Полиране на кристално стъкло

Отговори
kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Полиране на кристално стъкло

Мнение от kapkan » 30 дек 2012 11:03

полиране на кристално стъкло,става,пробвано


sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Съвети,въпроси,или направи си сам

Мнение от sheretudis » 30 дек 2012 12:13

това го правя отдавна Първо на електромотор с фин шмиргелов камък и вода изравнявам повърхностт от големи драскотини После има едни дискове с шкурка и накрая с кечетата на валовете и с паста Един проблем има само Стъклото трябва да стърчи над касата :) И накрая ще кажа че за стандартни стъкла усилията не си струват Забравих да пиша че шмиргеля странично на камъка и него държа само с тази цел

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Съвети,въпроси,или направи си сам

Мнение от kapkan » 30 дек 2012 12:22

аз си направих плоча за шкурки(на водно) с мотор от шевна машина,две колела с ремък и една тава :D проблем са профилираните стъкла,много играчка :( а за сверичните намерих меко кече 2.5см и лепя шкурката на него ;)

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Съвети,въпроси,или направи си сам

Мнение от sheretudis » 10 яну 2013 17:06

по темата
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
няма време да чакам

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Съвети,въпроси,или направи си сам

Мнение от atanweb » 10 яну 2013 17:11

Браво за снимките,ако споделиш и тайната рецепта в "гърнето" ще ни зарадваш много.
Изображение

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Съвети,въпроси,или направи си сам

Мнение от sheretudis » 11 яну 2013 17:43

Изображение
от счупен домакински стана перфектна отварачка за часовнициСтоманата на ножа беше невероятна до момента в който жената реши че е лост от първи род Малко леко го модифицирах според моите мерки и разбирания Време ми беше да пусна нещо ножарско понеже Капкан - задочния ми приятел заподозря всички съ форумци в ножарство а мен - не

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Съвети,въпроси,или направи си сам

Мнение от kapkan » 11 яну 2013 21:36

Аз за теб знам,защо да те подозирам :D

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Полиране на кристално стъкло

Мнение от atanweb » 16 дек 2016 22:32

Ще продължа тази стара тема с нещо което може да даде кураж на хората да се справят сами с проблема на надраскано минерално стъкло.
Ето тук показвам в какво състояние взех дадения часовник.
Снимките са необработени
Изображение
Един лист А4 шкурка 400 и търкане докато не остане никакво празно място по шкурката. Трябва да се заличат всички плитки и дълбоки прорязвания. Ако те са още по дълбоки от тези показани на снимката можете да ползвате и шкурка 240 например, след това 400 и нагоре по познатия метод както на акрилните стъкла.
Хубавото на тези стъкла и часовници е, че повърхнината е плоска тоест няма да има изкривяване и неравни участъци.
Търкането е енергично с натискане към листа който е поставен на равна повърхност например маса. С едната ръка придържайте листа шкурка.
След това стъклото изглежда матирано както на снимката отдолу:
Изображение
Използвам въможността от цапането и шкуренето да оправя и касата.
Така и така съм матирал стъклото та не ми пречи да се намеся и по касата без да се притеснявам, че ще надера стъклото. Работя едновременно с еднакъв номер шкурка по стъклото и касата.
Много се старая да запазя геометрията и се опитвам да държа шкурката в една равнина с повърхността на полиране.
Изображение
това е същият лъг на 11 часа който е най-горе на снимката - надран яко.
Сега продължавам с по фина шкурка до 1200 - само такава има под ръка, но не е проблем. Става. След като мина на сухо процедурата вкарвам като втори шлайв същия лист шкурка но намокрена хубаво на кухненския плот с обилно количество вода върху нея. И отново шкурене.
Неее няма как да ме хванат по отпечатъци... те вече са заличени. Възглавничките на пръстите ми са гладки като бебешка буза.
Изображение
Не вадя нарочно механизма. Така виждам състоянието на стъклото по добре. И все пак това е Seiko SQ 100 т.е. яка защита.
При касата също съм достигнал до ниво 1200 шкурка. - същия лъг.
Да ама се стъмни, не стават снимки и за да ви е интересно да следите темата ще пусна следващите снимки скоро. Остава да покажа и резултата след финалното полиране. Всъщност часовника вече е на ръката ми и ме кефи със своята малогабаритна каса и колко красота има в толкова малък часовник. 33мм е.
:b
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Полиране на кристално стъкло

Мнение от atanweb » 21 дек 2018 19:34

Да добавя две нови снимки в темата, че то си стана практика това полиране на кристални стъкла, ама много трудоемко и затова го закрепих на маторя.
Жив и здрав да е Liani, че ми даде такъв инструмент в ръцете. Всеки ден работя с него, часовници, каишки,... всичко за каквото се сетите. Човек може да си изкарва хляба с такава машинка. Та да се върна към полирането. С лявата ръка държа дремела , а в дясната шкурката която притискам към въртящото се стъкло. Притискането може да е с нещо гумено за да е по голяма повърхността и за да не си запалите пръстите, че бързо се нагрява шкурката.

Изображение

Изображение

Да обърна внимание на температурата. Внимавайте да не прегрявате стъклото, че вече едно се пръсна при мен от прегряване и то на рядък часовник с още по рядко стъкло. Просто пипайте стъклото да не е по топло от това да може да държите пръста си върху него продължително време.
Ако го загреете до това ниво изчаквайте да изстине и после пак. Пуканки, шлайфане, пуканки шлайване и така докато не свърши филма. Нужни са ви само две шкурки 600 първо да махнете дълбоките драскотини и после 1200.
Дали да пробвате 2000, ами мисля, че няма смисъл. стъклото не се поддава на такава шкурка май. Правил съм някой по стари стъкла които явно не са закалено и 2000 помага, но последните няколко пъти със стъкла на сейко 5... няма ефект. Прибягвам направо до пастиране отново с дремела, но този път с малко кече и държа касата в ръката а с дремела обикалям по лицето на кристалното стъкло. Накрая обезмаслител и се показва красота отдолу. Като ново!
2-3 часа стигат заедно с изчакването за изстиване на стъклото.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Полиране на кристално стъкло

Мнение от stepona555 » 22 дек 2018 17:31

Ех кога ще ми дойдеш на гости , има и шкурки и дремели и надрани стъкла , слънце бира , какво му трябва на човек.
Аз така си полирах фаровете на баничарката , че от температурата станаха матови , само да запълват дупките над бронята , добре че силата ме води и много много не гледам напред като карам нощем.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”