Beat Error

Отговори
lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Beat Error

Мнение от lamer4o » 21 апр 2022 21:39

Здравейте , ако не сте забелязали в ОЛХ -а започнаха да изчезват джобните часовници Молния :mrgreen: . Трябва ми материал, с който да трупам опит :yahoo

Та , днес върнах към живот поредния часовник и възникна в мен следния въпрос . Освен смяната на ръждясалите , криви и счупени части си играх с баланса му и го докарах да цъка добре според мен но beet error-a му е 2 мс .И понеже тук няма настройка на този параметър, се питам заслужава ли си да го настройвам по начина с местене на бронзовата втулка на спиралата , както направих на часовника в предишната тема или да го оставя така ?
Какви са приемливите стойности за този параметър . Ще се подобри ли точността на часовника при намаляването му? Прочетох доста за този параметър и имам собствено мнение по въпроса , но искам да знам мнението на ВАС , по-знаещите и можещите колеги с опит .
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3033
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Beat Error

Мнение от stepona555 » 21 апр 2022 22:42

Не помня какво беше , но ако го покажеш в няколко позиции , понеже е джобен с коронката нагоре трябва да е най добре.
Весели празници
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Beat Error

Мнение от atanweb » 22 апр 2022 07:04

Чрез позицията на импулсния камък опита ли?
Изображение

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Beat Error

Мнение от lamer4o » 22 апр 2022 08:34

Въпроса ми е не , как да го направя а дали е необходимо да го правя, когато BE e в допустими граници и какви са те ?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Beat Error

Мнение от atanweb » 22 апр 2022 20:07

Според мен този показател е доста съществен. Колкото повече се отклонява толкова повече загуби ще имаш сред полезните стойности.
Щом си се поинтересувал вероятно знаеш повече от необходимото за да се опиташ да намалиш тази грешка.
Понеже питаш за лично мнение.
При непретенциозни (откъм цена и качество също) маханизми смятам , че под 1мс е допустимо.
При по добрите производителите постигат 0 и след като това е възможно.. Би следвало след намеса или профилактика да се стремим да догонваме стойност близка до 0.
Смятам, ме молнията можеш да я докараш до под 0,3мс.
Много се радвам, че обръщаш внимание на детайлите при работа.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Beat Error

Мнение от nevenbekriev » 25 апр 2022 18:18

Beat Error е параметър, който не влияе пряко на работата на часовника. Точността практически не зависи от него в никакви положения. Обаче, има и един важен момент свързан с него - часовникът няма да тръгне сам след като е спрял и го навием, ако БЕ (всъщност равновесното положение на баланса)не е достатъчно точно нагласен. Та ако тръгва без проблем при навиване, и това и в двете посоки на задвижване на баланса, значи няма повод за притеснение. Другото е, че при грешно равновесие, фигурите, които описват спиците на баланса, няма да се виждат симетрично разположени в механизма, а това дразни окото...

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Beat Error

Мнение от lamer4o » 26 апр 2022 09:53

Благодаря Ви много за мненията . Всяко едно от тях е ценно за мен !
Смятам, ме молнията можеш да я докараш до под 0,3мс.
Докарах я до 0.0 - 0. ms

NZperX
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 02 май 2022 17:23

Re: Beat Error

Мнение от NZperX » 02 май 2022 17:38

Здравейте! Имам една индийска екзотика и понеже тръгва само след разклащане после навиване, попрочетох тук там и разбрах, какво е нужно да променя. Проблема е, че шпилката е неподвижна. Предполагам, че трябва да преместя пружината по някакъв начин, но ... по-натам не съм наясно.
Иначе при подвижна щпилка,оптимума на ВЕ е 0 - 0.3, а при неподвижна между 0 и 0.8
Принципно този показател не е от фатално значение за отклонението.
Та намира ли се инструмент, с който да вкарам ВЕ в допустими граници, че да се заема после и с отклонението или да го нося на часовникар? Всъщност още 2-3 винтиджа имат същата болка.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Beat Error

Мнение от atanweb » 02 май 2022 20:23

Привет,
Дали можете да дадете някакъв ориентир за модел, механизъм, марка... снимка, клипче дори още по подходящо за целта.
Изображение

NZperX
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 02 май 2022 17:23

Re: Beat Error

Мнение от NZperX » 03 май 2022 13:44

Здравей, мислех че имам снимка в телефона, но не. Довечера ще кача. Бях го пуснал за продажба, но реших да го запазя.

NZperX
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 02 май 2022 17:23

Re: Beat Error

Мнение от NZperX » 03 май 2022 17:19

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Beat Error

Мнение от atanweb » 03 май 2022 19:07

Привет,
Механизмите които имат регулатор на позицията на импулсния камък *roller jewel са тези на които ти викаш с "шпилка"
Чрез регулатора всъщност се измества равновесното положение на импулсният камък*roller jewel - този който влиза и излиза от анкера при всяко колебание на баланса.
Представи си, че балансът е в покой ... то неговият импулсен камък трябва да сочи точно срещу "леглото" на анкера - там където влиза ампулсният камък.
Отклонението се измерва с B.E. - по темата в която пишем.
Както ти спомена 0-0,3
Твоят случай е, че нямаш регулатор с който да изместваш положението на баланса спрямо центъра му.
Тогава това може да бъде направено когато се завърти "плочицата" - roller table с импулсният камък около оста на баланса. * най добре прочетете долният пост на Невен за правилната техника.
Просто при преместване внимавайте да не отчупите импулният камък. Преместването трябва да бъде правено на малки стъпки от сорта на 1-2градуса.
Става въпрос за рубинчето на снимката и таблата в която е поставен.

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Beat Error

Мнение от nevenbekriev » 03 май 2022 21:08

Всъщност, не е добра практика да се върти ролката с импулсния камък. Уравновесяването на баланса, било то статично или динамично, е направено при точно това положение на ролката и разместването й може да доведе до влошаване на уравновесяването. Освен това, фигурите на спиците няма да са си на мястото. На всичко отгоре, опитайте да завъртите ролката на някоя Молния - или ще превърти цялата ос заедно със спиралата и рвновесното положение ще се запази каквото е било, но за сметка на това балансът ще почне да замята, или ще се отчупи оста и долната й част ще остане в ролката, но няма да се завърти...
Промяната на равновесното положение се постига чрез завъртане на втулката на спиралата спрямо оста и това го пише тук в тази тема в началото, както и във всички учебници.
Към питащия - преди да опитваш да въртиш ролката, виж дали няма някаква деформация на спиралата, която да я държи в неестествено положение. Това може лесно да размести равновесното положение на баланса и също така лесно с наместването на спиралата към нормалното й състояние, ще се възстанови и правилното равновесно положение...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Beat Error

Мнение от atanweb » 03 май 2022 21:20

Привет Невен,
Да абсолютно си прав!
Посипвам си главата с пепел.
Не знам кое ме накара да предложа подобен метод.
Вярно, че със спиралата е много по лесно и безопасно.
Просто съм преуморен .. явно трябва да внимавам и да не подвеждам хората.
Дори сега се сещам, че наскоро и аз въртях спиралата, че да наглася, но нещо съм изперкал.
Благодаря за внесената корекция!
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”