Силова пружина за Cyma

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1162
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Силова пружина за Cyma

Мнение от ivan_p_uzunov » 04 май 2022 18:00

Да , пружината можеш да я направиш по два начина . Първия е да нагрееш края и.- Като внимателно го откалиш чрез загряване и после след прегъването се опиташ да го закалиш отново. Ако не се закали достатъчно, там най вероятно отново ще се скъса . Другото е да се пробваш да занитиш едно парче от друга пружина за да имитираш тази згъвка . :b

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Силова пружина за Cyma

Мнение от lamer4o » 04 май 2022 18:02

:yahoo Мисля че се справих , направих няколко тренировки на старата пружина и новата стана от първия път. Часовника цъка с амплитуда 240 градуса на двете хоризонтални позиции.

Ето го хубавеца, почистен и сглобен .

Изображение
Последна промяна 1 на lamer4o, променена общо 5 пъти

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Силова пружина за Cyma

Мнение от nevenbekriev » 05 май 2022 07:16

Закаляването на края на пружината е винаги лоша идея. При това прегъване на края обратно, се случва често парчето да се отчупи на сгъвката много скоро. Така е, защото при такова остро сгъване се нарушава структурата и се образуват пукнатини, които с времето и усилията растат. Ако ще се прегъва краят, това трябва да става в 'червено' състояние. Като и не бива да се прегрява, защото от прегряването стоманата става крехка и чуплива. И инструментът, с който се сплесква финално сгъвката, също трябва да е загрят до червено, иначе при самия допир на загрятата пружина до студения инструмент, пружината веднага се закалява и може да се счупи. Примерно, могат да се жертват едни медицински пинцети за целта.

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Силова пружина за Cyma

Мнение от lamer4o » 05 май 2022 08:17

Направих го както е написал Невен в поста си, загрята локално до червено се изкриви като дъвка после с едни пинсети китайски ,които така или иначе са си меки (та ги прежалих) пак загрята до червено я сплесках на края. На старата пружина видях че края се гъне сравнително лесно без да се чупи и прецених че не е закален . Направих няколко теста на старата пружина и видях че по този начин постигам същия резултат. Затова го направих и на новата.
Искам да спомена че нагряването стана само локално в края на прижината и не съм засегнал по никакъв начин останалата и работна част .

Ноооооо .... само времето ще покаже дали съм го направил както трябва. За сега часовника цъка безпроблемно .
Дано да съм се справил !!!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Силова пружина за Cyma

Мнение от nevenbekriev » 06 май 2022 06:10

Справил си се. Принципно начинът със занитването е по-надежден.
Вчера ти изпратих обратно другия часовник. Амплитудата не е много добра, но с този анкер няма как да се постигне повече.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”