Електронен будилник СЛАВА

Clock
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 15 мар 2023 06:41

Електронен будилник СЛАВА

Мнение от Clock » 23 мар 2023 09:27

Изхвърлях боклука в кофите, когато видях този часовник сред другите боклуци. Малко ме беше срам, но го извадих и го прибрах. Много е замърсен и мирише, но мисля да го ремонтирам. Проблемът е, че никога не съм се занимавал с часовници. Има и батерия, сигурно е електронен : -)

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от atanweb » 23 мар 2023 16:47

Привет,
Като за начало можеш да разгледаш тази тема
http://chasove.com/viewtopic.php?p=71025#p71025
От там ще можеш да си извадиш ключовите термини по които да търсиш каквото още ти е интересно.
Всичко е възможно. Можеш да постигнеш голям успех с работата и визията на часовника. Важното е , че те влече да го възтановиш.
С тази батерия е направо музеен експонат. Явно не е бил в употреба поне 30-35 години.
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 832
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от Lyubo_sr » 23 мар 2023 22:19

atanweb написа:
23 мар 2023 16:47
...С тази батерия е направо музеен експонат. Явно не е бил в употреба поне 30-35 години.
Никополска батерия не бях виждал скоро... :D
Колега, виж за окисляване по клемите.
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3024
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от stepona555 » 24 мар 2023 16:09

Успех колега , часовника е елктромеханичен , електрониката само го задвижва , а точноста се постига с механични елементи , най вероятно иска само чистене , за пластмасовите детайли може да ползвате амоняк .
Доживях началника да ме цитира в положителен смисъл , все пак четете внимателно и обмисляйте съветите преди да предприемете важни действия .
Изображение

Clock
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 15 мар 2023 06:41

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от Clock » 31 мар 2023 14:30

Бърз съм в разглобяването, ами сега… какво да правя? :-)

Първо ще измия пластмасата, после ще подам захранване към клемите.
Акумулаторните батерии са на 1.2 V , а часовникът се е захранвал с 1.5 V. Как това ще повлияе на точността?
Идеята е в тялото на никополската батерия да скрия една акумулаторна.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от atanweb » 31 мар 2023 14:49

Такъв стандарт батерии все още се продават. Със стандартно напрежение 1,5 волта. Не ти трябва ак. батерия. Щото нормалната ще изкара повече от година. Поздравления , че си се захванал!
Изображение

Clock
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 15 мар 2023 06:41

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от Clock » 18 апр 2023 11:18

Сложих батерия и часовникът не тръгна, затова свалих платката да я разгледам под лупа :- )

МП41А, 33 nF и бобина, но в посочените в темата линкове не отрих точно тази схема – има някаква с електролитни кондензатори и резистор, вероятно друга версия.

По начина на поставяне на батерията в кутията личи, че плюсът на батерията е на металното шаси на часовника, а минусът е на пъпката на платката, която е свързана с емитера на МП41, но той е PNP??? транзистор.

Къде се подава плюсът, защото не отривам галванична връзка между платката и шасито?

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1159
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от ivan_p_uzunov » 18 апр 2023 12:45

Здравей , по мои стари данни -от радиолюбителството -Плюса трябва да го подадеш на емитера че да отпуши и да заработи трептящия кръг. :b но това няма как да го разбереш ако си извадил платката и и закачаш батерия от 1,5 волта . Трябва да я монтираш обратно на мястото и и да провериш механиката добре ли се движи- оста на баланса не трябва да има големи луфтове .

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от atanweb » 18 апр 2023 16:26

Привет, един от важните въпроси е дали бобината е здрава? При измерване трябва да показва няколко стотин ома ако другите елементи не смущават езмерването (паралелно).
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от nevenbekriev » 20 апр 2023 11:06

Схемата е тази, която си намерил, но съпротивлението и електролитният кондензатор не са сложени. Това е така в първия вариант на будилника.
Ще опитам да дам обяснение как работи.
Бобината има две отделни намотки. Единият край на колекторната намотка е свързан с минуса на батерията. Другият - с колектора на транзистора. Емитерът е на маса(плюсът на батерията). Така при отпушване на транзистора намотката е включена към батерията и през нея протича ток. Единият край на базовата намотка е на маса (емитер), а другият е свързан с базата. При движение на магнитите на баланса през бобината, в базовата намотка възниква ЕДС и когато движението е в правилната посока, то предизвиква ток през прехода Б-Е, който отпушва транзистора. Това предизвиква колекторен ток, който чрез колекторната намотка създава магнитна сила, която действа в посоката на движението на баланса, като така го засилва и му предава енергия. Това се случва само в краткия момент, когато магнитите прелитат през намотката, и то само в едната от посоките на въртене.
При включване на батерията, следва нищо да не се случи. Балансът остава в покой. Ако го разклатиш, трябва процесът да стартира и да започнат автоколебания.
Схемата и начинът на работа са толкова прости, че няма как някой, който знае какво е транзистор, да не може да се справи. Единственото, което може да е проблемно в схемата, това е бобината. Транзисторът може да се смени, но бобината няма как да поправиш ако е одрана от магнитите и е прекъсната. Краищата на намотките, които са запоени на платката, прекъсват до самата спойка и не е проблем да се запоят наново. Трябва да провериш цялостта на намотките с оммер, като обикновено токът, който оммерът пуска през намотката при измерването е достатъчен да накара баланса да се размърда.

Clock
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 15 мар 2023 06:41

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от Clock » 20 апр 2023 15:43

Това начертах по описанието.
Допуснал съм грешка и при посочването на + и - на предишните снимки.
Лошото е, че в момента нямам уред при мен да измеря бобината :-)
Изображение

Clock
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 15 мар 2023 06:41

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от Clock » 21 апр 2023 11:18

Транзисторът е изправен, кондензатора не съм го мерил, но бобината между Б-Е е прекъсната и не съм сигурен, че може да се възстанови. Все пак ще я погледна под микроскопа : -)

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от atanweb » 22 апр 2023 06:34

Винаги остава вариант да се намери донор. Но понякога донорите са по хубави и настава голямото чудене кой от двата часовника да бъде спасен. След това започваме да търсим следващият. И т.н.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от nevenbekriev » 22 апр 2023 21:25

Както казах, намотката се прекъсва от само себе си точно до самите спойки. Тоест - може нищо да й няма, и ако калайдисаш малко от края на проводниците, вероятно ще се възстанови. Не се виждат следи от задиране на магнитите в намотката - това е добре.
Това, което показва уредът, не е гаранция, че транзисторът е изправен. Не казвам, че не е изправен, а че нямаме данни за изводи. Показанието за h21 за такъв транзистор е по-голямо от очакваното, но изобщо уредът не е направен за мерене на германиеви транзистори. Тоест - по-добре е да провериш двата прехода дали се държат като такива и дали няма проводимост СЕ при липса на базов ток

Clock
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 15 мар 2023 06:41

Re: Електронен будилник СЛАВА

Мнение от Clock » 27 апр 2023 13:35

Опитах, но проводникът се скъса почти до самата бобина. Всичко е било залято с някаква смес, която не можах да отстраня.
Намерих и разглобих още един подобен часовник "Слава" и... изненада!
Оказа се, че е по друга схема, с електролитен кондензатор на платката и при един бърз опит установих, че плочката май не съвпада при монтажа на другия часовник.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”