мнение от predator » 12 юни 2021 13:02

Благодаря,спиралата я пооправих още и допълнително полирах осите,ще стане ясно,като го сглобя.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Будилник Севани

Мнение от atanweb » 12 юни 2021 13:19

Имаш талант. Спиралата според мен е задоволително добре.
Изображение

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: Будилник Севани

Мнение от predator » 12 юни 2021 17:25

atanweb написа:
12 юни 2021 13:19
Имаш талант. Спиралата според мен е задоволително добре.
Благодаря,доста спирали сасипах,но имам желание и воля да се науча.В момента ме озорва да я регулирам така,че да не опира в регулатора,но смятам,че ще се получи.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Будилник Севани

Мнение от nevenbekriev » 13 юни 2021 20:48

Добре за спиралата, но по каква причина реши, че цапфите трябва да се заточват??? Не че няма да работи така, но върховете им не трябва да са остри. Ето как по принцип трябва да изглеждат:

Изображение

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: Будилник Севани

Мнение от predator » 14 юни 2021 07:52

Явно някой ги е заточвал,защото формата им беше такава,само ги доизострих и полирах.Вече часовника работи,в момента изостава малко,но регулатора му е на средата.Амплитудата му е около 180 градуса.Благодаря за цапфите,тази форма за всички часовници ли важи.

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: Будилник Севани

Мнение от predator » 30 юни 2021 16:25

Работи вече две седмици,върви точно но регулатора му е максимално на +.Спиралата изглежда добре,амплитудата е около 180,при спрян баланс спиралата не се допира в регулатора по цялата дължина на регулиране.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Будилник Севани

Мнение от atanweb » 30 юни 2021 18:32

Е... така ще е. нали работи точно и не спира.
Това ще ти е ориентир.. след като натрупаш още опит и ако амплитудата те притеснява ще запретнеш ръкави и пак ще го профилактираш. До тогава вероятно ще си успоил още много умения и ще си отремонтирал купища часовници!
Поздравления!
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”