Мълния 3601 ниска амплитуда

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от lamer4o » 14 апр 2022 16:09

Тази кривка, която си оградил и тази, която аз съм оградил са една и съща !

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от nevenbekriev » 14 апр 2022 21:41

Изображение

Кривката, която ти си оградил, на тази снимка съм показал с червено. Тази, която аз оградих, тук съм я показал с жълто. Сега, може да излезе, че там няма кривка, но много силно прилича да има, като гледам снимка 5. Може да е обаче просто някакъв светлоефект от микроскопа.
Може да направиш снимка, която да покаже странично края на крайната витка, за да се види какво е. Но както и да е, крайната ти витка въобще не изглежда като трябва да изглежда. Като имаш нормален баланс, погледни как изглежда неговата спирала и направи тази като нея. Мога и аз да направя снимки, за да покажа как трябва да изглежда и как да провериш дали всичко е правилно...

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от lamer4o » 17 апр 2022 09:06

Сагата продължава , тъй като спиралата на баланса явно е рязана купих чисто нов баланс .
Изображение

Сложих го , обаче затягаше в моста нямаше почти никакъв аксиален луфт . Та се наложи да поповдигна моста съвсем леко. И се получи това

Изображение


Мисля че може и по добре да се движи този часовник , но за сега ще го оставя така .

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от nevenbekriev » 17 апр 2022 12:05

А на другата страна (в другото хоризонтално положение), каква е амплитудата? В двете хоризонтални положения амплитудата трябва да е еднаква, това ще значи, че спиралата е добре нагласена. Това, че балансът е нов, не гарантира че като го сложиш, спиралата ще застане добре. Винаги се налага някаква корекция около колонката, за да застане добре.
Как и защо реши, че спиралата на стария баланс е рязана? И така да е, докато не изчистиш загубите в нея и не получиш нормална амплитуда, няма да разбереш дали е подходяща за този баланс. И даже да не е, може да се направят корекции по баланса или по спиралата и нещата да се получат

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от lamer4o » 17 апр 2022 19:49

Какви промени могат да се направят по колонката, освен да застанат успоредно в 2те равнини навивките и да не допират никъде при различни положения на часовника .

Мисля че това съм го направил(само това знам за сега ) , но явно може още. Моля да споделите още какво да гледам или да направя ?

Забелязвам че в двете хоризонтални приложения се разминават амплитудите !

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от nevenbekriev » 18 апр 2022 07:41

Точно това...
По принцип, колонката трябва да застане точно перпендикулярно на моста, но това никога не се случва точно така. На всичко отгоре, във всеки различен мост тя застава различно, че и в един и същ мост не застава еднакво два пъти след сваляне и слагане. Затова, след закрепването на колонката в моста, ако е окончателно, следва да се понамести спиралата чрез кривене в близост до колонката.
Всичко, което може да се каже, мисля, че съм го казал в предния си дълъг пост. Прочети го пак... Забелязал съм, че за да проумее нещо, човек трябва да е готов за това. Ако не е готов, то просто му минава покрай ушите...
Проблемът е, че няма как да видя какво не е наред, защото часовникът не е при мен. Ако ми го изпратиш, ще го погледна и веднага ще ти кажа, мога да опитам да фотографирам проблема, но не винаги е възможно, мога да го коригирам, а мога да го оставя ти да си го коригираш.
Ще опитам днес да направя няколко снимки, които да покажат правилното положение на спиралата, в момента само това мога да направя.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1162
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от ivan_p_uzunov » 18 апр 2022 08:04

Мисля че можеш да увеличиш дължината на повдигната и минаващо отгоре - парче спирала .- Това май искаше да ти каже Невен .-Самия отрязък от нея -трябва да ти заема мисленно около 225-235 градуса от външната обиколка на самата спирала. Когато тази опашка се скъси -задължително се получава този ефект на допиране на спиралите -точно там където е скока от едната равнина в другата.-Поради тази причина този отрязък се прави по-дълъг.-Писано е доста по въпроса за напасване на спирала към баланс и ако ти се чете ще намериш как със ецване се отнема от спиралата за да стане тя по -тънка и по мека . А също може и да се утежни и самия баланс по периферията .За да се увеличи неговата енерция от развъртането и от там да падне забързания ти ход на механизма .-Трябва да ти е ясно едно -ако си рязъл от спиралата тя става по твърда и хода се забързва .А ако си я увеличил ,то ти забавяш хода на механизма .-Просто увеличаваш нейните витки и тя става по -мека .От там и увеличаване на амплитудата на самия баланс. :b

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от lamer4o » 18 апр 2022 15:36

Много , много Ви благодаря за опитите да помогнете . Давате много полезна информация и насоки, аз доста обичам да чета уча, просто трябва да получавам насоки, защото нещото което чета трябва да го свързвам с практика за да мога да асимилирам правилно а не само суха теория !

Благодаря и на Невен за предложението да му го изпратя, но ще се помъча още малко сам с този часовник сигурен съм че съм на крачка от финала . Така победата ще е по сладка :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от nevenbekriev » 18 апр 2022 17:18

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето няколко снимки, които показват как трябва да стои спиралата така, че вероятността да се допира в нещо да е минимална.

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от lamer4o » 19 апр 2022 14:17

Когато вземем нов баланс , каква е последователността да го напаснем на моста. Трябва ли да свалим първо спиралата да я непаснем по моста без самия баланс и после да го върнем обратно , или може и заедно ?

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1162
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от ivan_p_uzunov » 19 апр 2022 16:26

Какво означава -да вземем нов баланс -Има ли от къде да се вземе ? -Мисля че по скоро можеш да намериш нова ос и да я монтираш на стар баланс ,тогава вече меже тя да иска леко нагаждане . Най добре става като се махне първо спиралата и се постави баланса без нея - Така или иначе като монтираш нова ос ,спиралата се вади .- Тогава се вижда дали има нужната аксиална хлабина и ако тя липсва леко се повдига горната табла с латунова подложка или- някой майстори леко кривят самата табла за да се достигне желания ефект . После се проверява импулсната ролка и опашката на анкера . Накрая вадиш моста и монтираш спиралата. Гледаш дали втулката и стои точно над шатона -рубинения камък . Ако и тя е наред - както е показал Невен на своите снимки -монтираш спиралата на баланса и правиш засичане на точноста с виброграф .- Там вече се вижда дали избързва или изоставя и се правят нужните настройки по спиралата или по баланса. -Това е метода при всички часовници . :b

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от lamer4o » 19 апр 2022 21:14

Какво означава -да вземем нов баланс -Има ли от къде да се вземе ?
Да, аз си купих няколко за да имам. ( Чисто нови, без мост обаче)


Най-сетне успях да подкарам машинката да върви перфектно. Ето и виновника за различните амплитуди в различните положения. С баланса явно съм се справил ( късмета на начинаещия ). Камъка е бил пукнат но аз не съм го забелязал , и чак след като го разръчках с клечка за зъби по стабилно се отчупи парче от него
Изображение

Сега след смяната на камъка нещата са коренно различни .


Изображение



Изображение

Ето и хубавеца, който измъчих толкова , сглобен и с ново стъкло .

Изображение


Благодаря на всички за съветите и помощта!


ПП:. Не ме упреквайте че не съм въвел правилния lift angle за Мълния който е 42 градуса . Но измерванията ми трябваха за да сравня амплитудите в хоризонталните положения а не големината на амплитудата.
Последна промяна 8 на lamer4o, променена общо 20 пъти

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3033
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от stepona555 » 19 апр 2022 23:16

Да ти имам проблема , наскоро един от еспанския форум който се води за голям майстор , всъшност прави кюфтета и леки арменски профилактики , отишъл при часовникар и цитира резултатите от вибрографа , като съвсем искрено се чудеше какъв е тоя ъгъл , дали бил на отклонение на анкера и прочее мъдрости.
На втората снимка се вижда една синя подложка за работа , имам подобна но е пълна с магнити и отделно установих че няма друга повърхност от която толкова много да отскача изпуснато винтче .
Да внимаваш , ако и твоята е същата.
поздрави и късмет
Изображение

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от lamer4o » 20 апр 2022 08:55

На втората снимка се вижда една синя подложка за работа , имам подобна но е пълна с магнити и отделно установих че няма друга повърхност от която толкова много да отскача изпуснато винтче .

Магнитите съм ги оперирал :) , а върху подложката слагам бяла кухненска хартия когато работя , така всичко коетоо падне не отскача и се вижда върху хартията !

:b

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Мълния 3601 ниска амплитуда

Мнение от lamer4o » 29 апр 2022 08:34

Снощи, благодарение на Вашите съвети и снимките на Невен , вече имам първия си профилактиран часовник, на които поправих и спиралата, която освен че се допираха и витки една до друга, спиралата опираше и до спиците на колелото на баланса.

Получи се това :


Изображение


Няма да казвам обаче че ми отне 5 часа само работата по баланса :lol:

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”