Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Ilchev82
Reactions:
Мнения: 26
Регистриран: 03 апр 2023 11:30
Местоположение: София

Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от Ilchev82 » 21 апр 2023 15:26

Привет ,имам нужда от помощ за отремонтиране на този часовник!Малко подробности: часовникът съм го взел така ,както е в НЕ работещо състояние.Отворих го ,за да видя какво е състоянието му отвътре и установих,че няма корозия и изтичане на батерия ,което е добре!Нямаше и батерия съответно!Какво ми направи впечатление ,след преглед в тубата кипове,снимки и тн!Дисплеят е поставен наобратно ,защото копчетата на модула си съвпадат мислих,че целия модул е сложен на обратно!Незнам дали не е сглобен неправилно ,и заради това да не работи или е нещо друго.Много искам да го оправя ,защото доста време търсих този модел ,а цените са доста високи в работещо състояние !Купих си котка в чувал с две думи🙄! От София съм ,ако ме насочите при точния човек много ще се радвам!Благодаря!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от atanweb » 21 апр 2023 21:07

Привет,
Този модел наистина е рядък и търсен от феновете на промастър серията.
Модула е съставен от дигитална и аналогова част.
Щом няма показания на дисплея би било добре да се знае дали има пулс.
Т.е. Може да пулсира но аналоговата част да не помръдва поради зацапване, блокиране, липса на смазка поради многогодишна неупотреба. Не е ясно до колко можеш да навлезеш сам в ремонта, но можеш да се надяваш на лош контакт на пластините към батерията.
Разгледай много внимателно електронната платка за окиси и прекъснати писти. Направи детайлни снимки на всяка стъпка на разглобяването. Ако се вижда добте можем да видим нещо нередно и да дискутираме тук.
Успех!
П.п. Работи Много бавно и внимателно... Без бързане!
Изображение

Ilchev82
Reactions:
Мнения: 26
Регистриран: 03 апр 2023 11:30
Местоположение: София

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от Ilchev82 » 21 апр 2023 21:20

Надявах се на вашия коментар,който от прочетеното до тук във форума ,ми казва ,че сте доста запознат с ана-диги часовниците!Аз също съм им голям фен,но за съжаление нямам нито техническата,нито инструменталната част,за да се пробвам!Отворих само капака за да видя на първо време ,какво е положението вътре !Както казах не се вижда наличие на корозия и липсващи части !Вадя само модула и до там не пипап натам ,защото съм невеж ,а и с тези малки части и несръчен!Уплътнението си е гъвкаво пружината за звука си е на място и тн!За мен е доста обещаващо ,надявам се де! Сложих съответната батерия ,но не работи нито дигиталната част,нито стрелките!Та много ,много ,много искам да заработи ,но ми трябва човек ,който разбира !Мъка!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от atanweb » 23 апр 2023 18:09

Привет, под капака изглежда чисто.
Липсата на батерия показва, че някой вече е пробвал часовника преди това.
Ако ти е интересно можеш да прочетеш тук
https://www.watchrepairtalk.com/topic/1 ... rd-repair/
Много от часовникарите отказват дори да погледнат един ретро ана-диги, но все пак опитай. След като нямаш уреди, инструменти и поне малък опит с дребните детайли по добре не намалявай шанса му за ремонт.
Аз предлагам моята безвъзмездна помощ в случай, че не намериш никой друг в България, че да ти е по близо и евтино. За краен срок не мога точно да обещая... бих те информирал допълнително.
Аз съм любител, отварял вече доста подобни. Мога да разглобя внимателно твоят часовник, да го огледам, да измеря някой параметри, пулс, кварц и т.н. и да се опитам да го подкарам. Ако има успех ще профилактирам и аналоговата част която със сигурност е засъхнала доста.
Да се надяваме, че някой голям майстор като Невен ще има време да го погледне баш професионално.
Чудесен часовник! Дай му шанс.
Изображение

Ilchev82
Reactions:
Мнения: 26
Регистриран: 03 апр 2023 11:30
Местоположение: София

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от Ilchev82 » 24 апр 2023 07:10

Първо да ви благодаря за оказаното разбиране и подадената ръка!Аз съм наясно ,че тръгнали сам да разглобявам няма да стигна далеч!Със сигурност ще го разглобя ,но едвали ще мога да го събера после ,особенно аналоговата част със зъбните колелца!Знам я темата и съм я прочел доста обстойно от линка,който ми давате!Именно от там разбрах ,че мога да го възтановя,но в моя случай нямам резервни части за сега !Часовникът е пипан преди това и дисплеят е завъртян на обратно ! Относно часовникарите в София не знам към кой да се обърна !Четох добри коментари за Христо Лозанов ателие "Импулс"! Мога да се доверя и на вас ,защото съм сигурен ,че ще откриете проблема и ще се знае защо не работи и тук в темата да се опише и разгледа ,за да го има като информация и за други бъдещи проекти!Между другото ,след доста четене за модела разбрах следното,че целия модул може да се замени от други няколко модела:8941,8943,8944,8946,8948, това са движенията разликата е само дисплея и стрелките ,които са в различни форми!Едно и също движение набутано в различни по вид каси !😀

Ilchev82
Reactions:
Мнения: 26
Регистриран: 03 апр 2023 11:30
Местоположение: София

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от Ilchev82 » 25 апр 2023 09:23

Днес се престраших и реших да го разглобя и да върна дисплея на правилната позиция !Имам некви отверки ,пинсети и лампа с лупа ,която ми е доста удобна за да виждам кво аджеба правя!след разглобяването забелязах ,че при долната пластина на батерията има леко синкаво окисляване !Печатната платка ,която е под дисплея я разгледах с лупата много е чиста и няма видими поражения и прекъснати писти ,незнам как е от обратната страна не мога да развия ,защото нямам толкова фина отверка!Едвам върнах стрелките по местата !Няма изтичане на дисплея и черни петна!Свалих и базела и го почистих и смазах ,че трудно се въртеше!Мдааа и стъклото е за полиране !
Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ilchev82
Reactions:
Мнения: 26
Регистриран: 03 апр 2023 11:30
Местоположение: София

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от Ilchev82 » 25 апр 2023 16:13

Мисля,че тук има проблем !!!В червено е моята платка ,а в жълто от нета!При минуса няма връзка !Едната фаза е прекъсната !
Изображение

Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3024
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от stepona555 » 26 апр 2023 10:08

Синкавото по пластината обикновенно е от изтекла батерия , дано не е разяла нещо важно , трябва да извадиш платката .
Изображение

Ilchev82
Reactions:
Мнения: 26
Регистриран: 03 апр 2023 11:30
Местоположение: София

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от Ilchev82 » 26 апр 2023 10:32

Извадих я !Снимал съм я!В очертаното в червено е моята, а в жълто как трябва да е!Поправимо ли е?Всичко съм описал по горе в темата !Помагайте!!!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от atanweb » 26 апр 2023 13:03

Привет, има леки отблясъци от осветлението, но от това което виждам е ,че не само един участък е с вероятни проблеми. На места пистите изглеждат доста изтънели и прекъснати *например съвсем в дясно. Може да е отблясък и не мога да съм сигурен, но е хубаво да бъдат прозвънени. т.е. да бъдат проследени веригите на пистите. Дупките които са на платката са преходни контакти които преминават от другата страна на пистата. Често преходът в дупката също изтънява значително и се прекъсва. Никой не може да каже със сигурност дали всички проблеми ще бъдат открити и кога и как ще тръгне платката, но все пак остава вероятно. Еидн от методите за възтановяване на толкова финни писти се използва електропроводим лак. Пистата се зачиства на прекъснатото място и се нанася този лак като се съединяват двата прекъснати края на пистата все едно с лепило. Този метод е по малко опасен защото запоявавнето на някой места е почти невъзможно. За късмет платките на Ситизен са дебели и сравнително здрави и биха понесли ремонтни процедури.
Изображение

Ilchev82
Reactions:
Мнения: 26
Регистриран: 03 апр 2023 11:30
Местоположение: София

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от Ilchev82 » 26 апр 2023 13:40

От снимката е при мен изглеждат добре !Платката е чиста няма корозия или нещо текло !Днес поръчах въпросният лак и ще пробвам сам ! Работя много внимателно и ще се опитам да възстановя около отбелязаното място!Минуса е прекъснат видимо !

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от atanweb » 26 апр 2023 17:40

Направи снимки! Ще бъде полезно да се види. Често има подобни проблеми със старите електроники.
Успех!
Изображение

Ilchev82
Reactions:
Мнения: 26
Регистриран: 03 апр 2023 11:30
Местоположение: София

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от Ilchev82 » 26 апр 2023 18:40

Благодаря !Дано имам успех!На първата снимка е моята платка ,а втората и третата е от нета !Явно там е проблемен участък ,защото в ютуб има клип на почти същото място е прекъсната пистата и човека я запои!
Изображение

Изображение
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3024
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от stepona555 » 26 апр 2023 21:58

atanweb написа:
26 апр 2023 17:40
Направи снимки! Ще бъде полезно да се види. Често има подобни проблеми със старите електроники.
Успех!
Направи хубави макро снимки на дневна светлина , на последната нищо не се вижда , провери променливия кондензатор да не е окъсил от нещо , това с винтчето до кварца.И с лупа търси някоя пукнатина в спойка или писта , спойките по добре ги повтори ама внимателно , на двата кондензатора изглеждат много окислени и матови .
И успех !
Изображение

Ilchev82
Reactions:
Мнения: 26
Регистриран: 03 апр 2023 11:30
Местоположение: София

Re: Помощ за поправка на Citizen Wingman Promaster!

Мнение от Ilchev82 » 27 апр 2023 11:01

https://youtu.be/xu6ALjiKewg Тва изглежда доста зле ,а го възстановиха!

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”