Изваждане/ремонт на механизъм

Отговори
bmx
Reactions:
Мнения: 4
Регистриран: 29 юни 2021 12:52

Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от bmx » 29 юни 2021 13:06

Имам ето този модел Seiko:

https://www.watchshop.com/seiko-clocks- ... 65963.html

За съжаление наскоро спря да работи. Пробвах 2 различни батерии, не помагат. Изглежда е изгоряло нещо. Въпросите са:
1) Подлежи ли на ремонт механизмът или продават ли се като резервна част?
2) Как се изважда механизмът. Разкопчах щракалките отзад, но като пробвах да го изтегля взеха да се издърпват и стрелките. По периферията на кръга отзад има винтове, но не знам ако започна разглобяване докъде ще стигна и да не се разхвърчат дребни части.
3) Може ли да се ползва механизъм от друг подобен часовник, примерно Seiko QXA756B:
https://www.ebay.co.uk/itm/313468156383

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3033
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от stepona555 » 29 юни 2021 17:14

Здравейте,
Като гледам линковете явно живеете на острова.
Ако вземете механизъм от друг часовник , има опасност да не съвпаднат размерите на стрелките , тоест по добре да намерите механзъм със стрелки и смяната е много лесна.
Трябва да видите как да свалите стъклото , после махате стрелките , под тях има една гайка отвива се и целия механизъм излиза назад , само с дърпане няма начин да стане.Няма дребни части , винчетата по периферията са най дребното нещо в него смело развивайте .
Ако качвате снимки с въпросите ще е много по лесно да ви ориентираме .
А стария защо не тръгва , да не са окислени пластините на батерията , ако е изтекла старата.
Изображение

bmx
Reactions:
Мнения: 4
Регистриран: 29 юни 2021 12:52

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от bmx » 29 юни 2021 18:36

Стъргах пластините - не мисля, че е от това. А и не се вижда да са много окислени. В описанието на един часовник четох, че батерията АА трябвало да бъде цинково-нещо-си, а не алкална, защото алкалната давала по-голям ток и се развалял механизмът. Предполагам това е станало. Където и да гледам все алкални батерии продават. Може ли да изгори бобина или нещо друго каквото има в механизма? За стрелките - предполагам могат да си стоят старите стрелки. Или захващането им не е еднакво?

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3033
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от stepona555 » 29 юни 2021 19:12

Всички батерии АА са 1.5 волта , а къкъв е вътре химическия състав е друга тема.А за по големия ток сигурно го е писал някой политик или адвокат те от всичко разбират , няма начин от това да изгори механизъм.
Стрелките имат отвори и се нанизват върху осите на механизма които стърчат в средата на циферблата.
Оказва се че няма някакви стандартни размери , аз наскоро реших да сменя механизма на един часовник , и открих че имам 3 донора но на нито един не е същия размер на осите.Ако е различен не може да се постави стрелката , тя се нанизва с леко усилие и си стои без да се закрепва с нещо допълнително.
В залива е пълно с механизми комплект със стрелки за няколко евро , аз не съм сигурен че и оригиналния механизъм е Сейко .
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3033
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от stepona555 » 29 юни 2021 21:12

Предполагам че става дума за нещо такова , виждат се стрелките и отзад най обикновен механизъм.
Като го разглобите , пробвайте да поразмърдате секундната стрелка и изобщо всичките стрелки с врътката отзад , ако не тръгне си трябва измерване какво не му е наред на механизма.
Изображение
Изображение
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3033
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от stepona555 » 02 юли 2021 12:38

КОлега , най добре се представете , или поне кажете от кой град сте и ще получите съвет към кой часовникар да се обърнете.
А ако мислите да се опитвате сам , трябва поне да знаем какъв опит имате с фина механика и електроника , иначе само си губим взаимно времето , и да ви кажа как да измерите бобината ако не знаете какво е мултицет ползата е нула
Поздрави
Изображение

bmx
Reactions:
Мнения: 4
Регистриран: 29 юни 2021 12:52

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от bmx » 03 юли 2021 12:14

В. Търново. Уред имам, завършил съм електротехникум. Поначало искам да възстановя този, защото е добър като оформление, шрифт, стрелки и фон. Колкото други подобни налични в момента съм разглеждал, все нещо им куца. Най-вече от зле подбран шрифт за числата. В краен случай, ако не стане възстановяването, ще се примиря с някой компромисен.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3033
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от stepona555 » 03 юли 2021 13:36

За съжаление в Търново не познавам часовникар , то всеки сменявач на батерии може да смени механизма , но не познавам местните майстори.
Щом нямате проблем с електричеството , това е най обикновен стъпков електромотор който работи с импулси на всяка секунда към бобината .
Първо преодолявате страха от винтчета и пластмаса и го разпилявате на парчета. Единствената снимка която ще ви трябва е преди да свалите задния капак , а може и след това за да сте спокоен че няма да объркате няколкото пластмасови зъбни колела.
С омметър измервате бобината , трябва да има съпротивление . ако има с поставена батерия мерите с волтметър дали 1.5 в стига до схемата на платката и дали идват импулси на бобината на всяка секунда. Внимавай като мерите да не са лакирани спойките или пистите и все да ви показва прекъснато.
Ако това го има значи просто е мръсен и трябва малко чистене на зъбните колела.
Докато не качите хубава макро снимка на механизма без заден капак , не мога да ви кажа нищо повече , въпреки че съм от Търново не съм гадател.

Ето набързо разглобих донякъде първия който ми падна пред очите , да видите че няма никакви сложни неща вътре , моторче и зъбна предавка , зъбите са доста малки и едно боклуче е достатъчно за да спре.
Изображение
Изображение

МОже да има гайка над последната стрелка може и само да е нанизана , вадят се със смело дърпане.
Изображение

Изображение
Под последната стрелка има гайка която държи механзма към корпуса или циферблата.
Изображение
И като отделите механизма ще видите че е било напразно там няма какво да се види или пипне.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ето тук се вижда един хубав косъм който ако е отзад между зъбните колелета може да спре механизма.
Изображение
Изображение

Изображение

Повтарям да не се заблуждавате че това е много ценно оригинално Сейко , просто обикновен стенен кварц с надпис Сейко.
Жалко днес изтървахте битака в Горна , там можеше да си купите няколко такива за трениране.
А ако все пак не ви се пипа , помолете най големия майстор на Сейко , колегата Сейкоша във Варна да ви го прегледа и оправи.
Поздрави
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от atanweb » 03 юли 2021 16:41

Браво за снимките и съветите!
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 833
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от Lyubo_sr » 03 юли 2021 20:13

А ако все пак се налага смяна на механизма- май бяха два вида, с къса и дълга резба при стрелките.
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3033
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от stepona555 » 03 юли 2021 22:49

Според мен са много видове , аз имам поне 5 различни само като диаметър на осите за стрелките , един ден реших да сменя механизма на един часовник , че си беше умрял , направо се шашнах как нямаше два еднакви , с по малко ама са различни , за да запазиш стрелките трябва да намериш същия.
Е при мен има екземпляри от цял свят , ако вземеш малкия ханс може да са им еднакви осите на различните модели.
Да изчакаме колегата може да получи съвет и от някой друг по голям "форум" и накрая да вземе информирано решение.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от Liani » 04 юли 2021 08:55


bmx
Reactions:
Мнения: 4
Регистриран: 29 юни 2021 12:52

Re: Изваждане/ремонт на механизъм

Мнение от bmx » 22 юли 2021 20:35

Да не остава висяща темата, малко допълнения. Разглобих, мерих с уред - не получих убедителен резултат. След мерене на диаметър и дължина на "шпиндела", стигнах до този механизъм:
https://www.ebay.co.uk/itm/184235987761

Взех го, сложих. Върви засега, да не казвам голяма дума, че не се знае колко ще е точен. Стрелките не ги набих много здраво и не знам колко добре се държат. По надписи отзад прилича на повредения, не се чува и цъкане. Накратко - засега изглежда оправен проблемът. Ако изкара 4-5г, ще знам как да търся следващия. А дотогава може и да изкарат по-свестни нови модели.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”