липсващи зъби на пружинен барабан

Отговори
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

липсващи зъби на пружинен барабан

Мнение от ivan_p_uzunov » 12 сеп 2021 15:19

Здравейте , днес ще покажа как може да се възстановят липсващи зъби на пружинен барабан.- И да , трябва ви струг ! Без него нещата не стават! :redface -Не мисля че правя всичко по правилния начин но в крайна сметка резултата е положителен!
Изображение

Изображение
Пробивате барабана и прорязвате малка част от тялото на барабана .После ще го възстановите с по -дебело парче ,от което ще изрежете и липсващите зъби .
Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: липсващи зъби на пружинен барабан

Мнение от ivan_p_uzunov » 12 сеп 2021 15:23

Не можах да го занитя и затова пребягнах до поялник и калай .
Изображение

Изображение
Лесно бе да постигна външния им диаметър .По трудното бе да премахна отвън и отвътре излишното от новопоставеното парче месинг.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: липсващи зъби на пружинен барабан

Мнение от ivan_p_uzunov » 12 сеп 2021 15:27

Изображение
-падна голяма борба . :b Тъй като нямам делителен апарат -ползвах за нарязването на зъбите плоскоста -която е перпендикулярна на режещия инструмент.- на кръстатия супорт.
Изображение

Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: липсващи зъби на пружинен барабан

Мнение от ivan_p_uzunov » 12 сеп 2021 15:35

https://www.youtube.com/watch?v=0ND9BKmbL6U-А това е и крайния положителен резултат.- Пожелавам успех на следващите след мен!- Няма нищо трудно в един ремонт , май най трудното е да запретнеш ръкави и да го започнеш . :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: липсващи зъби на пружинен барабан

Мнение от atanweb » 12 сеп 2021 16:05

Поздравления! още един часовник е спасен.
Клипът показва, че новите зъби преминават гладко. А ако пружината започне да събира енергия. т.е. с поставен анкер и навиване на пружината докрая. Това ще е и последният истински тест за зъбите.
Интересен метод си избрал. Надявам се скоро да покажеш как се прави процедурата със истински инструмент за прорязване на зъби на колело.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: липсващи зъби на пружинен барабан

Мнение от ivan_p_uzunov » 12 сеп 2021 16:20

Сашо ,явно искаше да кажеш : че трябва да покажа и финишната обработка на зъбите в едно зъбно колело .- Ето това си взех -наскоро и сега го чакам да пристигне!
Изображение
това лявото -по мръсното е моето .Не се вижда но подаването на фрезера към зъбното колело става като се вижда на скала-въртяща се - какво подаваш в стотни. :b

Изображение

Изображение
:b Самите фрезери са доста особенни . Не са идеално кръгли а са леко яйцевидни -и самата равнина на срязване е срязана напречно и е променлива . и чрез едно малко винтче на фрезера , ти прехвърляш като през червяк нарязването на зъбите . Тези красиви машини ,май са само за дооформяне на геометрията на самия зъбен гребен. :b -Като пристигне ще покажа . Въртейки чакръка ти прекарваш всички зъби един подир друг със фрезера и ако трябва и е необходимо - можеш леко и много точно да придълбочиш всички падини и върхове на зъбите и то те ще станат еднакви . :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: липсващи зъби на пружинен барабан

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 сеп 2021 16:06

https://www.youtube.com/watch?v=IrMUBH6NfCk-- :banana -ЕЕееее ,най -накрая машината пристигна .-В доста окаяно състояние . В началото бях и разочарован от факта че не е от скъпите фрезоващи машини -направени от месинг .- Моята е направена от алуминии и стомана - .....И има само едно месингово нещо -фтулка. И тя е в дървената ръкохватка . та след две нощи машината бе почистена и центрована . Това видео показва как се случват нещата ..Да отбележа че тя е само и единствено за финишна обработка на зъбите в едно зъбно колело .А това което ме радва е че -машината е със три центриращи равнини .


Изображение

Изображение

Изображение
Да, кутията на която стои- съм я извадил. -Защото и тя трябва да се реставрира . :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: липсващи зъби на пружинен барабан

Мнение от atanweb » 24 сеп 2021 19:47

Изглежда забавно! Хубава машинка си имаш.
Да попитам за фрезоващите дискове които сами си подхващат и сменят зъбите... те стандартни ли са или всяка фирма си е правила нейни размери? Т.е. можеш ли да намериш подобни дискове ако се наложи?
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: липсващи зъби на пружинен барабан

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 сеп 2021 20:34

Ами, за сега съм срещал май -само три различни диаметъра . Фрезови дискове има! -Стига да ти се дават пари .В момента имам някакви за да си поддържам формата ,но май ми трябват още ! n_sad
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: липсващи зъби на пружинен барабан

Мнение от nevenbekriev » 26 сеп 2021 15:08

Това се нарича фреза на Карпано, още велцмашина. Хубаво е че си имаш, остава да се снабдиш и с дискове. Диаметърът не е от значение, а само диаметърът на отвора на диска. Още, не служи за 'задълбочаване' на междузъбията, а само за оформяне на главите на зъбите. Междузъбията се нарязват с обикновена дискова фреза, на зъбонарезна машина с делителен апарат, като получените зъби се получават с правоъгълна форма и дъната на междузъбията още при тази операция са окончателно готови. След това се ползва велцмашината за заобляне на главите. Велцмашината е полезна и за намаляване на външния диаметър на готови колела, с вече монтирани табли. Така са работили в някои стари манифактури при финалната обработка на колелата, за получаване на перфектното зацепване - правили са таблите с малко по-голям диаметър и са намалявали диаметъра монтираните вече колела на велцмашина. Този начин елиминира всякакво радиално биене на колелата.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”