Циферблат

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Циферблат

Мнение от lamer4o » 16 май 2022 19:02

Здравейте отново, днес реших да си поиграя с един циферблат и вижте какво се получи. Искам мнение от Вас , критики , плюсове и минуси на технологията.

Отново да споделя , направих го за 15 мин без да се старая много много. Може да стане доста по-добре печата и лепенето и изрязването на централните дупки (могат да се изрежат директно на плотера) !


Изображение




Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Циферблат

Мнение от atanweb » 17 май 2022 05:04

Изглежда сполучливо.
Браво!
Дай и една снимка по отблизо?
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Циферблат

Мнение от rosen_er » 17 май 2022 05:29

Зависи какъв резултат очакваш....
Едно ,че тази технология е подходяща за плоски циферблати,без заобляне към периферията на циферблата.
Друго ,че е като залепена картинка ( каквато всъщност си е ).
Не е като да няма и фабрични часовници с така изглеждащи циферблати,но от те са от онези дето ги слагат в "Зрънчо".
Преди много време пробвах нещо подобно (но не съвсем) с циферблат за Урал.Там и епоксидна смола ползвах....има я някъде темата.Резултатът беше като за опит.Но пък сега техниката е по....
Приятели правят медни плаки с ецване и после тампонен печат.Понякога се получава - друг път не.
Там стои проблема с фоновото покритие на циферблата ,основата под маркерите.А и за единичен циферблат е скъпичка технологията.Особено ако е с повече от един цвят и трябват повече от една плака.
Ще помоля да ми пратят снимки на някоя от плаките и ще ги покажа ,ако стане.

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Циферблат

Мнение от lamer4o » 17 май 2022 06:05

Естественно че не говорим за циферблати на часовници от сорта на Патек , тук целта е да се спаси някой дядо с неизлечими от времето следи по лицето, който е обречен на забвение за вечни времена в някой шкаф или скрин

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Циферблат

Мнение от nevenbekriev » 17 май 2022 06:54

Я кажи по-подробно, каква 'хартия' ползваш, какъв тип принтер - мастилен или лазерен, с каква резолюция, защо се налага да изрязваш събдиала за секундите... Ако това, върху което печаташ, е някакво разтегателно фолио и мастилото е специално за печат върху такова фолио, и ако фолиото е достатъчно тънко, за да не увеличава значително дебелината на циферблата, може наистина да се получи добре. Ако печаташ върху хартия за етикети, получава се перфектен резултат, но ако става дума за будилник, който принципно е с картонен циферблат...

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Циферблат

Мнение от rosen_er » 17 май 2022 09:09

lamer4o написа:
17 май 2022 06:05
Естественно че не говорим за циферблати на часовници от сорта на Патек , тук целта е да се спаси някой дядо с неизлечими от времето следи по лицето, който е обречен на забвение за вечни времена в някой шкаф или скрин
Според моите разбирания,след такъв циферблат,вече няма да е никакъв. "дядо". Дори ще съм по-краен : нищо по различно от един времеизмервател ще е ,но такива имаме на всяка една от джаджите си. Един " дядо" трябва да носи автентичните белези от дългия си, богат на събития живот.
По-скоро точно нещо такова под стъклото би го "паркирало" в някое чекмедже.
Не искам да ангажирам никого с мнението си !

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Циферблат

Мнение от lamer4o » 17 май 2022 10:33

Съгласен съм че трябва да носи белезите от живота си и аз се старая да ги правя така, но какво правим, когато не е останало нищо от циферблата а всичко останало е в цветущо здраве. Всеки има своите виждания по въпроса , но за мен ЛИЧНО е по-добре да му сложа грим и да му се радва някои ( винаги ще се намери ) от колкото да бъде изхвърлен. A и както да бъде направена реставрацията на циферблата ( имам предвид не частична а пълна реставрация ) това вече няма да е същия часовник. Аз просто показвам достъпен евтин начин за това , ако на някой му се налага !

Ето последния който направих. Но в циферблата му има още живот!




Беше така когато го взех.
Изображение



Стана ето така: Годен за употреба , като е запазил следите от времето !

Изображение


Изображение

lamer4o
Reactions:
Мнения: 99
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Циферблат

Мнение от lamer4o » 17 май 2022 19:05

Ето и циферчето отблизо с 2 ръце лак и ефект портокалова кора !


Изображение

При следващия ще отстраня дефектите от изрязването на централните дупки , като ги изрежа директно с плотера а не на ръка както сега !

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Циферблат

Мнение от atanweb » 19 май 2022 12:51

Има различни понятия за реставрация.
Всеки разбира по своему това определения.
За колекционерите е важна автентичноста. Т.е там се прилага обслужване и почистване. Разбира се часовник с унищожен циферблат въобще не е в сферата на колекционерите
От друга страна любители, собственици, наследници и търговци биха реставрирали часовниците си просто за да ги изведът от състояние безнадеждни, скраб и за части... Към състояние часовник. Което без съмнение си остава часовник в разбиранията на втората група.
Затова предполагам, че мненията в темата се разминават.
Аз подкрепям различните мнения.
Ако ще е за колекция бих предпочел оригинал мскср и в лошо сустояние, но не и унищожен.
А като любител бих се радвал ако успея да докара добър нов принт.
Опитът по горе не е никак зле. Дори похвално се е получило. Следващите опити неминуемо ще бъдат по детаилни.

. Шрифта...
Дебелина... Контраст и т.н.

Има тема за принт на циферблат с по различна технология
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Циферблат

Мнение от Seikosha » 22 май 2022 02:18

Сависи и от модела на часовника, но мисля, че е по-добре да се опита друг шрифт, например Антиква, или известен още стик Бреге в часовникарството. Може и с римски цифри ,ако е стар дермен.Също така ,ако може маркерите да не са с рднаква височина като тези на 5,10,15 и т.н. да са малко по-дълги и дебели, а тези които се виждат в момента да станат още по- тънки, сега грубеят. Лично не съм пробвал, но ми е хрумвал варианта да опитам да залея циферблата с гел UV лак (бял) ефекта е неразличим от порцелан, а надписите да се изкарат на супер тънко прозрачно самолепящо фолио ,има такова на 3М ,но и други производители и после да се монтира в/у лака. Ако се насложи и втори цвят ,червен например ефекта ще е пълен, но както каза и Росен по горе, това за плоски циферблати с горно зареждане, за тези които са с долно зареждане ,трябва тампон, той дава излкючително качество, но за два цвята си иска втори такъв и за еднократна употреба е абсурд, в нета се продават десетки хиляди циферблати на ниска цена и то автентични.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Циферблат

Мнение от Seikosha » 22 май 2022 02:18

Зависи и от модела на часовника, но мисля, че е по-добре да се опита друг шрифт, например Антиква, или известен още стил Бреге в часовникарството. Може и с римски цифри ,ако е стар дермен.Също така ,ако може маркерите да не са с еднаква височина като тези на 5,10,15 и т.н. да са малко по-дълги и дебели, а тези които се виждат в момента да станат още по- тънки, сега грубеят. Лично не съм пробвал, но ми е хрумвал варианта да опитам да залея циферблата с гел UV лак (бял) ефекта е неразличим от порцелан, а надписите да се изкарат на супер тънко прозрачно самолепящо фолио ,има такова на 3М ,но и други производители и после да се монтира в/у лака. Ако се насложи и втори цвят ,червен например ефекта ще е пълен, но както каза и Росен по горе, това за плоски циферблати с горно зареждане, за тези които са с долно зареждане ,трябва тампон, той дава излкючително качество, но за два цвята си иска втори такъв и за еднократна употреба е абсурд, в нета се продават десетки хиляди циферблати на ниска цена и то автентични. Затова според мен, като съм минал още преди време с тези мераци, такива манипулации са излишни и ако циферблата подлежи на внимателно почистване, частична корекция на маркери, цифри, това е достатъчно, ако е такъв в тотален срив, да се търси донор,. То зависи и оъщо, дали е за лично взиране и оглупяване, или е с цел продажба.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Циферблат

Мнение от rosen_er » 22 май 2022 10:51

Валката ми изпрати снимки на някои от медните плаки за тампонен печат .Върху относително прости,с един цвят циферблати се постига някакъв резултат.Релефни маркери се свалят преди печата .
Пак казвам,основата под печата е проблемна.

Изображение Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Циферблат

Мнение от Seikosha » 23 май 2022 10:35

Като заводски n_thumbsup Ама пак за плоски. Това чрез ецване и пренасяне на надписа ли?
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Циферблат

Мнение от Seikosha » 23 май 2022 10:35

.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Циферблат

Мнение от miroman » 23 май 2022 11:59

Имах случай с един женски Лонжин (доста отдавна беше) - като се опитах да му почистя циферблата със сапунена вода, и "отпечатъкът" се отлепи. Оказа се, че е върху прозрачно фолио (като ваденка), което после е поставено отгоре и е оставено да изсъхне. Така че и по-големи марки ползват някакви такива шмекерии.
Не разбирам защо тампонният печат ще е подходящ само за "плоски" циферблати без закръгляне по края. С тампонен печат се печатат чаши, запалки и всякакви странни повърхности. Даже мисля, че и релефните маркери по циферблата не би следвало да пречат на балона при полагането на отпечатъка. Поне доколкото съм гледал по клипчетата как работи тампонният печат ...
А идеята за "ваденката" я имам отдавна, само че сито-печатът не осигурява такава детайлност. Може би с подходящ лазерен принтер ще може да се отпечата върху тънко прозрачно фолио. После и наместването ще е по-лесно, докато ваденката е все още мокра може да се корегира. Имаше в WUS една тема, в която един форумец беше направил печат на Сейко върху ваденка, ама много отдавна беше, не мога да я намеря ...
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”